تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۲۷ شهریور

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سرعت فرسایش آثار تاریخی از اقدامات حفاظتی بسیار بیشتر است، از این رو مستندسازی این آثار ضروریست.

 به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدحسن طالبیان روز شنبه در همایش روش های مستندنگاری پیشرفته اشیای منقول فرهنگی و تاریخی که در موزه ملی برگزار شد، افزود: مستندسازی نقش بسیار مهمی در موزه ها دارد و موزه داران باید روند مستندسازی اشیا و آثار را بلد باشند و مرتب آنها را به روز کنند.
وی ادامه داد: با مستندنگاری ها اشیا به شکل فایل هایی در قالب «پی دی اف» با وضوح بالا و انتشار آنها در اینترنت، تصاویر این آثار در دسترس همه قرار می گیرد، زیرا میراث فرهنگی متعلق به همه ابنای بشریت است.
طالبیان افزود: سرعت فرسایش در مورد آثار تاریخی بسیار بیشتر از اقدامات حفاظتی است به همین دلیل اهمیت مستندنگاری بیشتر می شود و مراکز جهانی در بحث مرمت، مستندنگاری را در اولویت قرار می دهند.

** کاخ گلستان به مرکز جهانی مستندنگاری تبدیل شود
معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، با اشاره به مستندنگاری شیشه های کاخ گلستان گفت: این اقدام هم برای همکاران موزه دار امری آموزشی است و نیز کمکی به کشورهای منطقه مانند عراق، ازبکستان و افغانستان است که در زمینه مستندنگاری علاقه مند به یادگیری و نیز همکاری با ایران هستند.
طالبیان تاکید کرد: از آنجایی که کاخ گلستان جزء فهرست جهانی میراث فرهنگی سازمان یونسکو نیز هست، امیدواریم بخشی از آن با این اقدام به مرکز منطقه ای مستندنگاری تبدیل شود.

** موزه داری از امری سنتی به موضوعی علمی تبدیل شده است
مدیرکل امور موزه ها نیز در این همایش گفت: موزه داری در سراسر جهان از امری کاملا سنتی و ابتدایی به موضوعی علمی و دانشگاهی تبدیل شده که هر روز شاهد پیشرفت های بیشتر آن هستیم.
محمدرضا کارگر ادامه داد: اساس موزه را اشیا و اساس حفاظت از آنها را مستند نگاری تشکیل می دهد که زمینه های پژوهشی گسترده ای را برای موزه داران و کارشناسان میراث فرهنگی فراهم کرده است.
وی تاکید کرد: متاسفانه موزه های کشور در بحث مستندنگاری پیشرفت چندانی نکرده اند، در حالیکه این امر اهمیت زیادی در تغییرات عمده در نظام موزه داری دارد.
در این همایش که با حضور جیرائیل نوکنده رییس موزه ملی، شماری از علاقه مندان و موزه داران در سالن اجتماعات موزه دوران اسلامی برگزار شد، علی اکتسابی استاد دانشگاه کیوتو و رییس لابراتورا پیشرفته تصویربرداری ایده در آن شهر از همکاری های این لابراتوار با موزه ملی و موزه فرش ایران برای مستندنگاری آثار سخن گفت.
وی افزود: در همکاری ما با این دو موزه که جمعا ۱۱ روز طول کشید، ۱۷ تخته فرش از موزه فرش با وضوح بالا تصویربرداری شد و به این شکل غیر از اینکه نوع بافت، نخ های استفاده شده و انواع گره های این فرش ها ثبت شده، اگر بخش هایی از آن احتیاج به مرمت داشته باشد کارشناسان می توانند آن بخش ها را تشخیص داده و فرش را با بافت مناسب مرمت کنند.
اکتسابی ادامه داد: در موزه ملی نیز اشیای مختلفی از جمله جلدهای قرآن مجید یا لباس های قدیمی را تصویربرداری کردیم که وقتی این تصویرها در ابعاد بزرگ تر دیده می شود به کشف تاریخی بافت پارچه و نوشته های روی آن بسیار کمک می کند.
همایش روش های مستندنگاری پیشرفته اشیای منقول فرهنگی و تاریخی فردا(یکشنبه) پایان می یابد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 3 ؟