تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۲۷ دی

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: تثبیت مالکیت اراضی دولتی تحت سیستم کاداستر به تعامل و همکاری سازمان‌های متولی امر زمین ارتباط دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، تویسرکانی در نشست مشترک با رؤسای سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و سازمان امور اراضی کشور که برای پیگیری اجرای قانون کاداستر و سند دار کردن اراضی دولتی و ملی و رفع موانع احتمالی موجود در محل این سازمان تشکیل شد، گفت: اجرای کاداستر در کشور کار بزرگی است که انجام کامل آن به تعامل، هم فکری و همکاری بیش از پیش سازمان‌های متولی بستگی دارد.

وی کاداستر را زیرساخت اساسی در جهت استفاده بهینه از اراضی و املاک در کشور برشمرد و افزود: تلاش‌های بسیار زیادی در این زمینه در سازمان ثبت انجام شده و با استقرار سیستم جامع کاداستر، نظم حقوقی لازم در عرصه مالکیت اراضی و املاک برقرار و بسیاری از جرائم و تخلفات و نزاع‌های مرتبط با اراضی منتفی خواهد شد.

تویسرکانی با تاکید بر استفاده از همه ظرفیت های موجود برای اجرای کامل قانون کاداستر در کشور گفت: یکی از اقدامات مهم انجام شده در این زمینه استقرار ایستگاه های تحدید حدود مالکیت ها (( RTK )) بود که با نام اختصاری « شبکه شمیم » اجرا گردیده است.

وی افزود: ایجاد این ایستگاه ها کمک شایانی به تحدید حدود دقیق مالکیت ها و اراضی در کشور خواهد کرد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بیان کرد: قانون جامع حدنگار، تکلیف دستگاه های ذی ربط را در خصوص اجرای کاداستر مشخص کرده و بر اساس قانون تمامی دستگاه های دولتی مکلفند مستندات و اطلاعات توصیفی املاک متعلق به خود را تا پایان سال ۹۵ در اختیار سازمان ثبت اسناد و املاک کشور قرار دهند.

وی با اشاره به این موضوع که بیش از ۹۸ درصد مالکیت های مردم تحت سیستم کاداستر قرار گرفته است گفت: در خصوص مالکیت های دولت متأسفانه از حدود ۱۴۰ میلیون هکتار اراضی ملی فقط ۲۱ میلیون و پانصد هزار هکتار تحت سیستم کاداستر قرار گرفته است و باید نسبت به اجرای باقیمانده تکالیف، برنامه ریزی و هماهنگی جدی تر صورت گیرد.

تویسرکانی با اشاره به تلاش های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و امور اراضی در کشور برای تثبیت اراضی دولتی گفت: باید این دو سازمان با همکاری سازمان ثبت اسناد و تمرکز بر اجرای صحیح کاداستر در کشور خلاء ها، مشکلات و نیازها را شناسایی و سریع تر بر طرف کنند.

وی با اشاره به پیشرفت های سازمان ثبت در حوزه فناوری و تغییر اکثر فرایندهای این سازمان به صورت الکترونیکی افزود: هم اکنون بخش های مختلف سازمان در بستر یک شبکه وسیع با هم در ارتباط هستند و به یکدیگر خدمات می دهند.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به اهمیت و ضرورت آموزش نیروی انسانی، گفت: کارشناسان ذیربط باید با آموزش های لازم و استفاده از بستر و امکانات فراهم شده توسط این سازمان در اجرای کاداستر ملی اقدامات لازم را انجام داده و و این سازمان نیز آمادگی همکاری لازم را دراین زمینه دارد.

وی تاکید کرد: همه دستگاه‌های حاکمیتی متولی امر زمین باید از ظرفیت ها و پتانسیل موجود خود استفاده کرده و فارغ از وظایف دستگاهی، این هدف ملی را به پیش ببرند.

وی گفت: برای تحقق این امر نیازمند یک برنامه عملیاتی مدون و منظم هستیم و اجرای این برنامه نیازمند عزم واراده و نظارت جدی ، پیگیری و پایش مستمر مسئولین ذیربط می باشد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 + 4 ؟