تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۲۵ مرداد

یک استاد دانشگاه با بیان این که بیش از هزار و ۳۰۰ شغل سخت و زیان آور در کشور تعیین شده، خواستار دیده شدن شغل روابط عمومی در میان این مشاغل شد.

هوشمند سفیدی به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: خانه روابط عمومی ایران در سال ۹۱ به سازمان تامین اجتماعی پیشنهاد داد تا شغل روابط عمومی نیز جزو مشاغل سخت و زیان آور محسوب شود.
نویسنده کتاب راهبردهای عملی روابط عمومی اضافه کرد: خانه روابط عمومی ایران دفتری را به عنوان دفتر پیگیری حقوق صنفی و تخصصی برای این کار اختصاص داده و ما معتقدیم این شغل باید هرچه سریعتر به عنوانی یک از مشاغل سخت محسوب شود تا کارکنان و مدیران روابط عمومی ها بتوانند از حق سختی کار و بازنشستگی پیش از موعد استفاده کنند.
وی همچنین گفت: خانه روابط عمومی این خواسته را از طریق مکاتبه با معاونت منابع انسانی ریاست جمهوری اعلام کرده و در پیش نویس قانون جامع روابط عمومی نیز این موضوع ارائه خواهد شد.
سفیدی خواستار ارتقاء حقوق مدیران و کارشناسان روابط عمومی شد و گفت : حقوق مدیران و کارشناسان روابط عمومی برخلاف بسیاری از مشاغل بسیار پائین و غیرقابل باور است و حتی گاهی مسائل اداری زمینه ای را فراهم می کند تا کارمندی که به روابط عمومی منتقل می شود، دو طبقه از شغل خود نزول کند.
وی تاکید کرد: کسانی که در حرفه روابط عمومی مشغول کار هستند، زودتر از دیگران فرسوده می شوند و معمولا در معرض تصمیم گیری های سریع قرار دارند و از طرف دیگر شغل این افراد نیازمند حرفه های تخصصی است و دست اندرکاران روابط عمومی ها باید از تخصص های مختلف مانند علوم سیاسی، روان شناسی، جامعه شناسی، ارتباطات و روزنامه نگاری بهره مند باشند.
این استاد دانشگاه افزود: بسیاری از مشاغل مربوط به روابط عمومی برگرفته از حوزه روزنامه نگاری، خبرنگاری و عکاسی است و حتی برخی از این افراد به عنوان مسئول سایت و عهده دار برگزاری آیین ها هستند.
وی همچنین گفت: کسی که در روابط عمومی فعالیت می کند، باید از هوش بالا و قدرت ارتباطی زیاد برخوردار باشد و چنین کسی باید از نظر جسمی و روحی فراتر از حالت عادی باشد.
سفیدی با بیان مشکلات شغلی مدیران روابط عمومی گفت: زیان آور بودن و سختی های این شغل در فشار کاری (استرس) و بیماری این افراد تاثیرگذار است.
وی شغلی را سخت دانست که باعث تنش بیش از حد معمول باشد و در ادامه گفت: در سطح بین المللی همواره روابط عمومی به عنوان یکی از شغل های زیان آور و سخت مطرح است که به عنوان نمونه می توان به نتایج تحقیقات مجله لایف و موسسه کاریر کاست اشاره کرد.
سخنگوی خانه روابط عمومی ایران افزود: موسسه کاریر کاست۱۰ شغل را به عنوان سخت ترین مشاغل معرفی کرده که خلبانی، پلیس ، مدیر اجرایی، هواشناسی، روزنامه نگاری، خبرنگاری و مدیر برنامه ریزی از جمله این مشاغل است و مورد اخیر یکی از کارهای روابط عمومی محسوب می شود.
وی افزود: کارهای روابط عمومی معمولا جزو کارهای خبرنگاری است و شامل تهیه خبر و گزارش یا تهیه عکس و گزارش از مراسم مختلف است.
سفیدی در ادامه گفت: عوامل ایجاد فشار کاری (استرس) در روابط عمومی را می توان به دو بخش ثابت و متغیر تقسیم کرد که عوامل ثابتی است و به ماهیت روابط عمومی نیز ارتباط دارد، شامل لزوم تصمیم گیری های سریع و پیچیده، نیاز به تجربه، انتظار از روابط عمومی، فقدان اختیار و عمل لازم است.
دبیر کل سمپوزیوم بین المللی روابط عمومی کشور اضافه کرد : از عوامل متغیر و موقت می توان به نبودن روابط عمومی در جایگاه واقعی خود اشاره کرد در حالی که مخاطبان انتظار واقعی از روابط عمومی دارند و همین مساله باعث ایجاد اضطراب و فشار بر مدیران و کارکنان روابط عمومی ها می شود.
فراهنگ**۱۰۰۳** ۱۵۶۸به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 9 ؟