تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۰ تیر

کارلوس کی‌روش مربی تیم ملی ایران در آغاز رقابت‌های یورو ۲۰۱۶ در پستی جالب قهرمانی پرتغالی‌ها را پیش بینی کرده است. پیش‌بینی که تا فینال به طرز حیرت‌انگیزی محقق شده است.

به گزارش “ورزش‌سه”، آخرین قهرمانی پرتغالی‌ها در یک تورنمنت بین المللی به ۱۵ سال قبل و سال ۱۹۹۱ برمی‌گردد. زمانی که کی‌روش سرمربی تیم ملی جوانان پرتغال بود و توانسته بود در سال ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ با تیم ملی جوانان پرتغال قهرمان جهان شود. آن‌ها یکبار هم در همان سال‌ها قهرمان رده سنی زیر ۲۰ سال اروپا شدند.  آن سال‌ها ستاره‌های بزرگی در تیم کی‌روش شروع به شکوفا شدن کردند. ستاره‌هایی که دنیای فوتبال را به تصرف خود درآوردند. لوئیز فیگو، روی کاستا، ژائو پینتو، فرناندو کوتو و .. از بازیکنانی بودند که با تیم کی‌روش به دنیا معرفی شدند. حالا پس از ۱۵ سال کی‌روش در پستی در صفحات مجازی تیم پرتغال حاضر در یورو ۲۰۱۶ را با تیم خود مقایسه کرده و اعتقاد دارد که این تیم می‌تواند، بعد از سال‌ها قهرمان اروپا شود. برای روشن‌تر شدن موضوع باید نگاهی به تیم پرتغال کی‌روش در ۱۵ سال پیش انداخت. پرتغال در سال ۱۹۸۹ هم موفق شده بود، قهرمان جهان شود. آن‌ها در تورنمت ۱۹۸۹ با چک واسلواکی ، نیجریه و عربستان صعودی هم‌گروه بودند. که در نهایت با شکست نیجریه در فینال با نتیجه دو بر صفر قهرمان شدند.
اما موضوعی که کی‌روش اشاره کرده مربوط به آخرین قهرمانی پرتغالی ها در یک تورنمنت بین‌المللی است و آن هم به سال ۱۹۹۱ برمی‌گردد. جائی‌که پرتغال در گروه A بازی‌ها با آرژانتین، جمهوری ایرلند و کره هم‌گروه بود. آن‌ها در مرحله گروهی با سه برد هر سه تیم را بدرقه کردند، تا به عنوان سرگروه به دور بعدی صعود کنند. در مرحله یک‌چهارم نهایی تیم کی‌روش با مکزیک روبرو شد و موفق شد این تیم را با نتیجه دو بر یک از پیش رو بردارد و پا به مرحله نیمه نهایی بگذارد. در مرحله نیمه‌نهایی نوبت استرالیا بود تا با یک گل در مقابل شاگردان کی‌روش تسلیم شود. شباهت‌های سال ۱۸۸۹ و ۲۰۱۶ از اینجا آغاز می‌شود. آن‌ها در فینال مسابقات به مصاف برزیل رفتند، برزیلی که مثل فرانسه در یورو ۲۰۱۶ با قدرت و با پیروزی‌های پرگل پا به دیدار نهایی گذاشته بود. اما نتیجه در دیدار نهایی اصلا چیزی نبود که همگان انتظار داشتند. بازی به ضربات پنالتی کشیده شد و برزیل با تمام امیدی که به کسب جام داشت در ضربات پنالتی ۴ بر ۲ فینال را واگذار کرد و کی‌روش تاریخ‌سازی کرد.
حالا و پس از ۱۵ سال تیم ملی پرتغال در آستانه قهرمانی در یک تورنمت بین‌المللی قرارگرفته است. اما آن‌ها چگونه به این مرحله رسیدند؟ تیم فرناندو سانتوس در مرحله گروهی با سه مساوی و به لطف قوانین جدید فیفا و با قرعه آسانی که در یک‌طرف جدول وجود داشت پا به مرحله بعدی گذاشت . آن‌ها در مرحله بعدی و در مقابل کرواسی در یک بازی کاملا بسته که اشتباهات دو تیم بی‌شمار بود و بیشتر بازی در میانه میدان در جریان بود، در یک غافلگیری و پاس زیبای نانی به رونالدو، ضربه رونالدو و ضربه نهایی کوارشما در دهانه دروازه به گل رسیدند و تیم یکدست کرواسی را راهی خانه کردند. در مرحله بعدی لهستان در ابتدای بازی پیش افتاد، اما رناتو سانچز پدیده جوان مسابقات کار را به تساوی کشید تا کار به ضربات پنالتی کشیده شود. بلاژیکوفسکی پنالتی خود را از دست داد و رونالدو کار لهستان را تمام کرد. ولز در نیمه نهایی منتظر پرتغال بود، اما پرتغالی‌ها با همان شیوه  خیلی راحت‌تر از چیزی که پیش‌بینی می‌شد، دروازه ولز را دو بار فتح کردند و به فینال رسیدند. فینالی که می‌تواند آبستن حوادث پرشماری باشد.
چرا باید پیش‌بینی کی‌روش تعبیر شود؟
البته پیش‌بینی کارلوس کی‌روش تا صعود این تیم به فینال شباهت ظاهری زیادی با اتفاقات ۱۵ سال پیش نداشته است. اما چند نکته وجود دارد که خیلی جلب توجه می‌کند.
اولین موضوع را می‌توان به نگاه مشترک و سبک مربیگری کارلوس کی‌روش و فرناندو سانتوس نسبت داد. سبکی که با شناختی که اهالی فوتبال ایران از فلسفه کی‌روش دارند، بسیار شبیه فوتبالی است که کی‌روش در سال‌های حضور خود درفوتبال ایران دنبال کرده است، یعنی رسیدن به نتیجه به رغم از دست رفتن زیبایی‌های فوتبال. دفاع آهنین و غافلگیر کردن حریف. سانتوس این فلسفه را در پرتغال پیاده کرده است، آن هم پرتغالی که به خاطر بازیکنان تکنیکی و شباهتش به فوتبال خلاقانه برزیل به برزیل اروپا شهره شده است، سوغات سانتوس از یونان برای پرتغالی‌ها سبک بازی سال ۲۰۰۴ این تیم بوده است. اما نکته جالب اینکه این فلسفه تا حالا جواب داده و آن‌ها تنها یک بازی با تاریخ‌سازی فاصله دارند. کی‌روش با همین طرز تفکر قهرمان جوانان جهان شده، چرا سانتوس نتواند؟
نکته دیگر که پازل سال ۱۹۹۱ و ۲۰۱۶ را تکمیل‌تر می‌کند، قرار گرفتن تیم جوانان پرتغال با سرمربی‌گری کارلوس کی‌روش مقابل برزیلی است که با قدرت پا به فینال گذاشته بود و انتظار همه بر این بود که به راحتی قهرمان شوند. اما پرتغال بازی را به ضربات پنالتی کشاند و برزیل تسلیم شد. پانزده سال گذشته و پرتغال با سبکی شبیه سبک کارلوس کی‌روش به فینال رسیده است. اکثر پیش‌بینی‌های فوتبالی در مورد فینال، فرانسه را برنده جام می‌دانند. اما نمی‌توان این نکته را نادیده گرفت که پرتغال اگرچه بازی‌های خوبی به نمایش نگذاشته ولی اجازه بازی‌های خوب را هم برای حریفان فراهم نکرده است. و قطعا با کشیده شدن بازی به ضربات پنالتی فرانسوی‌ها واهمه بیشتری خواهند داشت.
این نکته را نیز نمی‌توان نادیده گرفت که نسل طلائی فوتبال پرتغال در فینال سال ۲۰۰۴ که به میزبانی پرتغالی‌ها هم انجام می‌شد با حضور تمام ستارگان خود مثل لوئیس فیگو، روی کاستا و …. در حالی به فینال و بازی مقابل یونان رسید که بسیار چشم‌نواز تر ازیونان در آن جام بازی می‌کرد. اما نتیجه غیرقابل باور بود. یونان با همان شیوه که تیم‌های بزرگی مثل چک با تمام ستارگانش را حذف کرده بود، پرتغال را هم نقره‌داغ کرد و آن‌ها را در خانه مات ومبهوت کرد.
چه کسی می‌تواند با یقین بگوید که چنین بلایی سر فرانسه میزبان یورو ۲۰۱۶  نخواهد آمد؟! و چه بسا بلایی که یونان بر سر پرتغال میزبان بازی‌های یورو ۲۰۰۴ آورد، پرتغال هم بر سر میزبان یورو ۲۰۱۶ بیاورد.

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 10 ؟