تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ سه شنبه ۲۳ شهریور

۳۵ تابلو رنگ و روغن کمال الملک، موجود در کاخ گلستان در فهرست آثار ملی منقول به ثبت رسید.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا، مدیر مجموعه فرهنگی کاخ گلستان با اعلام این خبر افزود: تابلوهای یاد شده مربوط به فاصله زمانی ۱۲۴۰ تا ۱۳۳۰ هجری قمری با موضوعاتی چون رویدادها، اشخاص، ساختمان ها، باغ ها و طبیعت است که محوطه و عمارت و حوض جوشان کاخ گلستان را نیز در بر می گیرد.
بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی، مسعود نصرتی با بیان اینکه برخی از این آثار در نگارخانه مجموعه به نمایش درآمده، گفت: کمال الملک ۱۷۰ تابلو کشید که معروف ترین آنها «تالار آینه» است. این تابلو که اولین تابلوی وی با امضای کمال الملک است از جمله نخستین آثار ملی منقول با شماره ۴۲ است و سال گذشته در این فهرست قرار گرفت.
به گفته وی، دیگر آثار این نقاش بزرگ در اختیار خاندان کمال الملک، مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، موزه مجلس و موزه ملک است، تابلوهایی که طی سه سال حضورش در ایتالیا، فرانسه و اتریش از آثار نقاشان برجسته چون رامبراند، روبنس و… کپی نقاشی کرده در موزه ملک نگهداری می شود.
محمد غفاری معروف به کمال الملک در سال ۱۲۲۷ هجری خورشیدی در خانواده ای هنرمند و سرشناس در شهر کاشان به دنیا آمد.
وی برادرزاده میرزا ابوالحسن غفاری معروف به صنیع الملک از اولین تحصیل کردگان ایرانی در فرنگ بود.
محمد پس از تحصیلات اولیه در زادگاهش در دارالفنون تهران به تحصیل پرداخت و با پیشرفت در این هنر موفق به دریافت نشان علمی شد. با کشیدن تصویر مدیر مدرسه، نظر ناصرالدین شاه را به خود جلب کرد. در ۱۲۶۱ ه.ش به «نقاش باشی» ملقب شد و در سال ۱۲۶۹ از طرف ناصرالدین شاه لقب کمال الملک را گرفت.
کمال الملک پس از کشته شدن ناصرالدین شاه برای مطالعه و کسب تجربه به اروپا رفت و بیش از سه سال را در فلورانس، رم و پاریس گذرانید و در موزه ها به کپی کردن آثار استادانی چون رافائل، رامبراند و تیسن پرداخت.
او به دستور مظفر الدین شاه در سال ۱۲۷۹ به ایران بازگشت و کار در دربار را ادامه داد. پس از چندی به عراق رفت و چند سالی را در آنجا گذرانید. پرده های «زرگر بغدادی» و «میدان کربلای معلا» را هنگام اقامتش در عراق نقاشی کرد.
پس از انقلاب مشروطه، کمال الملک تلاش کرد آرزوی دیرینه خود یعنی تاسیس مدرسه صنایع مستظرفه در سال ۱۲۹۸ ه.ش را محقق کند.
او تا سال ۱۳۰۷ ه.ش اداره این مدرسه را بر عهده داشت اما از این زمان به علت اختلاف با مجریان اداره معارف، مدرسه را ترک کرد و به ملک شخصی خود در حسین آباد نیشابور نقل مکان کرد.
کمال الملک ۲۷ مرداد ۱۳۱۹ ه.ش در سن ۹۵ سالگی درگذشت و در باغ آرامگاه عطار نیشابوری به خاک سپرده شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 + 1 ؟