تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۳۰ تیر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیاست دولت یازدهم را ایجاد فضای باز، مناسب و بانشاط برای فعالیت های فرهنگی و هنری دانست و گفت: بر این باوریم که رشد و توسعه فرهنگی در تاریکخانه و مکان مسدود و محدود امکانپذیر نیست.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی جنتی عصر سه شنبه در سیزدهمین گفت وگوی راهبردی الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت افزود: الگوی اسلامی – ایرانی پیشرفت، یک سند بالادستی برای مجموعه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و … خواهد بود.
وی با اشاره به تعاریف مختلف فرهنگ گفت: فرهنگ جزئی از هویت هر قوم، ملیت و یک کشور است، از این رو وقتی درباره فرهنگ اسلامی – ایرانی سخن می گوییم در واقع، هویت و ماهیت کشور را بیان می کنیم.
عضو کابینه دولت یازدهم تصریح کرد: کشوری مانند ایران که پیشینه درخشانی از منظر فرهنگ و تمدن در دنیا دارد باید یک الگوی اسلامی – ایرانی کامل و مستقل داشته باشد.
به گفته جنتی، فرهنگ و هویت ما یک هویت کاملا مستقل دارد و نه شرقی و نه غربی است و به همین دلیل رهبر معظم انقلاب همواره تاکید بر تهیه یک الگوی اسلامی – ایرانی مستقل دارند که بر گرفته از غرب و شرق نباشد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: این نیاز امروز پس از گذشت ۳۷ سال بعد از انقلاب اسلامی به جد در همه بخش های مختلف کشور اعم از فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی احساس می شود.
جنتی یادآور شد: البته قدم های خوبی برداشته شده، اما برای تهیه الگوی ایرانی – اسلامی پیشرفت راه طولانی را در پیش داریم.
عضو کابینه دولت تدبیر و امید به پیشرفت های علمی، اقتصادی و سیاسی کشور اشاره کرد و گفت: با عنایت به اینکه پیشرفت علمی ما در کشور و دنیا مشهود است، اما در بسیاری از بخش ها نقایص جدی داریم که باید همگان دست در دست هم در جهت تحقق اهداف ایرانی – اسلامی گام های موثری برداریم.
وی همچنین به نیازهای جدید روز اشاره کرد و افزود: باید در زمینه پیشرفت های علمی، اقتصادی، سیاسی همه بخش ها از جمله حوزه ها و دانشگاه ها بیشتر تلاش کنند.
جنتی تاکید کرد: هنوز در برخی بخش ها بوی‍ژه حوزه اقتصادی نتوانسته ایم الگوی مناسبی تهیه کنیم از این رو نیازمند تهیه و تدوین الگوی مناسب در عرصه های اقتصادی هستیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سیاست دولت ایجاد فضای باز، مناسب، بانشاط برای همه فعالیت های فرهنگی و هنری است گفت: اعتقاد داریم رشد و توسعه فرهنگی در تاریکخانه ها و مکان های مسدود و محدود امکانپذیر نیست، از این رو باید فضای تبادل نظر، آرا و فکر و اندیشه میان افراد ایجاد شود تا آگاهی مردم بیشتر شده و توسعه فرهنگی شکل بگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: امروز همه، حتی دشمنان ما، به عنوان مثال آقایان جان کری یا اوباما زمانی که درباره جمهوری اسلامی ایران پیامی می دهند، از ایران همواره به عنوان ملتی صاحب فرهنگ و تمدن یاد می کنند.
جنتی به تاکید رهبر فرزانه انقلاب بر تدوین یک الگوی کامل اسلامی- ایرانی در حوزه پیشرفت متکی بر شعار نه غربی و نه شرقی اشاره کرد و اظهار داشت: امروزه نیاز به چنین الگویی در همه بخش های کشور احساس می شود که البته قدم های خوبی در مرکز اسلامی- ایرانی پیشرفت در این زمینه برداشته شده است.
عضو کابینه دولت یازدهم خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم توسعه کشور تاکید شده بود که دولت الگویی را در این زمینه تدوین و به مجلس ارائه کند که در ابتدای فعالیت دولت این کار انجام شد و طرحی توسط کمیسیون فرهنگی دولت تهیه شد اما به دلیل اینکه کار می بایست به صورت ریشه ای تر و عملی تر انجام می شد، آن طرح را از دستور خارج کردیم چون باید طرح قوی تری بیاید لذا کار به این مرکز محول شد.
جنتی گفت: هم اکنون ۳۷ سال از انقلاب اسلامی ایران می گذرد ولی هنوز اینکه حکم موسیقی چیست و کدام موسیقی حرام و کدام یک حلال است برای ما کاملا مشخص نیست و در این رابطه اختلاف نظرهای جدی وجود دارد.
به گفته وی خوشبختانه رهبر معظم انقلاب با توجه به اشرافی که در این حوزه دارند، مباحث عمیقی را در این رابطه مطرح کردند و آن را توسعه دادند، اما به هر حال مراجعی هم هستند که مطلقا موسیقی را قبول ندارند.
وی افزود: به هر حال ما به عنوان دستگاه رسمی حکومت در عرصه فرهنگ باید بر پایه نظر رهبر معظم انقلاب عمل کنیم، اما نمی توان منکر شد که سایر آقایان مراجع و علما هم، مقلدهایی دارند، این تنها یک مورد از دهها مسئله ای بود که ما در رابطه با یک الگوی واحد با آن دست به گریبان هستیم.
عضو کابینه دولت یازدهم سیاست این دولت را در حوزه فرهنگ و هنر، ایجاد فضای باز و با نشاط برای تمامی فعالیت های فرهنگی و هنری و رسانه ای در عرصه های کتاب، مطبوعات، سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی و سایر عرصه ها عنوان کرد و گفت: اعتراض ما این است که رشد و توسعه فرهنگی در یک فضای تاریکخانه، مسدود و محدود که افراد در آن جرأت اظهار نظر نداشته باشند، مقدور نیست و باید یک فضای آزاد که در آن تبادل آرا، اندیشه و تضارب آرا وجود داشته باشد بوجود آید.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه از عملکرد وزارتخانه متبوعش در این رابطه در سه سال گذشته دفاع کرد و گفت: در این دولت نسبت به دولت های گذشته حداقل نسبت به دولت های نهم و دهم که خرده گیری های بی مورد در این رابطه اعمال می کردند، اجازه داده شده تا افراد در چارچوب قانون نظراتشان را در حوزه های مختلف بیان کنند. در نتیجه این تبادل آراء است که فکر رشد پیدا می کند.
جنتی اضافه کرد: به عنوان مثال هم اکنون در حوزه مطبوعات اگرچه برخی مطبوعات فراتر از قانون عمل می کند و گاه مرتکب بی اخلاقی هایی هم می شوند، در عین حال سعی ما این است که فضا را باز بگذاریم تا موافق و مخالف دولت مباحثشان را مطرح کنند، در سایه این فضای باز است که دیدگاه های افراد مشخص می شود.
در ادامه این نشست شماری از اعضای حاضر نیز به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 - 10 ؟