سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد۹۵ نوبت دوازدهم : مدیریت مطالعه

خانهسلسله یادداشت های موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد۹۵ نوبت دوازدهم : مدیریت مطالعه

به نام خدا


سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد۹۵


نوبت دوازدهم : مدیریت مطالعه


pdf


امیدوارم که تا این لحظه با تمرکز و جدیت پیگیر برنامه های درسی خود بوده و گام های موفقیت را با آرامش در حال پیمودن باشید. دانشجویان اغلب در مشاوره هایشان می پرسند چگونه می توان به همه ی برنامه ها و سرفصل های مطالعاتی خود رسید ضمن اینکه به تفریح و گردش و سرگرمی هایم نیز پرداخت. به این دسته از دانشجویان باید گفت که در این مدت چند ماهه چیزی مهمتر از هدفتان که قبولی در آزمون کارشناسی ارشد می باشد نیست بنابراین صرفنظر کردن از همه این تفریحات و سرگرمی ها در راه رسیدن به آن هدف خالی از لطف نمی باشد ولی باید این را نیز گفت که مدیریت زمان و نقش آن در پیشرفت می تواند همزمان شما را منتفع از مطالعه و سرگرمی هایتان سازد. در این جلسه راهکارهایی ارائه می شود که شما هم به تفریح و سرگرمی هایتان بپردازید هم در مطالعه موفق باشید.

۱-  از وقت های آزاد خود بهره ببرید. زمانی که در سالن انتظار، وسایل نقلیه ی عمومی و .... بیکار هستید نگذارید وقتتان تلف شود. به طور مثال یک روز خود را مجسم کنید و زمان مرده آن را تخمین بزنید. در این زمان ها  شما می توانید بوسیله ی یک دستگاه Mp3 یک مبحث درسی را گوش کنید. همیشه کتاب به دست به گردش بروید. یک قلم و دفترچه نیز به همراه داشته باشید به این ترتیب هیچ وقتی بیهوده هدر نمی رود.

۲- مفهوم و تصور دقیقی از ارزش یک ساعت از وقتتان داشته باشید.

۳- وقتی با کسی ملاقات دارید به او بگویید تا چه مدت زمانی را می توانید به این ملاقات اختصاص دهید . با قرار دادن محدودیت زمانی این ملاقات خود به خود طوری شکل می گیردکه بیش از حد طولانی نشود و به این ترتیب از اتلاف وقت جلوگیری می شود.

۴- همیشه به خود بگویید مدت زمانی که معمولاً برای انجام یک کار درنظر گرفته شده یک محدودیت ذهنی است که شما می توانید آن را تغییر دهید و کم کنید.

۵- قسمت های مهم کتاب جزوه تست ها را کپی یا اسکن کرده و آنها را طبق موضوعاتشان طبقه بندی کنید.

۶- دور افراد منفی و خسته کننده ای را که موجب نگرانی شما می شوند خط بکشید و به دنبال متضاد آن ها بگردید یعنی افراد مثبت، پویا، اصلاح گر و مشوق .

۷- برای پاداش به خود برنامه داشته باشید به هر هدفی که می رسید به خود پاداش دهید مثلاً یک تفریح یا مهمانی.

۸- قبل از دادن جواب ((بله)) از خودتان بپرسید آیا واقعاً می توانید و تمایل به انجام آن کار دارید؟

۹- با خودتان رو راست باشید. ضعف ها، نواقص و اشتباهاتتان را بپذیرید. این کار باعث می شود وقت زیادی پس انداز کنید زیرا اثبات خلاف آن وقت و انرژی می گیرد که بی فایده هم هست.

۱۰- از زمان های خالی استفاده کنید. مثلاً وقتی بی خوابی به سراغتان می آید مطالعه کنید.

۱۱- همیشه بهترین و متخصص ترین ها را انتخاب کنید و به آنها مراجعه کنید زیرا اگر هم پر هزینه باشد موجب صرفه جویی شده ، چون بهتر به شما کمک می کنند.

۱۲- سطل زباله ی ذهنتان را خالی کنید. نگرانی هایتان را روی کاغذ بنویسید.

۱۳- دفترچه هایی داشته باشید که در آن هر چه را نسبت به موضوعش یادداشت کنید. یک دفترچه ، نسبت به کاغذهای پراکنده ارجحیت دارد چون راحت تر می توان از آن استفاده کرد.

۱۴- وقتی اشتباهی می کنید علتش را بیابید و طوری عمل کنید که دیگر هیچ وقت تکرار نشود.

۱۵- از تعطیلات آخر هفته استفاده کنید این کار به شما کمک می کند و وادارتان می کند تا رسیدن روز جمعه تمام کارهایتان را تمام کنید. در تعطیلات انرژی خود را بازیابی کنید. انگیزه لازم را برای تلاش در جهت موفقیت در خود ایجاد کنید و خون تازه ای را در رگ هایتان جریان نمایید.

 ۱۶- سعی کنید زمان در دست شما باشد نه شما در دست زمان. به ندای درونتان ، الهامات و آرزوهایتان اهمیت بدهید.

۱۷- یاد بگیرید که " تمام چیزهایی که ضروری نیستند بی فایده اند" . پس هنگامی که کارها، اجبارها و ... احاطه تان کرده اند از جمله فوق بهره ببرید .

۱۸- از نگرانی های بی مورد که جونده ی اصلی زمان هستند دوری کنید و به ضمیر ناخودآگاه خود اطمینان داشته باشید.

۱۹- به جای ملاقات های حضوری تلفن بزنید قبل از اینکه به مغازه یا جایی بروید تماس بگیرید و ببینید چیزهایی که می خواهید را دارند یا قرار  ملاقات همچنان پا برجاست. با این روش زمان خود را مدیریت می کنید.

۲۰- یادداشت هایتان را به ترتیب بنویسید. با رعایت نقطه گذاری به ترتیب با حروف بزرگ با خط کشیدن زیر مطالب و ... زیرا با این روش ، خواندن و فهم آنها آسان تر می شود.

۲۱- یاد بگیرید بین مسائل مهم و مسائل جزیی تمایز قائل شوید.

۲۲- کارهایی که باید انجام شوند را دسته بندی کنید.

۲۳- هم اکنون برای ایجاد تغییرات در زندگی، با خودتان و دیگران قراردادهایی را ببندید .

۲۴- هر روز تلاش کنید مدت زمان تمرکزتان را افزایش دهید.

۲۵- همیشه وقتی بروز مشکلی را به شما اطلاع می دهند به منبع خبر رجوع کنید. به این ترتیب صرفه جویی بزرگی در انرژی و زمان شما می شود.

 

موفق باشید


محمد فرجی


مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه


۲۴ /۱۱ /۹۴


 


 


                    


 

 

نظرات کاربران

۰۳ بهمن ۱۳۹۵
تعداد بازدید

کلیه حقوق مادی و معنوی قالب و مطالب متعلق به موسسه طرح نوین می باشد .