تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۰۱ آبان

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان آذربایجان شرقی، حجت الاسلام والمسلمین مظفری رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی در مراسمی که با حضور جهانگیر رئیس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور  برگزار شد، ضمن تأکید بر کاهش جمعیت کیفری گفت: جمعیت کیفری استان آذربایجان شرقی نیازمند توجه ویژه و تلاش همه دستگاه‌های متولی امر بویژه دادگستری است و برنامه ریزی سازمان زندان‌ها و دادگستری را می‌طلبد تا به سمت وضعیت مطلوب پیش رویم.

وی گفت: به فرموده مقام معظم رهبری، قوه قضائیه نبض دستگاه اداری و وضعیت عمومی کشور است که نمود بیرونی اش را در تشکیلات قضایی و بویژه در زندان می بینیم. افزایش جمعیت کیفری، جرم و ناهنجاری ها در جامعه نشان از وضعیت دگرگون، متغیّر و متلاطم جامعه دارد.

این مقام قضایی، پیشگیری از وقوع جرم را با کمک و مساعدت همه دستگاه‌های دولتی ممکن دانسته و اظهار کرد: کوچکترین تغییر شرایط اقتصادی، اثراتش را در جامعه نشان می‌دهد و موجب افزایش پرونده و جمعیت کیفری می‌شود؛ ماندگاری بیش از ۴۰ درصد ورودی زندانها زیر ۱۰ روز است یعنی ضرورتی برای زندانی شدن آنها وجود نداشته ولی به دلایل مختلف بازداشت شده اند که هزینه بسیاری بر سیستم قضایی و بر هزینه اجتماعی و روانی بر خانواده زندانی تحمیل می‌کند.

حجت الاسلام مظفری افزود: علیرغم اینکه سیاست‌های کلی نظام بر حبس زدایی است، هنوز در بخش عمده قوانین و مصوبات قوه مقننه، حبس زایی بعنوان ضمانت اجرا وجود دارد؛ مواد ۳۷ و ۳۸ قانون مجازات اسلامی که از سال ۹۲ اجرایی شد غفلتاً موجب افزایش جمعیت کیفری شده در حالی که سالیان سال ماده ۲۲، ماده ای راهگشا و تأثیرگذار در جهت برداشتن مجازات حبس و تبدیل به مجازاتهای دیگر و بازدارنده بود.

رئیس تشکیلات قضایی استان آذربایجان شرقی، همچنین بر موفقیت آمیز بودن طرح قرآنی «شفا» در زندان تبریز که در آن زندانیان به حفظ و درک مفاهیم قرآن می‌پردازند اشاره کرده و اظهار امیدواری کرد طرح مذکور حداقل سه هزار نفر را پوشش دهد.

در این مراسم خشایار جمشیدی بعنوان مدیرکل جدید زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان آذربایجان شرقی معرفی و از زحمات علی اکبر بنی هاشمی تقدیر بعمل آمد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 - 10 ؟