تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۰۱ آبان

به گزارش ایرنا از اعلام روز شنبه دادسرای عمومی و انقلاب تهران، در تاریخ ۲۸/۷/۱۳۹۵ چهارمین جلسه آسیب های اجتماعی با موضوع مواد مخدر و روانگردان با حضور محمدباقرقالیباف شهردار تهران، تعدادی از معاونان دادستان تهران، سردار زاهدیان فرمانده پلیس مواد مخدر، تعدادی از فرماندهان پلیس تهران و نمایندگان دستگاه های اجرایی به ریاست دادستان تهران برگزار شد.
در این جلسه، عباس جعفری دولت آبادی با اذعان به جهانی بودن معضل مواد مخدر و مشکلات ناشی از آن، شیوه های اتخاذی در برخورد با این پدیده را در ایران متفاوت دانست و از افزایش تلاش ها در مبارزه با این پدیده شوم خبر داد.

**آثار و پیامدهای اعتیاد
دادستان تهران با ذکر آسیب های ناشی از اعتیاد به مواد مخدر و روانگردان و قاچاق این مواد، و تبعات سوء آن بر تحکیم خانواده، به ورود آسیب های جدی بر جوانان، زنان و کودکان، آمار بالای زندانیان ناشی از مواد مخدر (حدود ۴۰ تا ۵۰ درصد زندانیان) اشاره کرد و اظهار داشت: آثار و پیامد های مواد مخدر در بسیاری از آسیب های اجتماعی و جرایم مشاهده می شود.

**لزوم همکاری همه دستگاه ها برای مبارزه با مواد مخدر
جعفری دولت آبادی مبارزه جدی با این پدیده و اثربخشی آن را مستلزم ورود همه جانبه تمام دستگاه ها و نهادهای ذی ربط دانست و اظهار داشت: برخورد موثر با این پدیده، مستلزم عزم جدی و اقدامات طولانی مدت و اتخاذ برنامه های مدون و منسجم از طرف همه دستگاه های مرتبط با موضوع مواد مخدر است.
وی با انتقاد از صرف جمع آوری معتادان متجاهر و بازگشت مجدد آنان به جامعه، برنامه ریزی جامع و هدفمند در این خصوص را امری ضروری دانست.
دادستان تهران با تاکید بر عدم تغییر سیاست قوه قضاییه در برخورد با قاچاقچیان عمده مواد مخدر، ضرورت تداوم برخورد قاطع با این موضوع را از سوی دادستانی تهران و پلیس مورد تاکید قرار داد .
وی در عین حال اذعان کرد: سیاست فعلی قوه قضاییه مساعدت به محکومان بابت ارتکاب جرایم خرد مواد مخدر و کسانی است که فاقد پیشینه کیفری بوده و در قاچاق مقادیر اندک مواد مخدر و روانگردان مرتکب جرم شده اند.
جعفری دولت آبادی با برشمردن مشکلات مواد مخدر همچون اجتماعی شدن اعتیاد، افزایش جمعیت کیفری زندان ها، شیوع اعتیاد در برخی مدارس و درگیر شدن زنان به این موضوع، لزوم برنامه ریزی مناسب در این زمینه را مورد تاکید قرار داد.

**آخرین وضعیت جمع آوری معتادان متجاهر
سردار کریمی جانشین پلیس فاتب، مبارزه با مواد مخدر را یکی از مشکلات اجتماعی تهران دانست و اظهار داشت: یکی از مطالبات مردم، جمع آوری معتادان متجاهر است.
وی اعلام کرد: در سال جدید برخی سازمان های ذی ربط به تعهدات خود در خصوص نگه داری معتادان متجاهر عمل نکردند و همین امر موجب بازگشت ۸۰ درصد معتادان متجاهر به خیابان ها شد.
جانشین فرمانده پلیس تهران از جمع آوری تعداد ۵ هزار نفر معتاد متجاهر طی ۲ ماه گذشته خبر داد و اعلام نمود: این نگرانی همچنان وجود دارد که این افراد بدون اقدامات درمانی و حمایتی و توانمندسازی لازم مجدداً به خیابان ها باز گردند.
سردار کریمی با اعلام این که در تهران حدود پانزده هزار نفر معتاد متجاهر و دو هزار نفر کارتن خواب به ویژه در مناطق ۱، ۲ و ۱۲ شهرداری تهران حضور دارند، جمع آوری آنان را مستلزم و همکاری تمام نهادهای ذی ربط دانست.
وی از دستگیری تعداد یازده هزار نفر معتاد طی هفت ماه گذشته در تهران خبر داد و با اشاره به تشکیل ۲۴ هزار پرونده کیفری با موضوع مواد مخدر طی سال جاری، اظهار داشت: در این میان ۵۷۰ نفر تبعه کشورهای خارجی دستگیر و از کشور طرد شدند.

**نقش شهرداری در نگهداری و درمان معتادان
قدیمی نماینده شهرداری تهران، اعلام کرد: تلاش شده است برخی نقایص طرح های کنونی مرتفع گردد از جمله در صدد هستیم در مدت سه ماهی که معتادان در مراکز مرتبط با شهرداری تهران نگه داری می شوند، از نظر جسمی پاک گردند، اما نکته اساسی، مشکلات روحی و روانی معتادان است که تا پایان عمر با این افراد باقی می ماند.
قدیمی همچنین از راه اندازی مرکز نگه داری برای افراد خود معرف و فاقد توانایی مالی با ظرفیت ۲۰۰ نفر تحت عنوان «کانون راه یافتگان» در بزرگراه آزادگان خبر داد و در خصوص برنامه ریزی شهرداری تهران برای راه اندازی تعداد ۴۴ مرکز بهاران با ۴۴۰۰ نفر ظرفیت، اظهار داشت: در حال حاضر ۱۹ مرکز بهاران راه اندازی شده است.

**انتقاد شهردار تهران از جمع آوری معتادان
قالیباف شهردار تهران با انتقاد از پروسه معیوب مقابله با مواد مخدر و روان گردان، اعلام داشت: ما در تمام این سال ها کارنامه قابل قبولی ارائه نداده ایم زیرا با روند رو به افزایش تعداد معتادان به ویژه از نوع متجاهر مواجه هستیم و لذا باید بررسی شود که کدام یک از کمپ ها یا مراکز تاسیس شده، از حیث کیفی فعالیت مثبت و قابل قبولی ارایه کرده اند.
وی با تاکید بر ضرورت بررسی و بازبینی استانداردها، اعلام نمود که در دوره قبل هم تلاش شد نحوه فعالیت کمپ ها بررسی شود که این امر وجود مشکلات متعدد در کمپ ها را به اثبات رساند و بیانگر فرایند معیوب در درمان معتادان است؛ چرا که اجرای این شیوه بار مالی کلانی دارد در حالی که خروجی آن اندک بوده و احتمال بازگشت مجدد معتادان متجاهر به جامعه زیاد است.
قالیباف هدف از ایجاد مراکز بهاران را کانونی برای کارآفرینی و بازگشت معتادان به زندگی دانست و اعلام کرد: تا شش ماه آینده در شهرداری تهران، ۶ هزار نفر معتاد در کمپ ها یا مراکز بهاران نگه داری خواهند شد.
در ادامه آذرنیا دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر استان تهران اظهار داشت: وضعیت و شیوه فعلی پاسخگوی مشکلات کنونی نبوده و باید در جهت افزایش ظرفیت ها و بهره گیری از روش های علمی حرکت کرد.
جعفری دولت آبادی با اعلام این که جمع آوری معتادان متجاهر به معنای حذف مشکل اعتیاد نیست، ضمن تاکید بر ضرورت جمع آوری معتادان متجاهر افزود: امروزه شهرهای ما چهره خوبی ندارد و مردم در خیابان ها با متکدیان، دست فروشان و معتادان مواجه می شوند این در حالی است که نظام جمهوری اسلامی مبنی بر مردم سالاری دینی است که برای اداره امور اجتماعی دارای برنامه است.
وی از پلیس خواست طرح جمع آوری را در خصوص اماکن ویژه و موارد حاد ادامه دهد و در ذکر مثال به مرکزی در محله هرندی تهران اشاره کرد که افراد زیادی را که با هم نامحرم اند در خود جای داده است.
دادستان تهران افزود: دادستانی تهران با درمان معتادان مخالف نیست و جمع آوری معتادان به منزله نفی اقدامات درمانی، حمایتی و توانمندسازی نیست.
وی از خزایی سرپرست دادسرای مواد مخدر خواست با تشکیل تیمی هایی متشکل از نمایندگان دیگر دستگاه ها، به طور سرزده از مراکز نگه داری معتادان متجاهر بازدید کرده و کارایی این شیوه را ارزیابی کند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 + 4 ؟