واکنش معاونت حقوقی قوه قضاییه به بیانیه روز گذشته کانون‌های وکلا: آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلا، لازم‌الاجراست

📌 واکنش معاونت حقوقی قوه قضاییه به بیانیه روز گذشته کانون‌های وکلا: آیین‌نامه لایحه قانونی استقلال کانون وکلا، لازم‌الاجراست

🔸 قائم مقام معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه در واکنش به بیانیه هیات عمومی اسکودا که آیین‌نامه مصوب سید ابراهیم رئیسی را مغایر با قانون و ناقض استقلال کانون‌ها دانسته بودند، اطلاعیه‌ای صادر و چنین اعلام کرد:

- در پی تصویب و ابلاغ «آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری»، مراتب لازم الاجرا بودن این آیین‌نامه از سوی قائم مقام معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه به کانون‌های وکلا، مرکز وکلا و کارشناسان و مشاوران قوه قضاییه و مراجع قضایی کشور ابلاغ شد.

- این آیین‌نامه در اجرای سیاست‌های کلی امنیت قضایی مصوب 1381 و ماده 22 لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب 1333 با اصلاحات بعدی‌، و بنا به پیشنهاد کانون وکلای دادگستری در 164 ماده تهیه و تدوین شده و بر اساس ماده 163این مقرره، در اجرای مواد 15، 16، 18، 21 و 26 لایحه استقلال، معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه مأمور هماهنگی و نظارت بر حسن اجرای آن است.

- بر اساس این گزارش، با اجرایی شدن آیین‌نامه اخیرالتصویب، «آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا مصوب 1334» و«آیین‌نامه اجرایی لایحه استقلال کانون وکلا مصوب1388» از تاریخ (1400/4/2) نسخ می‌شود.

- علاوه بر نسخ آیین‌نامه‌های مذکور،‌ «نظامنامه وکالت مصوب 1316» نیز در موارد مغایر، در پی ابلاغ و اجرایی شدن «آیین‌نامه اجرایی لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» مصوب 1400/4/2، ملغی به شمار می‌رود.

🔸گفتنی‌ست پس از تصویب آیین‌نامه اخیر، محمد مصدق، سرپرست معاونت حقوقی قوه قضاییه، آن را «اقدامی بی نظیر» توصیف کرده و گفته بود:

تصویب و ابلاغ آیین‌نامه وکالت، اقدام بی‌نظیری در خصوص رفع دغدغه دلسوزان نظام در حوزه امور مربوط به وکلا بود. از این پس، موضوع نظارت بر وکلا به صورت جدی‌تری انجام خواهد شد.