تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۰۳ شهریور

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه برداشت رسانه ها از سخنان مسئولان دولت درمورد برگزاری کنسرت در مشهد اشتباه بوده، گفت: سخنان وزیر فرهنگ هیچگونه تعارضی با رئیس جمهوری نداشته است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدرضا صالحی امیری روز چهارشنبه در آیین افتتاحیه نمایشگاه دولت ملت با موضوع نشان های دولت جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: علی جنتی یک شخصیت فرهنگی با دانش فقهی است که به عنوان یکی از وزرای موفق دولت در چارچوب قانون حرکت می کنند.
وی افزود: سخنان منتشر شده درمورد صحبت های وزیر ارشاد دقیق نبود زیرا مجموع نظر علی جنتی درباره برگزاری کنسرت در مشهد مغایر با رئیس جمهوری نبوده است.
صالحی امیری با بیان اینکه یک نظام واحد در کشور حاکم است، خاطر نشان کرد: در راس این نظام، رهبر معظم انقلاب است و با وجود سه نهاد دولت، قوه مقننه و قوه قضاییه در ذیل این ساختار، هر حرکتی مبتنی بر قانون مصوب مجلس شورای اسلامی است.

** رفتارهای سیلقه ای به اغتشاش فرهنگی منجر می شود
صالحی امیری با تاکید بر اینکه معتقدیم هرگونه رفتار سلیقه ای به اغتشاش فرهنگی منجر می شود، گفت: اغتشاش فرهنگی منجر به یک نوع تنش و ناامنی شده و ثبات را از بین می برد.
وی افزود: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی نیز نیازمند رسیدن به ثبات و آرامش هستیم که لازمه آن حرکت در مسیر قانون است.

** همه باید از قانون تبعیت کنیم
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با تاکید بر اینکه دولت و همه نظام سیاسی در تمامی حوزه های سراسر کشور باید از قانون تبعیت کنند، تصریح کرد: اگر امروز در موضوع برگزاری کنسرت ها دچار چالش شده ایم باید مراحل قانونی در این زمینه طی شود که در غیر اینصورت قانون قابلیت اجرا در سراسر کشور را دارد.

** کنسرت، یکی از کانون های نشاط اجتماعی است
وی همچنین بر وجود نشاط اجتماعی برای جوانان و نوجوانان تاکید کرد و گفت: فقدان نشاط اجتماعی منجر به گسترش آسیب های اجتماعی می شود که یکی از کانون های نشاط اجتماعی می تواند کنسرت باشد.
صالحی امیری، برگزاری کنسرت در چارچوب مبانی قانونی و شرعی را موجب نشاط اجتماعی دانست و خاطر نشان کرد: هیچ فردی از هیچ برنامه ای خارج از مدار قانونی دفاع نمی کند.

** دولت یازدهم از مقدسات برای اثبات عملکرد خود استفاده نمی کند
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه این دولت دارای چند ویژگی خاص است، تصریح کرد: دولت کنونی خود را زمینی می داند و ناکامی ها را از خود می داند که این موضوع از مهم ترین وجوه تمایز با دولت قبل است.
وی افزود: رویکرد دولت مبتنی بر عقلانیت و تامین منافع و مصالح ملی است و بدنبال ایجاد ثبات و آرامش سیاسی در داخل و ایجاد فضای لازم برای تأمین منافع ملی در منطقه هستیم.
صالحی امیری با بیان اینکه این دولت در دنیا به جای مناقشه بدنبال تامین منافع ملی از طریق مذاکره است، خاطر نشان کرد: در منافع قدرت امروز سه عنصر دیپلماسی برای تامین منافع ملی، مغز برای استفاده از ظرفیت فکری انسان و رسانه برای ارتباط دولت با ملت از عوامل اصلی قدرت در داخل و خارج هستند که دولت از هر سه برای تأمین منافع ملی بطور حداکثر استفاده می کند.

** رویکرد دولت وحدت و انسجام ملی است نه تجزیه آن
وی با تاکید بر اینکه در داخل کشور دولت رویکرد وحدت و انسجام ملی رو دنبال می کند، افزود: در گذشته تجزیه ملی به ملت ایران لطمه وارد کرد به این معنا که جناح ها، اقوام و نحله های فکری باید در یک ظرفیت ملی به نام جمهوری و انقلاب اسلامی دیده شوند و هیچ دولتی حق دفاع از یک جریان یا گروه را ندارد.
صالحی امیری ادامه داد: دولت یازدهم مدافع حقوق همه اقوام، جناح ها و نحله های فکری است که بر همین اساس باید آن را دولت ملی بنامیم دولتی که به تامین حقوق تمام افراد وفادار است که معنای پذیرش اصل تنوع فکری در همه حوزه ها می دهد.

** دولت کنونی به توسعه نگاهی بلند مدت دارد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه دولت آقای روحانی به الگوی توسعه نگاهی بلند مدت دارد، گفت: دولت بدنبال حرکت های عوام فریبانه زودگذر برای ملت نیست، بلکه نگاه بلندمدت به توسعه را شامل توجه به زیرساخت های توسعه، توسعه پایدار و همه جانبه، توجه به محیط زیست و توجه به آینده جامعه می داند.
وی با اشاره به تقلیل وابستگی به منابع نفتی خاطر نشان کرد: دولت یازدهم به سایر منابع درآمدی فکر کرده است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه یکی از مهمترین دستاوردهای دولت آشتی با نخبگان و فرهیختگان بود، افزود: دولت امنیت فرهنگی، فکر، قلم و زبان برای همه اصحاب قلم در این حوزه ایجاد کرده است.

* دیجیتال سازی منابع کتابخانه ملی برای تسهیل دسترسی مخاطبان
صالحی امیری با بیان اینکه کتابخانه ملی را تبدیل به یک مرکز فرهنگی پویا در کشور کردیم، گفت: ۵۵۱ نشست فرهنگی طی دو سال گذشته در این کتابخانه برگزار شد و بطور روزانه سه نشست از جمله نقد و رونمایی کتاب، نشست ادبی، سخنرانی در حوزه شعر هنر، نقاشی، موسیقی، زندگی و فلسفه با حضور جمعیت چشمگیری برگزار می شود.
وی به تسهیل دسترسی به منابع کتابخانه ملی در قالب یک برنامه دیجیتال اشاره و تصریح کرد: این عملکرد با هدف دیجیتال سازی ۲۰ درصد منابع در یک برنامه پنج ساله برای تسهیل دسترسی پژوهشگران و نخبگان در سراسر کشور و حتی جهان انجام شده است.
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه به جهت همکاری با سه نهاد بین المللی از جمله سازمان یونسکو، شورای جهانی کتاب و شورای جهانی آرشیو ۴۳ اثر ملی، پنج اثر منطقه ای و ۹ اثر بین المللی در قالب برنامه کمیته حافظ جهانی سطح آثار مکتوب و معنوی به ثبت رساندیم.
نمایشگاه دولت ملت به مدت یک هفته در کتابخانه ملی دایر است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 10 ؟