تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۱۰ شهریور

مجموعه ای از اخبار سفر ناصرالدین شاه به فرنگ در نشریات اروپایی، از مجموعه های نفیس موجود در کتابخانه ملی است.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از کتابخانه ملی، ناصرالدین شاه نخستین پادشاه ایران بود که به اروپا مسافرت کرد. وی در طول سلطنت خود سه بار از کشورهای اروپایی در سالهای۱۲۹۰ ه.ق (۱۸۷۳ میلادی)، ۱۲۹۵ ه.ق (۱۸۷۸ میلادی) و سومین سفر در سالهای ۱۳۰۶ تا ۱۳۰۷ ه.ق (۱۸۸۹ میلادی) دیدن کرد که در آخرین سفر خود از ناوگان جنگی بریتانیا بازدید داشت.
وی سفر خود را به همراه یکصد نفر از تهران به سمت بندرانزلی و گذشتن از راه های صعب العبور و گردنه های مرتفع رشته کوه های البرز شروع کرد که چهار هفته طول کشید تا به ساحل دریای خزر برسند.
سپس به وسیله کشتی به بندر آستراخان روسیه و از آنجا با قطار به مسکو و سن پترزبورگ رفتند،تزار و سایر اعضای خانواده سلطنتی روس در ایستگاه راه آهن سن پترزبورگ از وی استقبال کردند.
ناصرالدین شاه پس از چند روز اقامت در روسیه، به کشورهای آلمان، بلژیک، انگلستان، فرانسه، سوییس، ایتالیا، اتریش و عثمانی مسافرت کرد.
وی در اولین سفر خود به بریتانیا به لقب شوالیه انجمن گارتر (بالاترین مقام سلحشوری بریتانیا) نائل آمد.
وی اولین شاه ایران بود که این مقام را بدست آورد.
از آنجا که شاه قاجار علاقه زیادی به عکاسی داشت، از اولین ره آوردهای سفر وی دوربین عکاسی بود. همچنین می توان به سیستم پستی نوین، امتیاز خط آهن قطار تهران- ری، انتشار روزنامه و تاسیس بانک شاهنشاهی ایران اشاره کرد.
برخی از عناوین نشریاتی که درباره اولین سفر ناصرالدین شاه به اروپا خبر درج کرده اند و در بخش پیایندهای کتابخانه ملی موجود است به شرح زیر است:
۱۱ عنوان اول، روزنامه های چاپ پاریس هستند و بعدی چاپ لندن است.
۱٫ La Partie
۲٫ La Presse
۳٫ Ľ Opinion Nationale
۴٫ Le National
۵٫ Le Pays: Journal Quotatiden, politique. Litteraire et Commercial
۶٫ Le Soir
۷٫ L’ Avenir National
۸٫ Le Sécle
۹٫ La Republique Francaise
۱۰٫ Le Gaulois
۱۱٫ Paris – Journal
۱۲٫ The Illustrated London News
فراهنگ**۱۸۸۰**۱۰۲۷به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 + 4 ؟