تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۰۵ مهر

به نام خدا 

روانشناسی موفقیت: مجموعه یادداشت های مدیریت فکر، جسم و روان برای رسیدن به اهداف 

دکتر بودا وثوق احمدی 

 یادداشت نوبت هجدهم: گذر از روزهای سخت 

مقدمه 

نگاهی سطحی به کیفیت و کمیت زندگی افراد موفق و مطرح اجتماع، آنها را غرق در خوشی و نعمات فراوان و فارغ از هرگونه غم و درد و پریشانی برایمان جلوه می دهد. حال آنکه با نگاهی عمیقتر و موشکافانه تر درمی یابیم که چه بسا درد و رنج و مصائبی که این افراد با آن دست و پنجه نرم کرده و می کنند چیزی کمتر از تجارب سخت سایر افراد جامعه نیست.  به عبارت دیگر، روزهای تاریک و ابری و سرد در زندگی همه انسانها سرک کشیده و در مقاطعی از زندگی دوران سخت و طاقت فرسایی را بر ما تحمیل می کنند. تجربه های دردناکی چون اختلافات خانوادگی، شکست های عاطفی و احساسی،  جدایی، طلاق، ازدست دادن عزیزان، ورشکستگی مالی، بیماری های سخت و طولانی خود یا دوستان و نزدیکان، اعتیاد، شکست تلاشهای حرفه ای و تحصیلی  و از این دست اتفاقات ناخوش آیند، گاه قادر است ما را تا سرحد افسردگی شدید و کمبود مفرط انرژی و زمینگیری پیش ببرد. اما چگونه است که افراد موفق و پیشرو جامعه از این روزهای طوفانی به سلامت گذر کرده و کشتی خود را میان امواج متلاطم به ساحل آرام می رسانند. چگونه است که روند ترمیم زخم عمیق این مصائب و اتفاقات برای این افراد بسیار با سرعت طی شده و در اندک زمانی پرانرژی تر و تازه نفس تر ازپیش به فعالیت عادی خود باز می گردند.  حقیقت آنکه، آنچه این افراد را به این درجه از موفقیت و پیروزی رهنمون شده چیزی نیست جز درس گرفتن از این مصائب و ساختن پلی از تجربه برای گذر از طوفانها و روزهای سخت.  در این میان مجهز شدن به ابزار و روشهایی که همچون مشعلی ما را در روزهای تاریک برای پیدا کردن مسیر درست کمک کند بسیار قیمتی و حائز توجه ویژه است.  در این یادداشت به پنج راه کار ساده اما بسیار مهم می پردازیم  که استفاده از آنها در موارد بسیاری توانسته درد و رنج مصائب ناشی از اتفاقات نامطلوب را تبدیل به سکوی پرشی از تجربه برای رسیدن به روزهای آفتابی و موفق آینده کند. و اما این پنج راه کار طلایی کدام اند؟

۱- نوشتن: نگارش دردها و مصائب زندگی و به رشته تحریر درآوردن آنچه جسم، روح و روانمان را آزرده است و نوشتن همه احساسات و ادراکاتی که هر لحظه و هرزمان در ما جاریست، استقامت ما را در تحمل این رنجها بالابرده و به ذهن و روانمان فرصتی می دهد که این دوران و ویژگی های آنرا بازشناحته تا از آن به سلامت گذر کنیم. نوشتن از خاطرات، شرح اتفاقات و نیز نوشتن قدردانی و سپاسگزاری بابت همه نعمات و دارایی ها، یکی از مشخصات بارز افراد بزرگ روزگارما و روزگاران پیشین است. پروسه نوشتن در دوران تاریک و غمبار زندگی،  نه تنها ذهن ما را معطوف به درک بهتر و درست تر از این غم ها و مرارتها و عوامل ایجاد کننده آن می کند، بلکه جاری کردن کلام و تفکر از قلم به کاغذ همچون صافی و فیلتری موجب تصفیه افکار و احساسات منفی و از پس آن فرا رسیدن آرامش می شود. پر واضح است که تنها مخاطب این دست نوشته ها  و خاطرات و نتیجه گیری های حاصل از آن، فقط و فقط خودمان بوده و یگانه هدفمان از نوشتن آنها شناخت بهتر از روند حوادث و نیز اشراف بهتر بر احساساتی که به صورت ناخودآگاه از ما بروز کرده، و نیز  پیداکردن مفری برای گذار از این دوران متلاطم است. نمونه های متعددی در میان انسانهای بزرگ و به ویژه نویسندگان برجسته دنیا می توان سراغ گرفت که دست نوشته های حاصل ازمرارتهای دوران سختی،  بعدها تبدیل به برجسته ترین آثار ادبی دنیا شده است.  داشتن دفترچه یادداشتهای شخصی یکی از واجبترین ابزار رسیدن به موفقیت و شناخت بهتر خویشتن خویش است چرا که برای تبدیل شدن به فردی موفق وسرزنده، نیاز به شناختی واقعی و بی پرده از خودداریم و چه چیزی و چه کسی نزدیکتر و صادقتر از کتابی که خود در مورد خود در گذر ایام و در مسیر گذر از سختیها نوشته ایم. شما و خود را توصیه می کنم به نوشتن از خود؛ نوشتنی هر روزه در مورد همه آنچه که می گذرد و هر آنچه احساس می کنیم و بویژه نوشتن از همه آنچه که الهام بخش ما برای خودسازی و پیشرفت فردی و حرفه ای ماست. نوشتن از تجربه های عالی، از احساسات ناب و دلپذیر، از لذت از زیبایی ها، از شور و شعف ناشی از پیروزیها ی هرچند کوچک و بطور کلی نوشتن از پیشرفت ها و خودسازیها، موجب شرطی شدن ضمیر ناخودآگاه ما نسبت به این عوامل مثبت شده و بزرگترین همراه و کمک برای گذار از دوران سخت و طوفانی برای ما خواهد بود. این یادداشتها می تواند کوتاه یا بلند باشد و هیچ حد و حصری برای آن نباید قائل شویم. این نوشته ها باید پلی شوند که ما از تجربه روزهای سیاه خود می سازیم تا به سوی دیگر این شط خروشان که پر از نور و آفتاب است رهنمون شود.

۲-  گفتگو: صحبت و گفتگو در مورد تجربه دوران سخت و سیاه با فرد یا افرادی دلسوز و خیرخواه، راه کار دیگریست که ما را در گذار از این دوران کمک خواهد کرد. تقریبا هیچ یک از ما بی نیاز از مشورت و همفکری و گرفتن راهنمایی از دیگران نیستیم چرا که حتی باهوش ترین و قویترین افراد اجتماع نیز قادر به دیدن همه ابعاد و زوایای مشکلات و مسائل بغرنج نیستند.  باید توجه کرد که معمولا افراد از نظر شخصیتی به دو دسته تقسیم می شوند: یکی افرادی که تمایل و گرایش زیادی به دردودل کردن و بیان احساساتشان با دیگران داشته و دسته دوم کسانی که نه تنها تمایلی به بیان افکار و احساسشان ندارند بلکه اگر در چنین شرایطی قرار گیرند دچار رنج و عذاب زیادی می شوند.  در مورد افراد دسته اول یا همان افراد برونگرا، گفتگو و مشورت با فردی دلسوز و آگاه راهکار بسیار مناسب و آسانی است برای دورانی که با غم و رنجی بزرگ دست و پنجه نرم می کنند. اما برای افراد دسته دوم یا افراد درونگرا، این روش کمتر به موفقیت می رسد که در مورد این افراد اغلب گفتگوی غیر مستقیم مانند خواندن کتاب و یا گوش سپردن به سخنرانی ها و شرکت در همایشها می تواند اثر مفید تری داشته باشد.

۳- طبیعت: رفتن به طبیعت و همگام شدن با آن همواره  می تواند الهام بخش ما برای بازگشتی دوباره به خویشتن خویش شده و ما را آماده پذیرایی از چالش های زندگی و پشت سر گذاشتن آنها کند. راه رفتن در جنگل، صعود از کوه، قدم زدن درساحل، دیدار از کویر، گوش سپردن به صدای امواج خروشان دریا و یا رودخانه، حس آرامش دریاچه ها، نظاره کردن پرندگان و دقیق شدن در زندگی حیوانات، تنفس هوای سالم طبیعت و روستا ها، خیره شدن به ستاره گان و کهکشانها و یا حتی یک راه رفتن ساده کنار درختان یک پارک و لذت از سایه گسترده آنها،همه و همه قادرند توجه ما را به اصل و ریشه واقعی خود معطوف کرده و ذهن ما را از درگیر شدن در چرخه معیوب فکر کردن به مشکلات رهایی بخشد. انرژی آسمانی والهی جاری در طبیعت قادر است ما را در مدت زمانی بسیار کوتاه غرق در سرور و سرشار از رحمت و شادی و انرژی خوب و مثبت کند. زندگی شهری و پیچیدگی های آن، نه تنها  ما را از این بزرگترین لذت رایگان و قویترین روش درمانی آلام و دردها محروم کرده بلکه کوچکترین تشویق ها را نیز برای رفتن، لذت بردن و حفظ طبیعت و محیط زیست  از ما دریغ کرده است.  انسان امروزی و تک تک ما اگر خواهان در آغوش کشیدن موفقیت و داشته احساس رضایت از خود و حفظ و انتقال آن به فرزندانمان هستیم، راهی جز مهربانی با طبیعت و لذت بردن از آن و حفظ محیط زیستمان نداریم.

۴- تحرک: همچون یادداشتهای قبلی داشتن تحرک و اقدام به ورزش که موجب ترشح دوپامین و سایر واسطه های شیمیایی احساس سرزندگی وشادابی در مغز می شود را، به عنوان یکی از اصلیترین راه های مبارزه و گذشتن از روزهای تیره زندگی معرفی می کنم. به عنوان کسی که خود تجربه شخصی اثرات معجزه آسای ورزش و به ویژه دویدن را بارها و بارها آزموده است، توصیه به تحرک و ورزش را جزئی جدایی ناپذیر از هر توصیه ای برای کم کردن درد و رنج مصائب و مشکلات دانسته و بر آن تاکیدی ویژه دارم.  فقط با ورزش جدی و دنباله دار است که به شناختی عمیق از توانایی های جسمی، مغزی و روانی خود توفیق می یابیم و قدرت شناخت کهکشان درون خود را پیدا می کنیم. فقط در زمانی که ضربان قلبمان بالا رفته و سیستم قلبی-عروقی و نیز سیستم تنفسی با حد اکثر توان برای رساندن اکسیژن و مواد غذایی به عضلات به تلاشی بی وقفه مجبور می شوند است که آگاهی همه جانبه ای از توانایی وقدرت خود در ضمیرناخودگاه ما شکل می گیرد. فقط با عرق ریختن در ورزش است که عرق ریختن وکارگری کردن در راه هدف از یک فانتزی تبدیل به واقیعت وجودی ما می شود. بدون هیچ تعارف به شما و به خود یادآوری می کنم که بدون ورزش منظم و پرفشار، رسیدن به موفقیت در حد یک آرزو برایمان باقی می ماند. تحرک و ورزش ابزاری کارآمد و در دسترس دراختیار همه ماست که باید از آن برای غلبه بر ناامیدی روزهای کم فروغ استفاده کرده و در اندک زمانی حال خود را از بد به خوب دگرگون کنیم.

۵- استراحت: تاکید شدید و زیاد روی ورزش و تحرک و اهمیت آن، به هیچ روی نباید ما را از اهمیت استراحت و خواب و تفریح کافی غافل کند. بسیاری از دست آوردهای مهم زندگی در لحظات استراحت، خواب و یا تفریح به ما الهام شده و چه بسا تصمیمات مهمی که در این لحظات در مورد جهتگیری آینده زندگی خود گرفته و می گیریم.  فرصتی که به ذهن و به جسم خود می دهیم برای تمدید انرژی و بازیافت و هضم اطلاعات و داده ها، به هیچ عنوان فرصت از دست رفته نبوده بلکه برعکس موجب عملکرد بهتر و راندمان بالاتر ما می شود. آرامش جسمی، روحی و روانی مهمترین عاملی است که ما را برای گذار از مصائب و مشکلات پشتیبانی می کند. پس بدون هیچ عذاب وجدانی و با خیالی راحت و آسوده به جسم و جان خود استراحت و خواب کافی و با کیفیت تقدیم کنیم چرا که یکی از پرسودترین سپرده گذاریها در راه رسیدن به موفقیت و آرامش درونیست.

با آرزوی روزهایی سرشار از شور و شوق موفقیت برای شما در آزمون پیش رو در این اولین روزهای ماه مهر، ماه مدرسه و دوستی های ناب و بی منت. موفق باشید

بودا وثوق احمدی 

دوشنبه ۵ مهر ۱۳۹۵به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 - 7 ؟