تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۳ آبان

وزیر ورزش و جوانان و رییس سابق میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت دولت با تلاش گسترده در سه سال گذشته توانست فساد ۱۳۸ میلیارد تومانی دولت دهم تحت پوشش شرکت توسعه گردشگری را خنثی کند.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا ، مسعود سلطانی فر در مراسم تکریم و معارفه روسای جدید و سابق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این سازمان با حضور معاون اول رییس جمهوری اظهار کرد: سیاست مهم دولت یازدهم در این سازمان مبارزه با فساد سازمان یافته شرکت های وابسته بود.
وی اضافه کرد: یکی از بزرگ ترین پرونده ها متعلق به «شرکت توسعه گردشگری» یک شرکت صوری در دولت گذشته بود که با هزینه کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان برای احداث سه مجموعه سرمایه گذاری کرده بودند و در نهایت با طرح شکایتی ۱۳۸ میلیارد تومان از دولت مطالبه کردند.
سلطانی فر ادامه داد: در ۳۳ ماه گذشته با تلاش دولتمردان و همکاری رییس دیوان عالی کشور و قوه قضائیه موفق شدیم این پرونده و پرونده عمارت مسعودیه را با فساد مشابهی خنثی کنیم.
رییس سابق سازمان میراث فرهنگی تصریح کرد: با همکاری سازمان های بازرسی و قضایی کشور در یک ماراتن سنگین دو هفته قبل موفق شدیم حکم تبرئه را بر مبنای ماده ۱۸ دریافت و از این فساد گسترده مالی به طور قاطع جلوگیری کنیم.
سلطانی فر عنوان کرد: سه سال قبل این سازمان را با وضعیت بسیار ناامید کننده و نابسامان از دولت قبل تحویل گرفتیم در حالیکه خسارت های مهلک جابجایی ساختمان های اداری سازمان به شیراز و اصفهات وضعیت نامطلوبی برای ما ایجاد کرده بود.
وی ادامه داد: با همکاری و تلاش شبانه روزی توانستیم این سازمان متزلزل و بی ثبات را در جشنواره شهید رجایی سال ۹۵ به عنوان دستگاه نمونه و برتر کشور از نظر عملکرد معرفی کنیم تا جاییکه رییس جمهوری در شش ماهه گذشته پنج بار از عملکرد این سازمان در حضور مردم و رسانه ها تشکر کردند.
سلطانی فر گفت: در دوران مدیریتم چند محور مهم به عنوان سیاست های کلان در این سازمان دنبال شد که اولین آن پرهیز از هیاهو و جنجال سازی بود.
وی تصریح کرد: این سازمان که ۱۰ سال متمادی گرفتار سیاسی کاری و جنجال سازی شده بود اکنون با تدبیر به سازمانی تخصصی و حرفه ای تبدیل شده است و در محور دوم با اعمال قانون و نهادینه کردن قانونمندی، کار را از رابطه و جناح بازی دور کردیم.
محور سوم سیاست های مورد نظر سلطانی فر، شایسته سالاری بود که در این باره گفت: سعی کردیم با انتخاب افراد متخصص و شایسته از درون سازمان نگاه ما غیرسیاسی و به درون باشد و در محور چهارم نیز نظارت دائم در همه امور جاری را حاکم کردیم تا جایی که بنده در این دوران سه بار توفیق داشتیم به همه مناطق کشور سفر کنم.
رییس سابق سازمان میراث فرهنگی تاکید کرد: نهضت هتل سازی از مهم ترین محورهای کاری ما بود که با هزینه ۸۰۰ میلیارد تومان توانستیم ۳۶ هتل چهار و پنج ستاره به مجموعه هتل ها اضافه کرده و با بهره گیری از ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی ۱۷۰ هتل دیگر را تا پنج سال آینده و پایان دولت دکتر روحانی در نوبت بهره برداری قرار دهیم.
محور هفتم در سخنان سلطانی فر، اقتصاد مقاومتی تبیین شده توسط مقام معظم رهبری بود که وی در این باره گفت: از همه ظرفیت های موجود اقتصادی سازمان برای سه پروژه مهم تعریف شده در راستای اقتصاد مقاومتی استفاده کردیم.
وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: محور هشتم سامان دهی امور مالی، اداری و تشکیلاتی بود در شرایطی که به عنوان تنها سازمان ایران که در همه شهرستان ها نمایندگی نداشت و از ۴۳۵ شهرستان کشور فقط ۱۰ درصد اداره مستقل در ۴۶ شهر در اختیار داشت، توانستیم با همکاری سازمان برنامه و بودجه به نقطه ای برسیم که اکنون صاحب ۱۹۶ اداره مستقل در سراسر کشور هستیم.

** توصیه های سلطانی فر به رییس جدید سازمان
رییس سابق سازمان میراث فرهنگی برای زهرا احمدی پور رییس جدید سازمان توصیه هایی هم داشت، از جمله پیگیری تهیه برنامه جامع گردشگری که از سال ۲۰۰۱ آغاز شده است.
سلطانی فر اضافه کرد: توصیه دوم سامان دهی به قوانین و مقررات میراث فرهنگی است که بخش هایی از آن در سال ها ۱۳۰۹ و ۱۳۵۲ مصوب شده است. بعد از ۴۵ سال نیاز به بازنگری قوانین وجود دارد و برای این منظور رییس جدید باید با بهره گیری از مشاور حقوقی ما لایحه جدیدی را برای سامان دهی این قوانین متناسب با شرایط روز تقدیم دولت و مجلس کند.
وی ادامه داد: پیگیری طرح اشتغال ضربتی ۱۴۰ هزار نفری در بخش صنایع دستی ظرف دو سال آینده با تامین تسهیلات ۴۰۰ میلیون ریالی برای هر شغل از دیگر انتظارات است.
سلطانی فر گفت: نجات بخشی، مرمت و بازسازی ساختمان های قدیمی در قالب صندوق احیا از نقاط درخشان کارنامه ما است که عملکرد ما در دولت یازدهم در این باره ۱۵ برابر مجموع عملکرد دولت های گذشته بوده است و موفق شدیم بناهای در حال تخریب را با سرمایه بخش خصوصی به مراکز اقامتی، هتل و پذیرایی مورد توجه گردشگران خارجی تبدیل کنیم.
وزیر ورزش و جوانان در توصیه پنجم، فعال کردن بخش بازرگانی صنایع دستی را با راه اندازی بازارچه های دائم و فرودگاه های اینترنتی از دیگر اقدامات مهم برشمرد و حل مشکل حقوقی مجموعه آموزش عالی میراث فرهنگی را در بخش دیگری خواستار شد.
با استعفای محمود گودرزی از وزارت ورزش، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، سلطانی فر رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به عنوان وزیر جدید وزیر ورزش و جوانان به مجلس معرفی کرد.
وی توانست با جلب اعتماد نمایندگان مردم، وزیر جدید این وزارتخانه شود.
زهرا احمدی پور جایگزین او در سمت رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.
** راه اندازی دانشکده هنرهای سنتی استاد فرشچیان
سلطانی فر در بخش دیگری از سخنان خود خواستار رفع کامل مشکل مجموعه آموزش عالی میراث فرهنگی ، واگذاری هرچه سریعتر هتل های شرکت توسعه گردشگری به بخش خصوصی، پیگیری برای ادامه روند انجام و تسهیل در صدورویزای فرودگاهی و راه اندازی ویزای الکترونیکی و لغو روادید با کشورهای مختلف برای توسعه صنعت گردشگری شد.
وی دراین باره تصریح کرد: ۷۳ هتل در مجموعه ای با عنوان هتل های لاله در حال واگذاری ناحق به افراد خاصی در زمان دولت قبل بود که پس از لغو این واگذاری با تلاش های ما اکنون توقع داریم این مجموعه هتل ها عادلانه و قانونی به بخش خصوصی واگذار شود.
رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی گفت: راه اندازی دانشکده هنرهای سنتی استاد فرشچیان طبق مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و ادامه نهضت هتل سازی دیگر توصیه های من هستند.
وی تاکید کرد: بازگرداندن باقی الواح هخامنشی که در سال ۱۳۱۴ از ایران خارج شده بود می تواند تلاش های ما و مرکز حقوقی ریاست جمهوری را به نتیجه برساند.
سلطانی فر در اخرین توصیه به رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی، از وی خواست با گسترش تعاملات با سازمانهای بین المللی زمینه های ارتقای جایگاه گردشگری ایران را با استفاده از ظرفیت های جهانی فراهم سازد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 3 ؟