تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۴ شهریور ۹۵ ساعت ۰۷:۳۰
۹۵ شنبه ۲۰ شهریور

به نام خدا
سلسه یادداشت های موفقیت درآزمون های حقوقی
نوبت (  ۲۸  ) : روشهای صحیح مطالعه در روز های پایانی

pdf

آزمون وکالت ۹۵ در پاییز برگزار خواهد شد و پیش بینی می گردد حدود ۶۰ هزار نفر در این آزمون شرکت نمایند. حداقل ۱۰ هزار نفر از شرکت کنندگان با توانایی ها و ظرفیت های علمی متفاوت تمام تلاش خود را صرف موفقیت در این آزمون می نمایند لیکن جمعیت محدودی از آنها در نهایت در فهرست پذیرفته شدگان قرار خواهندگرفت. در واقع اقلیتی دراین ماراتنِ رقابت موفق هستند که بهتراز دیگران عمل می نمایند. در این یادداشت، تلاش می کنیم روشهای صحیح مطالعه درروزهای پایانی را مورد بررسی قراردهیم.
اول) انتخاب منبع مطالعاتی صحیح
برای مطالعه در ماه پایانی انتخاب منبع مناسب بسیار حائز اهمیت است. بنابراین در اولین قدم، منبع یا منابع مطالعاتی خود را به درستی انتخاب کنید. بهترین منبع، کتب یا جزواتی است که قبلاً مطالعه نموده و علامتگذاری یا حاشیه نویسی نموده اید.
دوم) مدیریت زمان
در روزهای پایانی، زمان مطالعاتی سرمایه ی بسیار ارزشمندی است. پس به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل امکان ۱۲- ۱۰ ساعت مطالعه ی صحیح و هدفمند با تمرکز بالا داشته باشید.
سوم) محل مطالعه
برای افزایش کیفیت مطالعه و یادگیری مطلوب، سکوت وآرامش محل مطالعه بسیار مهم است. پس بهترین محل را برای مطالعه ی خود انتخاب کنید.
چهارم) انگیزه ی قوی
روزهای پایانی مهمترین زمان و فرصت برای نتیجه گیری است. بنابراین باید انگیزه و انرژی داوطلب نسبت به ماههای گذشته بسیارمتفاوت باشد. پس تمام قدرت و توان مطالعاتی خود را با انگیزه ی قبولی و کسب رتبه ی مطلوب، معطوف به مطالعه و تسلط برمطالب نمایید و اهداف دیگر زندگی تان را در زمان و موقعیتی دیگر پیگیری نمایید.
پنجم ) روشهای صحیح مطالعه
برای کسب بالاترین کیفیت مطالعاتی و تسلط بر مطالب مهم و کلیدی آزمون، رعایت موارد ذیل الزامی است:
۱-  مطالعه از۵ صبح آغاز و حداکثرتا ساعت ۲۳ ادامه می یابد. بنابراین مطالعه درغیر این ساعات، ممنوع است.
۲-  روزهای پایانی، فرصت یادگیری نیست. بنابراین مطالعه ی کتب جدید،  اکیداً ممنوع است.
۳-  بهترین منبع مطالعاتی، جزوات یا کتابهایی است که قبلاً با هدف “مرور و جمع بندی در ماه پایانی” برای خود آماده کرده اید. مثل نکته برداری ها، حاشیه نویسی ها، علامتگذاری ها یا یادداشت نویسی های جداگانه و در غیراینصورت از یک منبع مطالعاتی با ویژگی های فوق مثل « بسته ی جمع بندی وکالت» استفاده کنید.
۴-  به ازای هر ۴۵ دقیقه مطالعه، حتماً ۱۵ دقیقه استراحت کنید.
۵-  سرعت و دقت را توأمان در مطالعه رعایت نمایید.
۶- نگران عملکرد رقبای خود نباشید. تمام توان و انرژی خود را صرف اجرای صحیح برنامه ی مطالعاتی خود نمایید.
۷- مراقب تغذیه ی خودباشید. پروتئین (گوشت و لبنیات) و ویتامین (میوه و سبزیجات) به قدر نیاز مصرف کنید تا انرژی لازم را در بدن خود تأمین نمایید.
۸- پس از تسلط بر مطالب، تست های سنوات گذشته را هم بخوانید و نکات مندرج در هرتست را با دقت یاد بگیرید.
۹- اوایل صبح یا عصرها، حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید. در اینصورت ذهن شما قوی تر خواهد شد و قدرت یادگیری شما به نحو چشمگیری افزایش خواهد یافت.
۱۰- ازکنار مطالبی که در یادگیری آنها مشکل دارید، عبور کنید و وقت خود را بیش از حد درگیر آنها نکنید.
۱۱- سعی کنید بر تمام دروس مسلط باشید. مخصوصاً دروسی که رقبای شما در آن ضعیف تر هستند مثل اصول فقه.
۱۲- به گونه ای مطالعه کنید که حداقل ۲ ساعت آن بدون وقفه بر روی صندلی باشد. در اینصورت آمادگی جسمانی شما برای روز آزمون تقویت شده و مانع خستگی زودهنگام شما در روز جلسه ی آزمون وکالت خواهد بود.
۱۳- اگر در کتابخانه یا مکان های عمومی مطالعه می کنیداز صحبت کردن با دیگران درهنگام مطالعه یا زمان استراحت جداً خودداری کنید زیرا تمرکز فکری شما از بین می رود و استرس و نگرانی بی دلیل سراغ شما خواهد آمد.
۱۴- به برنامه ی مطالعاتی خود متعهد وفادار باشید و از هرگونه تغییر یا تبدیل دوری کنید.
۱۵- موسسه طرح نوین ، درمسیر موفقیت داوطلبان در روزهای پایانی ، خدمت ویژه ای را تدارک دیده است . درهفته ی اول مهرماه به سایت موسسه مراجعه فرمایید.

 

موفق باشید
محمدفرجی
مدیرمؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه
۹۵/۶/۲۰به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 3 ؟

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۶/۳۱

  سلام
  به زودی در سایت اعلام خواهد شد. فقط باید در آزمون انتخاب کانون شرکت نمایید.

 • همایون درتاریخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۹

  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما اگر برایتان مقدور می باشد لطفا بفرمایید به نظر شما حداقل نمره قبولی در ازمون وکالت چقدر می باشد؟؟باچه درصدی می توان به ان دست پیدا کرد؟ با سپاس از شما

 • طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۳

  با سلام
  با توجه به موفقیت شما در آزمون ارشد اگر به همین منوال مطالعه کنید شانس قبولی شما در آزمون وکالت بسیار زیاد خواهد بود.

 • جواد درتاریخ ۱۳۹۵/۰۶/۲۲

  بلسلام خدمت اقای فرجی عزیز.من امسال در رتبه جزاروزانه قم قبول شدم همچنین در ازمون استخدامی دستگاههای اجرایی تونستم با رتبه ۱در وزارت نیرو قبول بشم.خودم علاقه ای به کارمندی ندارم ولی چون وضعیت مالی خانوادم خوب نیست مجبورم که استخدامی روبرم.تا دوماه پیش باقدرت داشتم برای وکالت میخوندم ولی متاسفانه به خاطر اینکه نزدیک دوساله بدون وقفه درس خودنم دیگه انرژی کم اوردم ونتونستم ادامه بدم.میخوام ازالان برای کنکور وکالت۹۶ بخونم.به نظرتون اگربرم سرکار میتونم با رتبه خوبی در کانون مرکز درسال۹۶ قبول بشم؟این روهم بگم که پشتکارم بسیار عالی و تلاشم خیلی خوبه.ممنونم