تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ پنج شنبه ۱۸ شهریور

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی دادگستری کل استان فارس، علی القاصی رئیس کل دادگستری استان فارس، در مراسم گشایش ساختمان جدید دادگستری و بازداشتگاه شهرستان قیروکارزین گفت: مسؤولان قیروکارزین تمام تلاش خود را برای خدمت به مردم به کار گرفته اند و اقدامات صورت گرفته در این شهرستان نمایانگر تحقق این مهم است.

رئیس‌ کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه اگر دارای آزادی و امنیت در داخل و ارزش و اعتباری در سطح بین‌المللی هستیم مرهون خون شهدای عزیز است، افزود: آزادی و امنیت امروز ما به برکت خون شهدای عزیز وایثارگری همرزمان این شهدای گرانقدر است که در جبهه‌های حق علیه باطل و در عرصه‌های جنگ پیشتاز و اثرگذار بودند و امروز نیز در جبهه خدمت به مردم و نظام باید قدردان این سرمایه‌های گرانقدر باشیم.

وی اضافه کرد: روحیه انقلابی برخی مسؤولان خدمتگزار به مردم و دفاع تمام‌عیار آنان از راه امام (ره) و شهدا قابل‌ستایش است و خدا را شاکریم که عمرمان را در برهه‌ای از زمان قرار داده تا سرباز دستگاه قضا باشیم و در راستای خدمت به مردم قدم برداریم.

رئیس شورای عالی قضایی استان با تأکید بر اینکه مردم به‌عنوان ولی‌نعمتان نظام و انقلاب، شایسته هرگونه خدمت هستند تصریح کرد: حکومت ما، حکومت قرآن و عمل کردن به دستورات دین است، در حکومت قرآن و اسلام، اجرای قوانین و عمل به فرامین اسلام در دستگاه قضایی تبلور عینی می‌یابد.

رئیس‌ کل دادگستری استان فارس با بیان اینکه مردم براساس قانون اساسی، آموزه‌های قرآن، موازین شرع و همچنین طبق قوانین، حق برخورداری از یک دادرسی عادلانه را دارند بیان کرد: دادخواهی حق هر فرد مورد ظلم قرارگرفته در این سرزمین است تا با مراجعه به مراجع صالح قضایی به‌ حق خود برسد و لازمه این امر فراهم آوردن لوازم و اسباب لازم و تربیت انسان‌های خداشناس و آگاه به موازین شرع و قانون، و همچنین فضای فیزیکی مناسب در شأن خدمت به مردم است.

القاصی اضافه کرد: اگر فضاهای خدمت رسانی به مردم قبل و بعد از انقلاب را مشاهده کنیم به خدمات جمهوری اسلامی بیشتر واقف می‌شویم.

وی یادآور شد: در قیروکارزین با توجه به محرومیت‌ها و از آنجا که دولت با توجه به شرایط مالی ردیف و اعتباری برای ساخت ساختمان دادگستری در نظر نگرفته بود ما توانستیم با انعکاس وضعیت شهرستان فیروزآباد و قیروکارزین به ریاست قوه قضائیه زمینه احداث ساختمان‌های این دو شهرستان را فراهم کنیم.

رئیس کل دادگستری فارس با بیان اینکه تلاش ما بر این است تا ساختمان‌های دادگستری در مکان‌هایی احداث شود که دسترسی مردم به آن آسان باشد ادامه داد: زمینی با متراژ ۶ هزار متربع و زیربنای۲هزارمترمربع برای احداث دادگستری شهرستان قیروکارزین درنظرگرفته شد و این پروژه در زمانی ۱۵ماهه تکمیل و امروز مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

رئیس شورای عالی قضایی استان همچنین گفت: زمین مناسب برای احداث ساختمان جدید دادگستری فیروزآباد نیز با تلاش نماینده مردم و سایر مسؤولان این شهرستان آماده ‌شده و تا پایان شهریورماه امسال کلنگ ساخت ساختمان دادگستری این شهرستان نیز با پیش‌بینی ۳ هزار مترمربع زیربنا به زمین زده می‌شود.

رئیس‌ کل دادگستری استان فارس با اشاره به اینکه، نگهداری تعدادی از زندانیان قیروکارزینی در شهرستان‌های هم‌جوار هزینه‌ها و خطرات بسیاری در بعد مسافت برای خانواده‌ها و اعزام آنان به مراجع قضایی برای مجموعه قضایی به همراه داشت اضافه کرد: با توجه به این‌که قیروکارزین فاقد زندان و محل نگهداری زندانیان بود برای اعزام زندانیان شهرستان با مشکلات بسیاری از جمله نیروهای نظامی و انتظامی مواجه بودیم و با ساخت بازداشتگاه قیروکارزین، شاهد کاستن مسائل و مشکلات مردم در این حوزه هستیم.

وی، راه‌اندازی سامانه ابلاغ الکترونیک اوراق قضایی در استان فارس را یکی از خدمات مهم دستگاه قضا در راستای ماده ۱۷۵ آیین دادرسی کیفری دانست و تصریح کرد: با راه‌اندازی این سامانه تمام افراد مراجعه‌کننده با اخذ نشانی الکترونیک خود امر ابلاغ، اطلاع‌رسانی و دریافت احکام را از طریق این سامانه در تلفن همراه و ایمیل خود دریافت می‌کنند که سرعت بخشیدن به رسیدگی‌ها و اطلاع‌رسانی سریع و رضایتمندی مردم  را سبب می‌شود.

القاصی با بیان اینکه این سامانه نخستین بار در استان فارس به‌صورت پایلوت اجرا می‌شود و پس از دو ماه در سراسر کشور اجرای آن الزامی است بیان داشت: تحولی اساسی در رسیدگی به پرونده‌ها با اجرای این طرح در حال شکل گرفتن است تا زمینه دسترسی آسان و راحت مردم به مراجع قضایی فراهم‌ شده و با سرعت بخشیدن به رسیدگی‌ها، رعایت موازین قانونی در امر دادرسی و برخورداری از یک دادرسی عادلانه و منصفانه و کاهش اطاله دادرسی، زمینه احقاق‌حق و برخورداری از عدالت و تکریم ارباب رجوع را برای شهروندان فراهم کنیم.

وی در پایان افزود: مسئله امنیت، اجرای عدالت، صیانت از جامعه و پیشگیری از آسیب‌ها یک امر جمعی و مشترک است و تمام دستگاه‌ها و نهادها با مشارکت خود در برقراری جامعه‌ای سالم، امن و آرام نقش دارند و باید با دستگاه قضا در این زمینه همکاری داشته باشند.

شایان ذکر است حجت الاسلام اکبری امام جمعه شهرستان و کرم پور نماینده مردم فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی و فخارزاده رئیس دادگستری قیروکارزین از دیگر سخنرانان این مراسم بودند.

آیین افتتاح ساختمان دادگستری و بازداشتگاه  شهرستان قیروکارزین با حضور مسئولین قضایی و  اجرایی استان و شهرستان قیروکارزین در سالن آمفی تئاتر، فرهنگ و ارشاد شهرستان برگزار شد.

ساختمان جدید دادگستری قیروکارزین در زمینی به مساحت ۶ هزار مترمربع و با زیربنای نزدیک به ۲هزار مترمربع و ساختمان بازداشتگاه این شهرستان با زیربنای ۲۵۰۰مترمربع و هزینه ای بالغ بر۲ میلیارد ریال با حضور رئیس‌کل دادگستری فارس، مدیرکل زندان‌های فارس،نماینده مردم فیروزآباد، قیروکارزین و فراشبند در مجلس شورای اسلامی، امام‌جمعه، فرماندار، رئیس دادگستری، دادستان، سرپرست بازداشتگاه قیروکارزین و سایر مسؤولان استانی و محلی افتتاح و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 - 8 ؟