تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۰۳ شهریور

برنامه‌های دومین دوره جشنواره «خاتم» که با موضوع نگارش داستان کوتاه درباره پیامبر اکرم (ص) برگزار می‌شود، اعلام شد.

به گزارش ایسنا، نشست دومین دوره جشنواره «خاتم» با محوریت پیامبر اسلام (ص) امروز (چهارشنبه، سوم شهریور) در دفتر بنیاد ارشاد و رفاه امام صادق (ع) برگزار شد. در این جلسه مبانی مورد نظر دومین دوره این جشنواره و فعالیت‌های دوره پیشین مورد بررسی قرار گرفت.

اشتیاق باعث شد دوره دوم این جشنواره را برگزارکنیم

علی‌اکبر اشعری رییس شورای راهبردی جشنواره «خاتم» درباره این فعالیت‌های دوره پیشین این جشنواره گفت: سال گذشته ۹۵۰ اثر به دبیرخانه رسید که ۷۵۰ تای آن‌ها ظرفیت داوری داشتند. این اشتیاق باعث شد دوره دوم این جشنواره را برگزارکنیم. مهم‌ترین مشکل فرهنگ کتاب‌خوانی این است که منابع خوب نداریم.

او درباره تفاوت‌های این دوره از جشنواره با دوره قبل بیان کرد: هیئت علمی و اعضای شورای علمی انتخاب شده‌اند. تفاوت این دوره این است که شورای علمی کار داوری دوره نهایی را انجام می‌دهد. همچنین‌ سال گذشته در میانه راه معاونت قرآنی اعلام کرد مایل است جایزه بخش کودک خاتم را بپردازد به همین سبب تفاوتی بین جایزه کودک نوجوان و بزرگسال به‌وجود آمد که در این دوره این اختلاف برطرف شده است.

غربی‌ها بیشتر به پیامبر (ص) می‌پردازند تا ما

محمدرضا سنگری رئیس هیت علمی جشنواره خاتم نیز در سخنانی اظهار کرد: سال گذشته اولین تجربه را پشت سرگذاشتیم و برای ما روشن شد که کدام مسیر مناسب‌تر است تا دامنه کار و نگاه‌مان را در باره پیامبر (ص) بازتر کنیم. چنان که می‌دانید در غرب با پیامبر (ص) ستیز دارند اما این تعجب‌آور است که آن‌ها بیشتر به پیامبر (ص) می‌پردازند و به اندازه‌ای که آن‌ها فضای منفی ایجاد کرده‌اند ما به پیامبر (ص) نپرداخته‌ایم.

او  با بیان این‌که قرآن پیامبر (ص) را اسوه معرفی کرده است گفت: با توجه به تاثیر داستان کوتاه لازم بود کاری در حوزه داستان کوتاه مربوط به پیامبر (ص) انجام شود. ما در این جایزه علاوه بر استفاده از توانایی نویسندگان توانستیم توانایی‌های خاموش را هم پیدا کنیم و زمینه آموزش را فراهم آوریم. در همین جایزه فهمیدیم بسیاری از زوایای زندگی پیامبر (ص) برای مردم آشنا نیست. حرکت در حوزه داستان کوتاه سایر حوزه‌ها را هم سیراب می‌کند مثلا از همین داستان‌ها می‌توان برای فیلم کوتاه استفاده کرد.

رئیس هیئت علمی جایزه خاتم درباره محورهای اصلی این دوره از جایزه بیان کرد: ما می‌خواهیم پیامبر (ص) را از پنج زاویه «ارتباط با خود»، «ارتباط با خدا»، «ارتباط با دیگران» (همسر،فرزندان،خانواده، دوستان،اصحاب و ….)، «ارتباط با آفرینش» (پدیده‌های زنده، حیوانات و غیره) و «ارتباط با تاریخ» بررسی کنیم. پیامبر (ص) بهترین اسوه و الگو برای انسانها هستند و هیچ انسانی در هیچ دوره‌ای بدون نیاز به الگو نبوده و نخواهد بود.

سنگری در پایان تصریح کرد: دوره اول نشان داد چه استعدادهایی در نوجوانان بخصوص دختران نوجوان داستان‌نویس داریم که حتی بهتر از چهره‌های سرآمد خود را نشان داده‌اند. همچنین متوجه شدیم که باید زمینه‌های آموزشی را فراهم کنیم.

اشتیاق مترجم‌ها نشان می‌دهد چقدر خلأ در این زمینه وجود دارد

در ادامه جلسه مجید قیصری دبیر علمی جشنواره «خاتم» درباره فعالیت‌های این دوره گفت: سه مجموعه داستان از منتخب‌های بخش بزرگسال، کودک و نوجوان و ۶۶ اثر مرحله نهایی منتشر خواهد شد. در حال حاضر کارهای مربوط به چاپ آثار بزرگسالان انجام شده است. همچنین اشتیاق زیادی برای ترجمه روسی و انگلیسی این آثار دیده شده است و به همین سبب ما ۶۶ اثر مرحله نهایی را برای درخواست‌کنندگان فرستادیم که نتیجه‌اش هنوز قطعی نشده است، اما این اشتیاق نشان می‌دهد که چقدر خلأ در این زمینه وجود دارد.

دبیر عملی جشنواره خاتم همچنین افزود: مقدمات فیلم کوتاهی هم آماده شده و فیلمنامه مقدماتی نوشته شده است که امیدواریم تا اختتامیه آماده شود. ممکن است سال آینده وارد حوزه نمایشنامه و فیلمنامه هم بشویم اما در حال حاضر شورای راهبردی معتقد است هنوز حوزه داستان کوتاه جای کار دارد.

او با اشاره به جلسات نقد آثار برگزیده جشنواره خاتم در موسسه شهرستان ادب درباره آثار تالیف‌شده در دوره گذشته شرح داد: این داستان‌ها می‌توانند الگویی برای دیگران بشوند. ما پیشتر داستان کوتاهی درباره پیامبر (ص) نداشتیم که وجه ادبی داشته باشد، آن‌ها تنها بازنویسی بودند و جنبه خلق نداشتند. البته این آثار بدون نقص نیستند اما خشت‌های اولی هستند که سال بعد به تولیدات بهتر منجر خواهند شد.

وظیفه ما مسلمانان است که چهره واقعی پیامبر (ص) را بشناسانیم

سپس محسن چینی‌فروشان عضو شورای راهبردی جشنوراه خاتم درباره لزوم برگزاری این جشنواره متذکر شد: هجمه‌های زیادی علیه پیامبر (ص) وجود دارد و وظیفه ما مسلمانان است که چهره واقعی ایشان را بشناسانیم. در این جشنواره متوجه شدیم روی لایه‌های زیادی می‌توان کار کرد و جای حوزه‌هایی همچون نقاشی، فیلم، فیلمنامه و… خالی است. همچنین برنامه دیگر این جایزه آموزش نویسندگان نوقلم است. امسال علاوه بر ایران فراخوانی هم برای نویسندگان فارسی‌زبان منطقه مثل تاجیکستان، افغانستان و شبه قاره فرستاده شده است که مسلمانان و پیروان ادیان الهی می‌توانند شرکت کنند.

در ادامه، اشعری در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر میزان تبلیغات این دوره از جایزه  گفت: در حال حاضر تیزری برای رسانه ملی آماده شده و با همت دوستان برای فارسی‌زبانان سایر کشورها تبلیغاتی پیش‌بینی شده است. همچنین لازم است که اشاره کنم سایت جایزه فعال است و منابع معتبر را به مرور در دسترس مخاطبان قرار می‌دهد.

قیصری نیز گفت: البته ما بیشتر برآوردی کیفی از این جایزه داریم. دوره قبل بیشتر آثار بازنویسی بودند و در این دوره می‌خواهیم به سمت بازآفرینی برویم. همچنین در دوره پیش شخصیت حضرت رسول (ص) در سایه بود و نویسندگان جسارت نداشتند خیلی نزدیک شوند.

همچنین اشعری درباره میزان جایزه اظهار کرد: به نفر اول ۱۰ سکه، نفر دوم ۷ سکه، نفر سوم ۵ سکه، نفر چهارم ۳ سکه و نفر پنجم ۱ سکه اهدا خواهد شد. در تمام بخش‌ها امکان تقدیر از آثار هم وجود دارد. آخرین مهلت ارسال آثار نیز ۱۵ اسفند امسال است و اختتامیه روز عید مبعث که در اردیبهشت‌ماه سال آینده قرار دارد، برگزار خواهد شد.

او درباره رایزنی‌های مربوط به انتشار آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره خاتم هم گفت: ما همیشه سعی کردیم خروجی جایزه آنقدر جذاب باشد که ناشران و نهادها سراغ آثار بیایند. البته وظیفه ما است که  آن‌ها را معرفی کنیم. در همین راستا من گزارش کار دوره اول را به نهادهای مورد نظر فرستاده‌ام و امیدوارم آثار آنقدر جذاب باشند که خود نهادها برای انتشار پیش‌قدم شوند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 3 ؟