تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۲۶ مهر

با اکران فیلم های «یتیم خانه ایران»، «ابوزینب» و «سیانور» که هر کدام به موضوعات مختلف سیاسی ایران و لبنان می پردازند، پرده سینما رنگ سیاست به خود می گیرد.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، دور جدید اکران فیلم های تازه در سینما از روز گذشته (شنبه) آغاز شده و تا اوایل آبان ماه با اضافه شدن چند فیلم دیگر پرده نقره ای رنگ تازه ای به خود خواهد گرفت. در نگاهی گذرا به معرفی برخی فیلم های فیلم های تازه وارد و آثار در صف اکران، می پردازیم.

** تازه های اکران
* این زن حقش را می خواهد
«این زن حقش را می خواهد» به کارگردانی محسن توکلی از دیروز شنبه ۲۴ مهرماه به روی پرده رفته است.
این فیلم روایت چهار سال تلاش شبانه روزی زنی به نام فرزانه حجازی است که در راه احقاق حقش دچار حوادث عجیب و پیچیده ای می شود؛ زندگی در یک پانسیون شبانه روزی باعث می شود، سرسختی فرزانه برای گرفتن حق از قانون، مسیر جدیدی پیدا کند.
«این زن حقش را می خواهد» به تهیه کنندگی ناصر شعبانی با سرگروهی سینما کورش اکران خود را اغاز کرده است.
لعیا زنگنه، میترا حجار، کامران تفتی و افسانه پاکرو، روشنک عجمیان، مینا جعفرزاده، رسول توکلی و رضا آشتیانی بازیگران این فیلم هستند.

* ابو زینب
فیلم سینمایی «ابوزینب» به کارگردانی علی غفاری دیگر فیلمی است که از دیروز اکران خود را آغاز کرده است.
این فیلم که توانست جایزه جشنواره نیس را به خود اختصاص دهد ماجرای مقاومت یک خانواده لبنانی در سال های اشغال بخش هایی از این کشور به دست رژیم صهیونیستی است. درواقع «ابو زینب» روایتگر ایثار و فداکاری مادر خانواده ای است که با تحمل رنج های فراوان، رازی را در سینه نهفته دارد.
کارمن لبس، باسم مغنیه، عمار شلق، یوسف حداد و اغوب دوجرجیان هنرمندان لبنانی هستند که در «ابوزینب» ایفای نقش می کنند.

* ناسور
«ناسور» به کارگردانی کیانوش دالوند هم فیلم دیگری است که در قالب انیمیشن از ۲۴ مهر اکران خود را در گروه آزاد آغاز کرده است.
این انیمیشن راوی جراحتی است که از شهادت مظلومانه امام حسین (ع) و یارانش در دل همه آزادی خواهان جهان ایجاد شده و واقعه کربلا در بخش اعظمی از داستان آن به تصویر کشیده می شود.

** در راه اکران
* نیمه شب اتفاق افتاد
«نیمه شب اتفاق افتاد» دومین فیلم سینمایی تینا پاکروان بعد از فیلم «خانوم» است که از چهارشنبه ٢٨ مهر ماه اکران می شود.
حامد بهداد، رؤیا نونهالی، گوهر خیراندیش، آتیلا پسیانی، ستاره اسکندی، شقایق فراهانی در این فیلم ایفای نقش می کنند.

* یتیم خانه ایران
«یتیم خانه ایران» به کارگردانی ابوالقاسم طالبی هم یک فیلم سیاسی که داستان قحطی و خشکسالی عظیم ایران را در سال های ۱۲۹۵ تا ۱۲۹۷ در کوران جنگ اول جهانی و در زمان اشغال ایران به دست نیروهای روس و انگلیس را روایت می کند.
در این فیلم که بعد از اتمام اکران «هیهات» با سرگروهی سینما آزادی پخش خواهد شد، علی رام نورایی، جعفر دهقان، قطب الدین صادقی و چند بازیگر خارجی ایفای نقش می کنند.

*سیانور
«سیانور» دومین ساخته سینمایی بهروز شعیبی پس از فیلم «ربوده شده» در گروه سینمایی استقلال و از اواخر مهرماه در سینماهای تهران و شهرستان ها اکران می شود.
ماجرای این فیلم در دهه ۵۰ می گذرد و از خلال زندگی و فعالیت های شهید مجید شریف واقفی (یکی از رهبران سازمان مجاهدین خلق پیش از انقلاب)، به مقطعی از تاریخ سیاسی ایران می پردازد که در سینمای ایران کمتر به آن توجه شده است.
مهدی هاشمی، هانیه توسلی، حامد کمیلی، پدرام شریفی، بابک حمیدیان، بهنوش طباطبایی، رضا مولایی، فرزین صابونی، فریدون محرابی، سارا توکلی، وحید حبیبیان، وحید رونقی و آتیلا پسیانی دراین فیلم ایفای نقش می کنند.

* سه بیگانه در سرزمین ناشناخته
«سه بیگانه در سرزمین ناشناخته» دیگر فیلمی است که در نوبت اکران قرار دارد و بعد از فیلم «خشکسالی و دروغ» در گروه سینمایی زندگی اکران می شود.
این فیلم به کارگردانی مهدی مظلومی و تهیه کنندگی مسعود ردایی اولین فیلم بلند سینمایی مظلومی است که مضمونی کمدی دارد و بخش هایی از فیلم هم در ارمنستان جلو دوربین رفته است.
امین حیایی، محمدرضا شریفی نیا، مجید صالحی، لیلا اوتادی، برزو ارجمند، سحر قریشی، حسین محب اهری، رابعه اسکویی، شیوا خسرو مهر، علی کاظمی، کیانوش گرامی و حمید لولایی بازیگران اصلی «سه بیگانه در سرزمین ناشناخته» هستند.

* متولد ۶۵
«متولد ۶۵» دیگر فیلم در نوبت اکران است که از پنجم آبان ماه در سینماها اکران می شود.
این فیلم اولین تجربه کارگردانی مجید توکلی در قالب سینماست که محمدمهدی عسگرپور تهیه کنندگی آن را بر عهده داشته و محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.
هنگامه حمیدزاده، پدرام شریفی، مریم سعادت، احسان امانی و آنا نعمتی بازیگران این فیلم هستند.

** ادامه اکران
«خشکسالی و دروغ» ساخته پدرام علیزاده، «اروند» به نویسندگی و کارگردانی پوریا آذربایجانی، «هیهات» یک فیلم اپیزودیک به کارگردانی سیدروح الله حجازی، دانش اقباشاوی، هادی مقدم دوست و هادی نائیجی، «ربوده شده» ساخته بیژن میرباقری، «فروشنده» به نویسندگی و کارگردانی اصغر فرهادی، «به دنیا آمدن» ساخته محسن عبدالوهاب نیز دیگر آثاری هستند که اکران خود را همچنان در سینماها ادامه خواهند داد.
به گزارش ایرنا، به نظر می رسد دور جدید اکران فیلم های سینمایی مناسب با این ایام محرم در نظر گرفته شده است و ترکیب آثار متنوع و متفاوت هستند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 + 2 ؟