تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ سه شنبه ۲۹ تیر

سرپرست امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی برپایی نمایشگاه های میراث مکتوب و مستند را گامی موثر در راستای دیپلماسی فرهنگ کشورها دانست.

امین عارف نیا روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: کتابخانه های ملی علاوه بر اینکه حافظ میراث مکتوب و مستند کشورها هستند، به پژوهشگران، دانشجویان و فرهیختگان خدمات کتابخانه ای ارائه می کنند از این رو مراکز مهم فرهنگی به شمار می روند.
وی ادامه داد: فعالیت های فرهنگی مانند برپایی نمایشگاه ها و نشست های تخصصی از جمله برنامه هایی هستند که در کتابخانه های ملی سراسر دنیا انجام می شود، بنابراین توجه به این موضوع یکی از سرفصل های کاری است که با جدیت دنبال می شود.
مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی کتابخانه ملی با بیان اینکه امضای تفاهم نامه با کتابخانه ها و آرشیو های معتبر دنیا در دستور کار است، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم و مورد تاکید در این تفاهم نامه ها، برگزاری نمایشگاه های میراث مکتوب و آثار فرهنگی در دو کشور است.
عارف نیا، با اشاره به برپایی نمایشگاه عکس چین زیبا در کتابخانه ملی تصریح کرد: این نمایشگاه سال ۹۴ با حضور وزیر اطلاع رسانی چین و رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در محل این کتابخانه به مدت یک هفته گشایش یافت و بیش از ۷۰ عکس از طبیعت و سیمای انسانی این کشور در آن به نمایش درآمد.
به گفته وی، نمایشگاه ایران زیبا نیز نمونه ای از این اقدام فرهنگی است که در کتابخانه ملی چین برپا شد؛ کتابخانه ای با بیش از ۳۱ میلیون جلد کتاب و سایر منابع اطلاعاتی که در بنایی به وسعت ۱۷۰ هزار متر مربع، هر روز میزبان بیش از هفت هزار نفر است و پس از کتابخانه کنگره آمریکا، دومین کتابخانه بزرگ جهان محسوب می شود.
سرپرست امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی، برپایی این نمایشگاه ها را ابزاری برای معرفی فرهنگ یک کشور به قشر فرهیخته کشور میزبان دانست و گفت: بنا داریم تا پایان سال ۲۰۱۶میلادی، میزبان نمایشگاه میراث مکتوب و مستند حداقل دو کشور دیگر باشیم و نمایشگاهی مشابه نیز در دو کشور برای معرفی میراث مستند و مکتوب ایران برپا کنیم.
به گفته وی، برگزاری نمایشگاه در مونیخ، ترکیه و روسیه در دستور کار است.
عارف نیا توضیح داد: بنا داریم این کار را به صورت جدی دنبال کنیم و هرسال لااقل چهار بار میزبان و چهار بار میهمان چنین نمایشگاه هایی باشیم هرچند برنامه ریزی های آن نیز در حال انجام است.
وی با بیان اینکه مبادله منابع و اسناد و همکاری های علمی، فرهنگی و آموزشی از دیگر مفاد تفاهم نامه های یاد شده است، افزود: اکنون تعدادی از کارشناسان کتابخانه های آسیای میانه در حال گذراندن یک دوره آموزشی در آرشیو ملی ایران هستند.
عارف نیا با تاکید بر اینکه این دوره ها استمرار دارد، ادامه داد: اکنون به یک مرکز اصلی ارائه خدمات آموزشی به کتابخانه ها و آرشیو های ملی در منطقه و در حوزه نگهداری و حفاظت از اسناد تبدیل شده ایم، این کار می تواند به انتقال تجربه کارشناسان کمک کند.
به گفته وی، این دوره ها همچنین به حفاظت از میراث مستند و مکتوب کشورهای منطقه کمک می کند، منابع نفیس و خطی که بخش قابل توجهی از آن به جغرافیای فرهنگی ایران تعلق دارد و حفظ آنها بسیار ارزشمند است.
سرپرست امور بین الملل سازمان اسناد و کتابخانه ملی اضافه کرد: از ابتدای سال ۱۳۹۵ با کتابخانه ایالتی مونیخ، آرشیو ملی هند، آرشیو ملی چین، آکادمی علوم اتریش و آرشیو ملی ترکیه تفاهم نامه هایی منعقد و مبادله شده است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 - 6 ؟