تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۷ تیر

کارگردان فیلم سینمایی «خواب زده ها» گفت: ریشه های نقد مرحوم جمشید ارجمند سراسر اجتماعی بود و هم نسل های من بسیار از او آموختیم.

به گزارش خبرنگار سینمایی ایرنا، فریدون جیرانی روز یکشنبه در آیین تشییع پیکر جمشید ارجمند نویسنده و منتقد پیشکسوت سینما در خانه سینما افزود: ارجمند فقید از جمله منتقدانی بود که متاسفانه از سال ۶۰ به بعد کمتر از دانش او استفاده شد.
وی ادامه داد: به جزء یک بار تجلیلی که خانه سینما از او کرد و سال ۸۰ که داور جشنواره فیلم فجر بود، دیگر خاطره ای از او در این دوران ندارم در حالیکه دانش او می توانست راه گشای بسیار از هنرمندان هم نسل او باشد.
کارگردان فیلم سینمایی «قرمز» افزود: پیش از انقلاب و در دوران که نمی شد حرف زد، سخنان تند اجتماعی ارجمند هیچ گاه خاموش نمی شد.

** به بزرگان نقد جفا می کنیم
رئیس انجمن منتقدان سینما نیز در این مراسم گفت: جمشید ارجمند ویژگی مشترکی با کارگردان سرشناس و تازه درگذشته سینما ما یعنی کیارستمی دارد و آن هم هویت مندی و علاقه به کشور بود.
جواد طوسی افزود: در طول ۲۰ سال دوستی با او همواره فروتنی و مهربانی را از این منتقد خوب سینما می دیدم.
وی با بیان اینکه چرا بطور مستقیم یا غیرمستقیم به این بزرگان نقد و سینما جفا می کنیم، ادامه داد: تنهایی و کهنسالی عزیزی از جامعه نقد سینما که با یک مقدار توجه بیشتر می توانست اتفاق نیافتد.
طوسی با تاکید بر اینکه سیاستگذاران فرهنگی می توانستند با بهانه های مختلف او را جذب کاری کنند، گفت: به عنوان نمونه بنیاد سینمایی فارابی می توانست از او به عنوان یکی از منتقدان مجلات خود استفاده کند تا ارجمند هم از تنهایی و خانه نشینی بیرون بیاید، اما افسوس که این اتفاق و اتفاق ها نمی افتد.

** هنرمندان را در دوران حیات قدر بدانیم
دیگر منتقد سینما نیز در مراسم تشییع مرحوم ارجمند تصریح کرد: وقتی کسانی را از دست می دهیم به خصوص هنرمندان، تازه متوجه می شویم چه گوهری را از دست دادیم و این یک فاجعه فرهنگی است در حالیکه باید قدر آنها را در زمانی که زنده هستند، بدانیم.
تهماسب صلح جو ادامه داد: جمشید ارجمند عشق به سینما را در میان گروه بسیاری زنده کرد و همیدیم که می شود سینما را به صورت جدی دوست داشت هر چند ارجمند هرگز به دنبال بزرگی و دیده شدن خود نبود.

** جای کیارستمی و ارجمند هیچ وقت پُر نمی شود
مدیرعامل خانه سینما نیز در این مراسم گفت: طی یکی دو هفته گذشته به دلیل درگذشت همکاران عزیزمان داغدار هستیم اما این را خوب می دانیم که جای کیارستمی و ارجمند هیچ وقت پُر نخواهد شد.
رضا میرکریمی ادامه داد: ارجمند به دلیل اشراف به نقد، ترجمه، شهر و ادبیات به معنی واقعی یک ادیب بود یعنی فضل و هنر را با هم داشت.
وی خاطرنشان کرد: با ادب بودن، در مدار اعتدال حرکت کردن و با عقل و احترام قلم زدن از ویژگی های بارز مرحوم ارجمند بود که یادش همواره با ما خواهد ماند.

** ارجمند در نقد تعارف نداشت
نوسینده و مترجم پیشکسوت نیز در این مراسم گفت: از سال ۴۷ با ارجمند در مجله تماشا همکار بودم و بدون اغراق او شریف، نجیب، مهربان، ملایم و بسیار با هوش بود.
لیلی گلستان با بیان اینکه او در نقدهایش هیچ گاه ملاحظه و تعارف نداشت، افزود: بدون شک هیچ کسی نمی تواند جای جمشید ارجمند را در نقد سینمای ایران بگیرد.

** ارجمند نیاز به تبلیغ ندارد
دیگر منتقد سینما نیز در این مراسم گفت: ارجمند نیاز به تبلیغ و تملق ندارد و خود نیز این کار را دوست نداشت و بسیار باوقار بود.
جهانبخش نورایی ادامه داد: این روز ها داس مرگ با سرعت به جان اهالی سینما افتاده و آنها را با خود می برد و پرونده بسیاری از ما روی میز است و امیدواریم که همه ما مانند ارجمند نام نیک از خود به جای بگذاریم.
به گزارش ایرنا، اجرای این مراسم را که با حضور هنرمندانی چون حبیب رضایی، بهمن فرمان آرا، جهانگیر الماسی، رخشان بنی اعتماد، محمد مهدی عسگر پور، مازیار میری، بیژن امکانیان، هوشنگ گلمکانی و فرامرز روشنایی برگزار شد، کامران ملکی برعهده داشت.
پیکر مرحوم ارجمند پس از قرائت نماز میت، تشییع و برای خاکسپاری به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) منتقل شد.
جمشید ارجمند منتقد پیشکسوت سینما چهارشنبه هفته گذشته به علت نارسایی قلبی دارفانی را وداع گفت.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 1 ؟