تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۲۱ تیر

بنام خدا

روانشناسی موفقیتمجموعه یادداشت های مدیریت فکر، جسم و روان برای رسیدن به اهداف 

یادداشت نوبت هفتم: پایداری و استقامت 

آماده شدن برای به ثمررساندن اهداف بزرگ نیازمند حرکتی مستمر، بی وقفه و هماهنگ است که در یک بازه زمانی طولانی مثلا یک سال یا چندسال باید با جدیت پیگیری شود. طولانی بودن مسیر و چالشهای کوچک و بزرگ فکری، جسمی و روانی پیمودن آن با سرعتی یکنواخت و کیفیتی عالی را تبدیل به عملی دشوار و حساس می کند. موفقیت در آزمون های مهم دانشگاهی یا حرفه ای چون آزمون وکالت یا قضاوت را می توان به جرأت در زمره اهداف مهمی قرارداد که یک دوره سخت کوشی سنگین، دقیق برنامه ریزی شده و طولانی را از ما طلب می کند. در این میان یکی از اصلی ترین کلیدهای موفقیت، پایداری و استقامت فکری، جسمی و احساسی است که داوطلب را برای اتمام موفقیت آمیز دوران آمادگی و بازدهی تراز اول در روز آزمون یاری می کند.

آزمون به مثابه دو ماراتن

یکی از اصلی ترین کلیدهای موفقیت، پایداری و استقامت فکری، جسمی و احساسی است که داوطلب را برای اتمام موفقیت آمیز دوران آمادگی و بازدهی تراز اول در روز آزمون یاری می کند. یکی از بهترین الگوهای موجود برای تمرین پایداری و مقاومت، بررسی دقیق رفتار و تمرینات دوندگان مسابقات دوهای استقامت مثل دو ماراتن است. قهرمان ما برای رسیدن به خط پایان در زمانی زودتر از بقیه رقبا در روز حساس مسابقه باید از آمادگی جسمی و روانی بسیار بالایی برخوردار باشد. برای رسیدن به این آمادگی او از سال گذشته تمرینات سنگین و منظمی را پشت سرگذاشته است. یکی از مهمترین این تمرینات دیدن، تصور کردن و تجربه کردن ذهنی و نیز عینی کل مسیر مسابقه است. برای این کار انجام دو تمرین یکی جسمی و دیگری فکری الزامیست است. در تمرین جسمی، این ورزشکار مسیر چهل و دو کیلومتری مسابقه را به قسمت های کوچک تقسیم کرده و سعی می کند که هرهفته فاصله بیشتری را نسبت به هفته قبل با سرعتی قابل قبول بدود. تکرار هرروزه این مسیر و افزایش دادن رکورد هر روزه (نگاه کنید و بحث هفته گذشته در مورد بالا بردن معیارها و پشتکار) استقامت جسمی و فکری او را تقویت می کند. بعلاوه، از نظر روانی و احساسی پیروزی در مسیرهای کوتاه، او را برای طی مسیرهای بلندتر آماده کرده طوری که پس از مدت کوتاهی از موفقیت در مسیرهای پنج و ده کیلومتری به سوی موفقیت در فاصله بیست کیلومتری (تقریبا نصف ماراتن) و در قدم آخر کل مسیر دو ماراتن پیش می رود. بسیاری از این قهرمانان جسم و ذهن خود را حتی برای مسیری طولانیتر از مسیر رسمی مسابقه اصلی آماده می کنند. این امر موجب میشود که در روز رقابت، عملکردی عالی داشته باشند چرا که آنها بارها و بارها مسیرهای بسیار طولانیتر از مسیر اصلی مسابقه را با موفقیت پشت سر گذشته اند. ذهن قهرمان ما در طول این یکسال به مرور تک تک اجزاء این مسیر و جزئیات و ریزه کاریهای آنرا شناخته که موجب تقویت استقامت فکری و احساسی او در طول این دوران طولانی آمادگی برای مسابقه می شود. تصویرسازی ذهنی از کل راه و شناخت دقیق کل مسیر مسابقه از خط آغاز تا خط پایان و نیز دویدن ذهنی مسابقه از جمله تمرینات دیگریست که این قهرمانان با پرداختن هرروزه به آن پایداری و استقامت ذهنی و احساسی خود را تقویت می کنند. برای بازدهی و عملکرد عالی و ترازاول در روز مسابقه و یا روز امتحان ذهن، جسم و روان ما باید این احساس را داشته باشد که با موقعیتی کاملآ آشنا مواجه شده که قبلآ آنرا ده ها یا صدها بار تجربه کرده است. این امر موجب تقویت استقامت و پایداری در روز مسابقه یا آزمون می شود. بطور مثال آزمونهای رسمی یا غیررسمی روزانه یا هفتگی که ما در آنها  شرکت می کنیم، نقاط قوت و ضعف ما را در روز امتحان برما آشکار می کنند که با برطرف کردن نقاط  ضعف و تقویت بیشتر نقاط قوت، عملکرد ما در روز آزمون اصلی ارتقاء پیدا می کند.

استقامت در دوران آماده سازی

کل مطالب موجود در مورد هر ماده درسی را خوب شناسایی کرده و آن مراجع و کتابها را لیست کنید (شناخت مسیر!). هیچ مرجع و کتابی را که توصیه شده و از نظرخودتان مهم است از قلم نیاندازید. سپس مطابق برنامه هفتگی ارائه شده یا برنامه ای که برای خودتان برمبنای موقیعت فعلی خود در درس مربوطه تدوین کرده اید شروع به پیشرفت در خواندن قسمت به قسمت فصلهای موجود در هر ماده درسی کنید و هر روز یا هر هفته میزان بیشتری را پوشش دهید. تکرار منظم این کار استقامت شما را افزایش داده و موجب پیدا کردن درک و شناختی بهتر نسبت به توانایی های خودتان می شود. آگاه بودن و اشراف داشتن به کل مسیر که درواقع شامل کل تعداد صفحاتی است که در مورد هر ماده درسی باید آنرا خوانده و دوره کنید، هرگونه استرس ناشی از شفاف نبودن مطالب را از ذهن و روح شما زدوده و اعتمادبنفس شما را افزایش می دهد.  هرروز لیست کل مطالبی که باید تا روز آزمون بخوانید و دوره کنید را مرور کرده و این کتاب ها و جزوات را به صورت فیزیکی ورق بزنید یا روی صفحه مانیتور کامپوتر یک نگاه کلی و گذرا روی آنها داشته باشید. این امر به شما یادآوری می کند که طول مسیر چقدر است و شما چه میزان پیشرفت داشته اید. با تکرار این عمل هروز پایداری و استقامت شما در اتمام  مباحث بالاتر می رود چرا که آگاهی و آشنایی به کل میسر و نیز وقوف و اشراف شما به جزییات هرفصل درسی بازخوردی مثبت به ذهن، جسم و روان شما فرستاده و موجب حرکتی استوار و یکنواخت تا روز آزمون میشود.

استقامت برای روز آزمون

هر روز ساعتی را اختصاص به تصویرسازی ذهنی روز آزمون داده و جزییات آنروز و نحوه عملکرد خود را درذهن خود مرور کنید. صحنه باز کردن ورقه سوالات و خواندن آنها و دریافتن آنکه همه سؤالات را بارها و بارها قبلآ پاسخ داده اید را مکررا بازسازی ذهنی کنید. پاسخهای کامل خود  به پرسشها را تصویر سازی کنید و ببینید که همه آنها را بطور کامل و با سرعت بالا پاسخ داده و نیز در انتها زمان کافی برای دوره جواب ها دارید. آزمونهای هفتگی را بسیار جدی گرفته و هر آزمون را مشابه روز آزمون اصلی تلقی کنید و نحوه رفتار و عملکرد خود را زیر ذره بین قرار دهید. این آزمونها کمک بزرگیست که استقامت، سرعت و تمرکز خود را محک زده و استقامت ذهنی، جسمی و احساسی خود را برای روز آزمون تقویت کنید. پس از شرکت در این آزمونها و به محض تشخیص یک نقطه ضعف اقدام به تقویت و بهبود آن کنید. اگر این ضعف ناشی از اشراف ناقص برروی یک یا چند فصل درسی خاص است، زمان بیشتری برای آن دروس اختصاص داده و مسیر کلی و جزئی آن مواد درسی را مکررا مرور کنید. اگر این ضعف بیشتر حاصل اعتمادبنفس کم یا استقامت پایین در مواجه با سوالات سخت در طی آزمونی چندساعته است، اقدام به خواندن و عمل به موارد ذکر شده در یادداشت های موفقیت کرده که موجب تقویت همه جانبه ذهنی، جسمی و احساسی شما برای موفقیت در آزمون اصلی خواهد شد.

 

توصیه ها

سحرخیز باشید و مراقبه، نیایش، ورزش و صبحانه سالم و سبک را در آیین های روزانه خود بگنجانید. روزی بیست دقیقه (ترجیحا صبح زود) با گوش دادن به موسیقی مورد علاقه خود بدوید. در اجرای برنامه درسی روزانه خود سختگیر باشید. در پایان هر بازه زمانی درسی به خود استراحت و یا یک جایزه کوچک بدهید. به تغذیه سالم و نوشیدن آب کافی توجه خاصی داشته باشید. استراحت و خواب کافی بین شش تا هشت ساعت را جدی بگیرید. از حس پیشرفت هرروزه در آماده سازی خود برای آزمون لذت ببرید و این دوران را تبدیل به یکی از بهترین دوران زندگی خود کنید. پیشرفت های خود را با دوستان و خانواده درمیان گذاشته و حتما زمانی را برای ابراز علاقه به دوستان و عزیزانتان اختصاص دهید. با خودتان مهربان باشید و از زبان و کلمات مثبت برای گفتگو در مورد خودتان و دیگران استفاده کنید. پایدار،استوار، پرصلابت و مقاوم باشید که پیروزی نزدیکتر از تصور ماست!

بودا وثوق احمدی 

دوشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۵به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 4 ؟