اسکودا خود را متعهد می‌داند اصلاح وضعیت ناعادلانه پذیرش در آزمون وکالت را پیگیری کند.

خانه اسکودا خود را متعهد می‌داند اصلاح وضعیت ناعادلانه پذیرش در آزمون وکالت را پیگیری کند.

 رئیس اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) گفت: اتحادیه در هیچ یک از مراحل تعیین ظرفیت آزمون وکالت، نقش ندارد و تنها آزمون سراسری وکالت را به نیابت از کانون ها برگزار می کند.

 مرتضی شهبازی نیا درباره اقدامات انجام شده برای افزایش ظرفیت پذیرش آزمون وکالت، افزود: ظرفیت پذیرش کارآموزان وکالت برای هر کانون پیش از برگزاری آزمون، در یک کمیته ای متشکل از رئیس کل دادگستری استان، رئیس دادگاه عمومی و انقلاب استان و رئیس کانون وکلا مشخص می شود بنابراین تعیین ظرفیت در اختیار کانون ها هم نیست.

 وجود وکلای سرپرست برای هدایت و آموزش کارآموزان جدید و آمادگی دادگاه ها و فضای مناسب برای حضور وکلا از جمله معضلاتی است که کانون ها برای همین تعداد پذیرش هم در مضیقه هستند و به همین دلیل است که کمیته های سه نفره با لحاظ شرایط و نیاز، ظرفیت را تعیین می کنند.

 به نظر می‌رسد افزایش دامنه شمول ایثارگری در قانون غیرمنصفانه است زیرا سهمیه از ایثارگران به فرزندان ایثارگران تسری پیدا کرده است و به نظرم فرزندان ایثارگران دلیلی ندارد که از چنین سهمیه ای برخوردار باشند.

این اجحاف از جانب قانونگذار پیش آمده است و کانون ها نمی توانند پاسخگوی اجحاف قانونگذار باشند و بیشتر از حد توان، کارآموز بپذیرند که نتیجه آن این می شود که کارآموزی جدی انجام نشود و در نهایت، حقوق مردم در معرض تضییع قرار گیرد.

 همه کانون ها این شرایط را درک می کنند و از این شرایط ناراحت هستند اما به هر روی، کانون نهادی است که باید از حکومت قانون دفاع کند و واقعا اینکه اکنون ظرفیت پذیرش افزایش یابد، خلاف قانون است زیرا در قانون، زمان تشکیل کمیته تعیین ظرفیت مشخص است.

 البته هر یک از کانون های وکلا مستقل هستند و ترکیب کمیته تعیین ظرفیت هر کانون، مجزاست؛ بنابراین نمی توان به عملکرد یک کانون استناد کرد و راجع به دیگر کانون ها قضاوت داشت.

اتحادیه تنها کاری که می توانست انجام دهد این بود که جلسه ای برای رایزنی با حضور روسای کانون ها تشکیل داد و در آن جلسه هم به تمکین قانون تاکید شد. 

اتحادیه اسکودا و کانون های وکلا خود رامتعهد می داند که برای آزمون وکالت سال آینده پیگیری های لازم را داشته باشند تا ظرفیت پذیرش از این وضعیت ناعادلانه در آید و امیدواریم که نمایندگان مجلس هم در این زمینه همکاری های لازم را داشته باشند.

نظرات کاربران

۱۱ بهمن ۱۳۹۶
تعداد بازدید

کلیه حقوق مادی و معنوی قالب و مطالب متعلق به موسسه طرح نوین می باشد .