تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۳۰ مرداد

به مناسبت یکم شهریور ماه (روز بزرگداشت ابوعلی سینا)، کتاب «القانون فی الطب» این دانشمند به نمایش در می آید.

به گزارش روز شنبه گروه فرهنگی ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، با فرارسیدن یکم شهریورماه روز بزرگداشت ابوعلی سینا دانشمند ایرانی و روز پزشک، کتاب «القانون فی الطب»، اثر این دانشمند در موزه مکتوب و میراث مستند ایران، نمایش داده می شود.
این کتاب یک قرن بعد از اختراع چاپ سربی در رم و در پنج جلد چاپ شده است.
کتاب یاد شده دارای صفحه عنوان، مندرجات و نمایه فصول کتاب ها به ترتیب الفبا است که سالها کتاب درسی دانشگاه های طب در رم بوده است.
کتاب «القانون فی الطب»، دارای کاغذ فرنگی مایل به حنایی و نخودی، سر لوح صفحات منقوش به گل و بوته انتهای هر کتاب منقوش به یک نیم ترنج، دارای جلد تیماج قهوه ای با نقش ترنج وقطع ۲۳٫۵ در ۳۵ سانتیمتر رحلی است.
این اثر که نسخه های آن در کتابخانه ملی و کتابخانه آیت الله مرعشی موجود است، فردا ۳۱ مرداد در موزه مکتوب و میراث مستند ایران، به نمایش درمی آید.
علاقه مندان برای بازدید از این نسخه نفیس می توانند به آدرس موزه واقع در اتوبان حقانی (غرب به شرق)، بعد از ایستگاه مترو، بلوار کتابخانه ملی، ساختمان کتابخانه ملی، مراجعه کنند.
ابوعلی حسین بن عبدالله بن حسن بن علی ابن سینا، مشهور به ابوعلیِ سینا و ابن سینا و پور سینا که در غرب از او تحت عنوان اَوی سِنا نیز یاد می شود متولد بخارا، پزشک و شاعر ایرانی و از مشهورترین و تاثیرگذارترینِ فیلسوفان و دانشمندان ایران زمین است که به ویژه به دلیل آثارش در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی اهمیت دارد.
وی نویسنده کتاب شفا (یک دانشنامه علمی و فلسفی جامع) است و القانون فی الطب یکی از معروف ترین آثار تاریخ پزشکی است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 - 10 ؟