تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۱۱ مهر

معاون رییس جمهوری گفت: بازارچه عودلاجان، نخستین بازارچه دایمی صنایع دستی کشور، تجسم همگرایی سه بخش میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار میراث فرهنگی ایرنا، مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مراسم گشایش《بازارچه صنایع دستی و هنرهای سنتی عودلاجان》تهران اظهار کرد: مدل مشارکتی احیا و مرمت این بازارچه مدل سه ضلعی با همکاری مردم، شهرداری تهران و میراث فرهنگی است.
وی افزود: ما از سه سال قبل مدل مشارکت مردم در احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی فرسوده یا در حال تخریب را در قالب صندوق احیا آغاز کردیم و تا کنون قراردادحدود ۲۰۰ بنا را با بخش خصوصی امضا کرده ایم.
سلطانی فر ادامه داد: ما دوست داریم مطابق این الگو، مردم به حفظ میراث فرهنگی معتاد شوند که این نوع اعتیاد بسیار مثبت و پیش برنده است. اعتیاد ارزشمندی که سعی کردیم در دولت یازدهم آن را بین وزیران و استانداران و سایر مسولان گسترش دهیم.
عودلاجان یا اودلاجان از محله های قدیمی شهر تهران است که از غرب به خیابان ناصرخسرو، از شرق به ری، از شمال به امیر کبیر و از جنوب به ۱۵ خرداد محدود است و سه محله اصلی امامزاده یحیی، پامنار و ناصرخسرو را در بر می گیرد که به دلیل وجود بناهای تاریخی متعدد، بسیار غنی است.
مرمت و بازسازی بازارچه محله عودلاجان از سال ۱۳۹۱ با مشارکت سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران، و کسبه بازار صورت می پذیرد.
قرار است نزدیک به ۵۰ باب مغازه و صنعتکار صنایع دستی از سراسرکشور در بازارچه عودلاجان به ارائه و فروش هنر دست خود بپردازند.
عودلاجان، نخستین بازارچه و نمایشگاه دائمی هنرهای سنتی و صنایع دستی در پایتخت است.
در آیین گشایش این بازارچه مسعود سلطانی فر رییس سازمان میراث فرهنگی، پیروز حناچی معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی، مهدی چمران رییس شورای شهر تهران و عابد ملکی شهردار منطقه ۱۲ تهران حضور داشتند.
سلطانی فر ابراز امیدواری کرد تا همکاری مردم به عنوان بخش خصوصی با دولت در مرمت و بهره برداری از آثار و ابنیه تاریخی ادامه یابد.

** تاسیس بازارچه عودلاجان پیشنهاد ۱۳۰ نفر از کسبه
معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی نیز گفت: شروع این کار در اواخر سال ۱۳۸۹، یک اقدام داوطلبانه از طرف ۱۳۰ تن از کسبه بازارچه بود که اگر بخواهیم در شهر چیزی شبیه به آن را اجرا کنیم به این طرح به عنوان یک طرح آزمایشی احتیاج داشتیم.
پیروز حناچی تاکید کرد: اشتراک در سرمایه گذاری این پروژه با همکاری مردم، شهرداری و میراث فرهنگی یک نمونه موفق بود که در الگوهای مدیریتی پروژه های جهانی متداول است.

** یزد الگوی اجرای عودلاجان
محمد حسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی نیز گفت: فعلا فقط فاز اول بازاردچه مورد مرمت قرار گرفته است و در فازهای بعدی با همکاری شهرداری منطقه ۱۲ کار را ادامه خواهیم داد؛ این نوع مشارکت را پیش از این در یزد اجرا کرده بودیم.
شهردار منطقه ۱۲ تهران هم عنوان کرد: مدل موفق این مشارکت برای بازسازی در خیابان ۱۵ خرداد هم اجرا می شود و برای احیای بافت های تاریخی فرسوده، به مشارکت بیشتر مردم و تخصیص اعتبار لازم نیاز داریم.

** بافت مسکونی عودلاجان هم بازسازی می شود
رییس شورای شهر تهران در بخشی از برنامه گفت: من دوران دبستان و کودکی خود را در این محله گذراندم که به اطلاق محلی به اینجا محله «اولاجون» می گفتیم.
مهدی چمران اضافه کرد: امیدوارم بتوانیم بعد از این بازارچه، بافت های مسکونی فرسوده این محل را هم به سبک معماری قدیم، بازسازی و احیا کنیم.
مدیرکل صادرات و بازاریابی صنایع دستی کشور هم تصریح کرد: از اینکه کشورما که در جهان سومین رتبه تولید صنایع دستی را به خود اختصاص داده با افتتاح این بازارچه، دارای اولین بازارچه دایمی صنایع دستی شده است خوشحال و ناراحت است؛ خوشنودی برای افتتاح و ناراحتی از اینکه دیرهنگام رخ داده است.
پویا محمودیان افزود: این کار در قلب بازار بزرگ تهران با هدف جذب گردشگر و رونق اقتصادی فعالان صنایع دستی صورت گرفته است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.8 + 2 ؟