تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۰۵ آبان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراوان گفت: غار مومنایی دارای ماده معجزه آسا در دهستان کله گان درنقطه صفر مرزی این شهرستان واقع در جنوب شرق سیستان و بلوچستان کشف شد.

موسی دهقان نژاد روز سه شنبه در گفت گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پی شایعات اخیر در فضای مجازی از وجود حیوانی ناشناخته در دهستان کله گان که موجب رعب و وحشت در میان مردم بومی منطقه شده بود در همان روزهای اولیه این شایعه ماموران حفاظت محیط زیست سراوان وارد منطقه شدند.
وی تصریح کرد: به مدت ۲ شبانه روز در تمامی نقاط دهستان دره ها، جنگل ها، نخلستان ها و کوه های منطقه به جستجوی این موجود پرداختند که هیچ اثری از ردپا، سرگین و یا علایم دیگر این موجود پیدا نشد.
وی ادامه داد: در حین جستجوی این حیوان در یکی از کوه های موجود در این دهستان معروف به کوه کله گان موفق شدیم غاری را کشف کنیم که دهانه ورودی آن به ارتفاع ۲متر و عرض ۷۰ سانتی متر و در طول ادامه این غار عرض آن به متر و ارتفاع ۸ متر می رسید که ازهمان ابتدای ورود به غاربوی تندی به مشام می رسید که پس ازبررسی متوجه شدیم که در این غار ماده ای به نام «مومنایی» وجود دارد.
وی بیان کرد: از بالاترین نقطه ارتفاع به کف و عرض این غار و دیواره آن کاملا به همین حالت پوشیده از شیره این ماده معجزه آسا است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست سراوان گفت: این ماده در مناطق دور از دسترس و خاص وجود دارد که از شیره سنگ به صورت طبیعی در شکستگی وشکاف غارهایی بوجود می آید که نور خورشید به آن قسمت نفوذ نکند.
دهقان نژاد اظهار داشت: این غار در کوهی در شمال دهستان کله گان در نقطه صفر مرزی سراوان کشف شد.
به گزارش ایرنا مومنایی ماده ای است به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه که در شکافها و شکستگی هایی که در مجاورت ذخایر نفتی زیر زمینی و ارتفاعات کوهها به صورت خود جوش یافت می شود که از خواص درمانی آن می توان به شکستگی و جوش خوردن استخوانها، درمان زخم معده، درمان کوفتگی و زرد پی، دردهای مفاصل، بیماریهای قلبی و عروقی و ناتوانی های جنسی نام برد.
همچنین حیوانات با خوردن وماساژ قسمت زخم خورده بدن خود از این ماده به درمان خود می پردازند.
دهستان کله گان در بخش مرکزی جالق شهرستان سراوان و هم مرز با کشور پاکستان واقع شده است.
سراوان در ۳۴۷ کیلومتری جنوب شرق زاهدان مرکز استان سیستان وبلوچستان قرار دارد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.8 + 4 ؟