تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۳۰ مرداد

علیرضا کریمی، کمیل قاسمی و سجاد مردانی ۳ ورزشکاری هستند که از صبح امروز به وقت ریو رقابت های خود را در کشتی و تکواندو آغاز می کنند.

به گزارش “ورزش سه”، با نگاه اجمالی به قرعه سه ورزشکار ایرانی روز پانزدهم، می شود قرعه هر سه آنها را نسبتا مناسب ارزیابی کرد. اگرچه این سه با هر پیروزی با حریفان دشوارتری مقابله خواهند کرد.

 


* علیرضا کریمی  
پدیده تکنیکی و قدرتمند تیم ملی کشتی ایران که سال گذشته در رقابت های جهانی با کشتی های فنی برنده مدال برنز شد، امید اول ما برای درخشش در رقابت های امروز است. کریمی در دور اول وزن ۸۶ کیلو با محمد سعداوی از تونس رو در رو می شود و در صورت پیروزی مقابل این حریف برنده جدال بلغارستان ـ مغولستان می خورد. او به احتمال زیاد در دور سوم با جیدن کاکس از آمریکا نبرد می کند که چند ماه پیش در رقابت های جام جهانی مغلوب شده است. در این وزن عبدالرشید سعدالله اوف مدعی اصلی است، سلیم یاشار از ترکیه، امنیاشویلی از گرجستان که جای مارساگیشویلی تکنیکی را گرفته، سالاس کوبایی، اسپینال پرتوریکویی به عنوان فینالیست دوره قبلی و جیدن کاکس آمریکایی سایر مدعیان وزن چهارم هستند.کریمی که تا قبل از کشتی یک چهارم نهایی به هیچ یک از این نفرات برخورد نمی کند در صورت آمادگی می تواند شگفتی آفرین این وزن باشد.

 


* کمیل قاسمی
قهرمان ۱۲۵ کیلوگرم ایران و برنده مدال برنز المپیک لندن در گروهی دشوار قرار گرفته است. او که بعد از یک مسابقه انتخابی پرسروصدا و جنجالی به عضویت تیم ملی درآمده در دور نخست با «کوری یارویس» از کانادا روبه‌رو می‌شود و در صورت برتری مقابل این آزادکار، با برنده جدال نمایندگان تونس و مصر خواهد رفت. پتریاشویلی از گرجستان، ماخوف از روسیه، دلاگنف آمریکایی و ماگمدوف از آذربایجان در گروه قاسمی حضور دارند. طاها آق گول از ترکیه قهرمان جهان است و مدعی اصلی این وزن. او در المپیک قبلی هم حضور داشت و در ۲۱ سالگی به بلال ماخوف باخت. ماخوف هم به عنوان مدعی عنوان قهرمانی در ریو حضور خواهد داشت. جمال‌الدین ماگومدوف از آذربایجان، لوان بریانیدزه از ارمنستان، ترول دلاگنف آمریکایی و نماینده گرجستان نیز چشم به سکوی افتخار این وزن دوخته‌اند. کار قاسمی برای کسب مدال در المپیک بسیار دشوار است اما کارشناسان او را صاحب شانس می دانند.

 


* سجاد مردانی
تکواندوکای کم امیدتر تیم ملی آخرین شانس این رشته سابقا پرمدال ورزش ایران است که در این دوره موفقیت چندانی نداشته است. مردانی در دور اول رقابت های تکواندو مقابل حریفی قرار می گیرد که قبلا یک بار مقابل او شکست خورده اما برای فتح مدال المپیک چاره ای جز موفقیت نیست. ۱۵ هوگوپوش از کشورهای ازبکستان، گابن، آذربایجان، فرانسه، کره جنوبی، چین، قزاقستان، بریتانیا، بلاروس، تونس، نیجر، تونگا، کوبا، امریکا و برزیل حریفان مردانی در این رقابت‌ها هستند که سجاد در اولین مبارزه‌اش در بازیهای المپیک ریو، باید به مصاف نماینده تونگا برود. «پیتا تافاتوفوا»ی خبرساز که پرچمدار کاروان تونگا در بازیهای المپیک ریو بود. با ۳۳ سال سن با مدال طلای مسابقات کسب سهمیه المپیک در قاره اقیانوسیه به برزیل آمده است. نماینده کشورمان در صورت پیروزی در این دیدار، باید در گام دوم و در دیداری سخت یا با «ماهاما چو» بریتانیایی رقابت کند و یا رو در روی «انتونی اوبامه» از گابن قرار بگیرد. نماینده بریتانیا هرچند عناوین قاره‌ای ندارد اما همیشه در مسابقات گرندپری یک پای سکو بوده است و حریف دست و پا بسته‌ای نخواهد بود. از آن طرف تکواندوکار گابن، مدال نقره المپیک را دارد اما در دو سال اخیر بدلیل آسیب، بسیار کم فروغ ظاهر شده است. در این وزن تنها تکواندوکاران کشورهای، گابن و کره‌جنوبی سابقه شرکت در بازیهای المپیک را دارند که هر دو هم موفق به کسب مدال شده‌اند.

 

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.10 + 3 ؟