تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۱ شهریور

آیین نکوداشت چهار پیشکسوت و چهره سینمای ایران با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از اهالی سینما و هنر برگزار شد.

به گزارش ایرنا، در این آیین که شنبه شب در تالار ایوان شمس تهران برگزار شد، از سید محمد خادم یکی از سینماداران قدیمی، علیرضا رضاداد از مدیران این حوزه، منوچهر محمدی تهیه کننده و فاطمه معتمدآریا بازیگر سینما و تلویزیون با اهدای جایزه سیف الله داد قدردانی شد.
علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این آیین در سخنان کوتاهی با قدردانی از زحمات اهالی سینما، گفت: سالن های سینما مکانی است که افراد در کنار هم، شادی ها و غم های خود را تقسیم می کنند و به طور حتم بدون عشق ورزی نمی توان اقشار مختلف جامعه را به دور هم جمع کرد.
وی با تجلیل از مدیران فرهنگی کشور، افزود: در جلسه هیأت وزیران اعلام کرده ام که مدیریت فرهنگی، مدیریت فنسی نیست بلکه این مقوله، یک پروسه حساس و طولانی مدت است که باید با حساسیت های خاص خود انجام شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با قدردانی از تلاش های علیرضا رضاداد افزود: این مدیر، کمک شایانی به بچه های بی سرپرست و زنان سرپرست خانوار در دو سال اخیر کرده است.
ربیعی با تجلیل از نقش آفرینی های فراوان فاطمه معتمد آریا اظهار کرد: این بازیگر ارزنده سینمای ایران، با بازی های منحصر به فرد خود جایگاه ویژه ای در میان مردم به دست آورده است.
مدیرعامل خانه سینما نیز در ابتدای این آیین گفت: نسل جوان باید بدانند چه کسانی پرچم سینمای ایران را به اهتزاز در آورده اند. خوشحالم در عید سعید قربان مراسم اهدای برترین های هجدهمین جشن سینما برگزار خواهد شد.
منوچهر شاهسواری افزود: سینماگران بدون درک و فهم مردم، راه به جایی نمی برند. ما همواره سعی کرده ایم افتخارات و رنج های مردم را به نمایش در بیاوریم.
محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران نیز گفت: برای نخستین بار است که در جشن خانه سینما از انجمن سینماداران تجلیل می شود. انجمن سینماداران از قدیمی ترین اصناف است که بیش از نیم قرن در تولید و پخش، فعالیت دارد اما بسیار مهجور مانده است.
جهانگیر کوثری نیز یکی از تهیه کنندگان کشورمان اظهار کرد: حرکت در عرصه های مختلف به ویژه سینما پس از انقلاب بسیار دشوار بود زیرا آثار گذشته مشکلات اجتماعی و اخلاقی زیادی داشت اما منوچهر محمدی با تدبیر و شعور سیاستی خود حرکت تهیه کنندگان را مدیریت کرد و سکاندار این عرصه بود.
در ادامه، نماینده ولی فقیه و سرپرست مؤسسه اطلاعات پشت تریبون قرار گرفت و از دعوتش به این آیین تجلیل کرد و به شوخی گفت: ‘نشد، جشنی در کشور برگزار شود و یک روحانی در آن سخنرانی نکند، خدا صبرتان دهد.’
حجت الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی با بیان اینکه در مراسم امشب درس های زیادی آموخت، افزود: حادثه تلخی در کاشان پیش آمد و به یکی از هنرمندانی که ما به او می بالیم، بی حرمتی شد؛ پاسخ آن بانو به آن توهین ها ستودنی بود؛ به طوری که وی هیچ گلایه ای از کسی نکرد.
وی اضافه کرد: به عنوان کسی که یکی از هم لباسی های من به او بی احترامی کردند، از این بانو عذرخواهی می کنم و دست همه هنرمندان کشورم را می بوسم.
علی نصیریان پیشکسوت بازیگری کشورمان نیز با تجلیل از فعالیت های فاطمه معتمد آریا گفت: عده ای تصور می کنند که بازیگری حرفه ساده ای است اما برای رسیدن به این سادگی، مسیر خلاقانه ای وجود دارد که شاید همه نتوانند به آن برسند؛ خلاقیت یکی از امتیازات برجسته این بازیگر است که معتمدآریا را با سایر بازیگران ممتاز کرده است.
وی با بیان اینکه برخی از ویژگی های بازیگری، ذاتی، فطری و خودجوش است، افزود: سادگی قابل باور در میان مردم، کار سخت و دشواری است که معتمدآریا توانایی انجام آن را دارد.
آتیلا پسیانی نیز از نگاه جستجوگرا و خلاق معتمد آریا در عرصه بازیگری، حضور اجتماعی و بین المللی وی و مقاومتش در برابر بی عدالتی و ناملایمات قدر ردانی کرد.
معتمد آریا نیز در این آیین در سخنان کوتاهی خطاب به حجت الاسلام والمسلمین دعایی گفت: تنها دوستی، مهر و محبت در دلها می ماند و وظیفه مهم اهالی سینما این است که عشق و دوستی را به مردم یادآوری کنند.
وی افزود: در میان سینماگران چیزی جز عشق وجود ندارد؛ بین اهالی سینما فقط عشق حکم فرماست در بین چشم های ما تنها عشق رد و بدل می شود.

*** در حاشیه
* این آیین با ۴۰ دقیقه تأخیر آغاز شد و به مدت ۱۷۰ دقیقه به طول انجامید.
* در این آیین علاوه بر تندیس افتخار از سوی خانه سینما، هدایایی از سوی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رییس سازمان حفاظت محیط زیست به این چهار پیشکسوت اهدا شد.
* معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل بیماری، نتوانست در این مراسم حضور یابد.
* جمشید مشایخی و علی نصیریان و جمعی از هنرمندان و بازیگری سینما و تلویزیون در این آیین حضور داشتند.
* کلیپ های جداگانه ای از فعالیت ها و اظهار نظرهای دوستان این چهار نفر در مراسم پخش شد.
* گروه موسیقی نوشه به خوانندگی احسان کرمی، چند قطعه خاطره انگیز را برای حاضران اجرا کرد.
* استقبال فراوان علاقه مندان به سینما باعث شده بود تا برخی از آنها به صورت ایستاده تمامی مراسم را مشاهده کنند.
* همایون اسعدیان کارگردان سینمای ایران گفت: نوجوان که بودم فاطمه معتمد آریا در سریال گل پامچال بازی می کرد و من هم اکنون در مراسم تجلیلش حضور دارم.
* منوچهر محمدی تهیه کننده و کارگران با سابقه کشورمان جایزه خود را به همسرش تقدیم کرد.
* رخشان بنی اعتماد کارگردان سینما از مقاومت های مدبرانه معتمدآریا تجلیل کرد و از حضار خواست یک دقیقه برای این بازیگر کف بزنند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 6 ؟