تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ پنج شنبه ۳۱ تیر

نخستین جشنواره سفره ایرانی و فرهنگ گردشگری عصر چهارشنبه با حضور مسئولان استان های شرکت کننده در مجتمع تفریحی شهرسبز تله کابین رامسر اغازبه کار کرد.

در این جشنواره انواع غذاهای سنتی مردم استان های قزوین، گلستان، گیلان و مازندران در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.
این جشنواره تا جمعه هفته جاری از ساعت ۱۷ الی۲۲ برای بازدید عموم دایر است.
معاون استاندار مازندران در آئین آغاز به کار این جشنواره برگزاری آن را گامی مهم و بزرگ درصنعت گردشگری کشور ارزیابی کرد.
علی نبیان گفت : غذا در کنار سایر مولفه های فرهنگی و آداب و رسوم به جذب گردشگران کشور کمک می کند.
وی افزود : در حال حاضر غذاهای ایرانی در سبد غذایی توریسم کشور جایگاهی ندارد و باید تلاش کنیم تا این نوع غذا در مراکز گردشگری که مورد توجه خارجی هاست ، قرار گیرد.
مدیرکل میرات فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری مازندران هم گفت : جشنواره منطقه یک سفره ایرانی ، گامی ماندگار در معرفی ظرفیت ها ، قابلیت ها و فرهنگ مهمان نوازی ایرانیان است.
دلاور بزرگ نیا با بیان این که در کنار غذا و سفره ایرانی ، فرهنگ بومی ، گویش و پوشش محلی شرکت کنندگان را هم در این جشنواره را می توان مشاهده کرد ، افزود : برگزاری چنین جشنواره هایی فرصت مناسبی برای ترویج فرهنگ سفره داری و مهمان نوازی است تا بتوانیم این غذاهای بومی را به منوی رستوران ها و هتل ها وارد کنیم .
دبیرشورای سیاستگذاری جشنواره سفره ایرانی نیز گفت : این جشنواره پس از ماه ها مطالعه در هشت منطقه کشور به اجرا در می آید.
محسن رنجبر افزود : احیای غذاهای بومی و سنتی فراموش شده و برگزاری این جشنواره ها نیز این فرصت را به جامعه خواهد داد تا با فرهنگ سازی ، این غذاها بار دیگر در سفره های مردم قرار گیرد.
وی ادامه داد : انتخاب غذاهای شاخص هر استان، نمایش آئین های مرتبط با غذاهای بومی، برگزاری کارگاههای تخصصی با هدف فرهنگ سازی در جامعه ، صنایع دستی مرتبط با طبخ و سرو آنها از بخش های مختلف جشنواره است.
به گفته رنجبر ، این جشنواره را داوران بین المللی ، ملی و بومی داوری خواهند کرد.
دبیر شورای سیاستگذاری جشنواره سفره ایرانی با بیان این که در سه مکتب غذایی جهان ، مکاتب چین، رومی و ایرانی از جایگاه ویژه ای برخوردارند ، گفت : جای سفره ایرانی در میان گردشگری کشور خالی است.
وی افزود : شهر رشت ، به عنوان شهرخلاق غذا در یونسکو به ثبت رسیده است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 4 ؟