تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۱۰ شهریور

وزیر آموزش و پرورش می گوید امسال حدود ۱۳ میلیون دانش آموز وارد مدارس می شوند اما از میان آنها هنوز دو میلیون نفر ثبت نام نکرده اند.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا ، علی اصغر فانی این موضعو را شامگاه روز سه شنبه در گفت و گو با سیما مطرح کرد .

” تحصیل ۸۰ درصد دانش آموزان در مدارس دولتی
وی با اشاره به درصد حضور دانش آموزان در مدارس دولتی و غیردولتی، گفت: اکنون حدود ۱۱ یا ۱۲ درصد دانش آموزان در مدارس غیردولتی تحصیل می کنند و بیش از ۸۰ درصد در مدارس دولتی مشغول به تحصیل هستند.
فانی با بیان اینکه باید با انجام یک برنامه ریزی درست و حساب شده تعداد مدارس خاص و غیردولتی کاهش پیدا کند تا جامعه دانش آموزی در یک محیط متعارف تر تحصیل کنند، گفت: در کشورهای دیگر نیز دانش آموزان تیزهوش و حتی دانش آموزان استثنایی در یک مدرسه با یکدیگر تحصیل می کنند که اکنون در وزارت آموزش و پرورش این کار تحت عنوان طرح تلفیقی انجام می شود.

”پوشش ۸۴ هزار دانش آموز در طرح شهاب
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به طرح شهاب در مدارس عادی دولتی، تصریح کرد: از سال ۱۳۹۳ طرحی را تحت عنوان «طرح شهاب» ایجاد کردیم و در این روش دانش آموزانی که از بهره هوشی بالاتر از میانگین برخوردار هستند در همان مدرسه با نظارت و هدایت رشد داده می شوند.
وی افزود: در سال جاری ۸۴ هزار دانش آموز تحت طرح شهاب قرار گرفتند؛ همچنین بر اساس برنامه ریزی های انجام شده تا سال ۱۴۰۴ طرح شهاب را فراگیر می کنیم.
فانی گفت: در سال ۹۴ از هر استانی دو مدرسه به صورت آموزشی تحت پوشش طرح شهاب قرار گرفتند؛ در رابطه با مدارس تیزهوشان این نکته قابل توجه است که شاخص ها را به سمت جهانی هدایت کنیم؛ در شاخص های جهانی از هر ۱۰۰ دانش آموز، ۳ دانش آموز به عنوان تیزهوش مطرح هستند.
فانی با مقایسه مدارس دولتی و غیردولتی عنوان کرد: در بدنه کلان وضعیت مدارس دولتی بهتر است. یکی از سیاست های جدی ما در دولت یازدهم عدالت آموزشی بوده است. یکی عدالت کمی و دیگری عدالت کیفی که ما می توانیم به جدیت بگوییم که هیچ دانش آموزی به دلیل نداشتن تمکن مالی از تحصیل باز نمانده است.
عضو کابینه تدبیر و امید تأکید کرد : در بعد کیفیت ما هنوز راه طولانی در پیش داریم. برای اینکه کیفیت مدارس را ارتقاء دهیم عوامل متعددی دارد. نیروی انسانی، فضا و تجهیزات آموزشی، مدیریت آموزشی و … ما یک روشی را در دو سه سال اخیر دولت یازدهم شروع کرده ایم تحت عنوان طرح تعالی مدرسه که تا کنون ۸ هزار مدرسه تحت پوشش آن قرار گرفته اند. مدیریت مدرسه و مدیریت آموزشی تقویت می شوند تا کیفیت مدارس افزایش پیدا کند. این طرح تبدیل به یک برنامه شده است و ما امسال مدارس بیشتری را زیر پوشش می بریم. در مجموع اینها گامهایی است برای عدالت بخشی به کیفیت آموزش. اگر مدیریت مدارس ما از تخصص و انگیزه لازم برخوردار باشد می توانیم امیدوار باشیم که کیفیت کار افزایش پیدا می کند.
وی اضافه کرد: اکنون بیش از ۱۰۰ مدرسه داریم که تنها یک دانش آموز و یک معلم دارد، اما در دوره متوسطه اول و متوسطه دوم اینگونه نیست زیرا درس ها تخصصی می شود.
وی تصریح کرد: در مناطق کم جمعیت نمی توانیم مدرسه دوره متوسطه تأسیس کنیم که در این خصوص چند روش داریم؛ نخستین روش روستا مرکزی و خوابگاه مرکزی است و روش دیگر ایجاد مدارس شبانه روزی است که هم خوابگاه و هم تغذیه دانش آموزان تأمین می شود.

”پوشش ۸ هزار مدرسه در طرح تعالی مدرسه
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به موضوع کیفیت در مدارس بیان کرد: در بُعد کیفیت راه طولانی در پیش داریم و برای اینکه کیفیت مدارس را ارتقاء دهیم عواملی نیازمند است که نیروی انسانی، فضا و تجهیزات آموزشی، مدیریت آموزشی و موارد دیگر از اهمیت زیادی برخوردار است.
وی افزود: یک روشی را در دو سه سال اخیر در دولت یازدهم تحت عنوان ‘طرح تعالی مدرسه’ شروع کرده ایم که تا کنون هشت هزار مدرسه تحت پوشش آن قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: مدیریت مدرسه و مدیریت آموزشی در این طرح تقویت می شوند تا کیفیت مدارس افزایش یابد. این طرح تبدیل به یک برنامه شده است و ما امسال مدارس بیشتری را زیر پوشش می بریم. در مجموع این موارد گام هایی برای عدالت بخشی و کیفیت آموزش است. اگر مدیریت مدارس از تخصص و انگیزه لازم برخوردار باشند می توانیم امیدوار باشیم که کیفیت کار افزایش پیدا می کند.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اضافه شدن کلاس های درس در کشور، گفت: در سال ۱۳۹۵، ۵۵۰۰ کلاس درس نوساز به مدارس اضافه می شود که تا پایان سال این رقم به ۱۱ هزار کلاس درس خواهد رسید.

** حذف ۵۰ هزار بخاری نفتی در مدارس تا مهرماه
وی با انتقاد از اینکه در طرح مسکن مهر به نوعی مدرسه پیش بینی نشده است، عنوان کرد: ساماندهی نیروهای انسانی از مسائل مهمی است که آموزش و پرورش مبادرت به انجام آن می کند. امسال استانداردسازی سیستم های گرمایشی مدارس را پیش گرفتیم و تا مهر ماه با ۵۰ هزار بخاری نفتی دیگر در مدارس خداحافظی می کنیم.

”جذب ۱۰ هزار دانشجو معلم
وزیر آموزش و پرورش اظهار کرد : برای سال تحصیلی ۹۶ – ۹۵ ۱۰ هزار دانشجو معلم جذب دانشگاه فرهنگیان خواهد شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 2 ؟