تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۳ آبان

احمد رحمانیان معاون قضایی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان از ایجاد دبیرخانه دائمی رویه‌های پیشگیری از جرم در این معاونت خبر داد و گفت: در دنیا به ویژه کشورهای پیشرفته رویه‌های متعدد پیشگیری از جرم در حال اجرا است که شناخت و بومی‌سازی این رویه‌ها در کشور نقش بسزایی در پیشگیری از جرم خواهد داشت.

وی گفت: در دنیا با تاسیس مراکز ملی و بین المللی پیشگیری از وقوع جرم و با استفاده از ابزار مطالعاتی از جمله تجزیه و تحلیل و همچنین توسعه پژوهش‌های پیشگیرانه راهکارهای موفقی را خلق و اجرا می‌کنند.

این مقام قضایی اظهار کرد: در ایران طرح‌ها و اقدامات خوب و کارشناسی شده ای در زمینه پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی انجام گرفته و در حال اجرا است اما به منظور تحقق هرچه سریعتر و مطلوبتر اهداف پیشگیرانه باید رویه‌های موفق ملی و بین المللی در قالب یک دبیرخانه جمع آوری، اولویت بندی، بررسی و در نهایت با جرایم و آسیب‌های داخلی‌های تطبیق داده شود.

رحمانیان تصریح کرد: در اردیبهشت ماه سال جاری نشست های تخصصی رویه‌های پیشگیری از وقوع جرم توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان فارس و با همکاری دانشگاه شیراز و اتاق بازرگانی استان فارس و با حضور صاحب نظرانی از کشورهای انگلیس، کانادا و استرالیا و همچنین معاونان چند استان دیگر برگزار شد.

دبیر شورای پیشگیری از وقوع جرم استان فارس ادامه داد: با توجه به رویه‌های خوب ارائه شده در این نشست ها، پیشنهاد تشکیل دبیرخانه دائمی رویه‌های پیشگیری از جرم در استان فارس و همچنین طرح توجیهی آن به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه ارائه شد که پس از موافقت معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، این دبیرخانه در مهرماه سال جاری با ارسال فراخوان به تمام دستگاه‌های انتظامی، اجرایی، قضایی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

این مقام قضایی بیان کرد: رویه‌های بین المللی موفق که در کشور های دیگر اجرا شده در این دبیرخانه مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرد و پس از بومی سازی و انجام کارشناسی آنها توسط اساتید مجرب، جهت اجراء به دستگاه‌های مربوط ارائه می‌شود.

این مقام قضایی در پایان گفت: تمام ارگان‌های دولتی و غیردولتی چنانچه رویه های موفقی درخصوص پیشگیری ازجرم اجراء کردند می‌توانند با حفظ حقوق معنوی، به منظور بررسی و همچنین اجرا در سطح کشور آن را به دبیرخانه دائمی رویه‌ها ارسال کنند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 - 9 ؟