تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۲۴ آبان

… سخنگوی قوه قضائیه گفت: پرونده قضایی قابل تحقیق از ناحیه مجلس نیست.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای لاریجانی گفته‌اند آزادی بیان در ایران معقول است، چه تعریفی از آزادی بیان دارید؟ گفت: این موضوع در قانون اساسی و قوانین ما آمده است. در قانون اساسی آمده که اگر آزادی مخل به مبانی اسلام نباشد و در چارچوب موازین اسلامی باشد، آزاد است، البته در قانون مطبوعات هم این موضوع مطرح شده همانطور که در این قانون در مورد انتقاد قیودی مطرح شده است.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر تخلف بانک‌های ملی و ملت و این موضوع که دادستان تهران و دادستان کل کشور در ارائه رقم تخلفات این دو بانک نظرات متفاوتی را مطرح کرده‌اند، گفت: از نظر من اگر موردی اختلاس باشد باید دید که بازپرس آن را قبول می‌کند یا خیر. اختلاس باید در شرکت‌ها و دستگاه‌های دولتی صورت گیرد و اگر فردی از شرکت خصوصی مبالغی را بردارد گرچه جرم است اما عنوان اختلاس را نمی‌گیرد.

وی افزود: من از آقای منتظری در رابطه با این موضوع پرسیدم و ایشان گفتند که چیزی که در اینجا اتفاق افتاده اختلاس است. بانک وابسته به دولت بوده و به این شکل برداشت کرده است ولی دادستان و بازپرس مربوطه تا این زمان و تا هفته گذشته اعلام کردند که اختلاس نبوده زیرا ممکن است جرمی واقع شده باشد ولی با این تخلفات معوقه است. لذا آنچه که بازپرس گفته این بوده که اختلاس از ناحیه ما صدق نمی‌کند.

محسنی اژه‌ای از میزان مبلغ تخلف در این دو بانک اظهار بی‌اطلاعی کرد.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آقای محجوب اخیراً گفته که از نحوه رسیدگی به پرونده مرتضوی تحقیق و تفحص می‌کنیم، همچنین گویا آقای مرتضوی در شکایت خانم آجرلو محکوم شده‌اند ولی این موضوع رسانه‌ای نشده است، گفت: اگر مراد از تحقیق و تفحص از سازمان تأمین اجتماعی است و بگویند که مدارک درست جمع‌آوری نشده می‌توانند آن را انجام دهند اما اگر منظور رسیدگی به پرونده قضایی است، امکان‌پذیر نیست. زیرا پرونده قضایی قابل تحقیق از ناحیه مجلس نیست.

وی افزود: یکی از اتهامات مورد رسیدگی در این پرونده آمریت در حکم بازرسی منزل یک قاضی بوده است و حال اینکه کسی در این رابطه شکایت کرده است (مرد یا زن) از آن اطلاعی ندارم، ولی به طور کلی حکم پرونده صادر شده و قابل اعتراض است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه مدیرعامل بانک دی از زندان آزاد شده است و حرف‌هایی در این زمینه مطرح است که به قوه قضائیه در رابطه با این موضوع فشار آمده است؟ گفت: منظور از فشار چیست؟ اینطور نیست کسی از موضع قدرت از رسیدگی به پرونده جلوگیری کند و قوه قضائیه زیر بار این موضوع نمی‌رود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه در هفته گذشته بازداشت تعدادی از مدیران شرکت عمران شهر پردیس که ۳۰ میلیارد رشوه گرفته بودند مطرح شد. جزئیات موضوع را بازگو کنید؟ گفت: از جزئیات این موضوع خبر ندارم. از طرف دادستانی گزارشی آمده ولی حضور ذهن ندارم که موضوع چیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه واکنش شما در رابطه با طرح افتتاح دفتر اتحادیه اروپا در تهران چیست؟ گفت: در این زمینه باید دقت کرد و کاری را انجام ندهیم که بعداً واکنش منفی در موردش ایجاد شود؛ لذا هوشیارانه باید عمل کرد و اکنون کاری که موجب پشیمانی شود را انجام ندهیم.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.8 + 3 ؟