تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۱۹ تیر

سومین دوره جشنواره موسیقی نواحی «آینه دار»، با برگزاری کارگاه ها و نشست های تخصصی در زمینه ی موسیقی اقوام، ۲۴ تا ۲۷ تیر ماه در تالار رودکی برگزار می شود.

به گزارش روز شنبه ی گروه فرهنگی ایرنا، به نقل از روابط عمومی جشنواره ی موسیقی نواحی «آینه دار»، دبیرخانه ی دائمی این جشنواره در آستانه برگزاری سومین دوره این رویداد هنری، با صدور بیانیه یی با عنوان «بدون حضور کیارستمی بر فراز هنر زیستن»، ضمن ابراز همدردی به مناسبت درگذشت عباس کیارستمی، کارگردان برجسته ی سینمای ایران و جهان، برنامه‌ها و جزئیات سومین دوره این جشنواره را اعلام کرد.
در متن بیانیه ی سومین دوره ی جشنواره ی موسیقی «آینه دار» آمده است: «بدون حضور کیارستمی بر فراز هنرِ زیستن؛ موسیقی دانان اقوام ایرانی با سینه‌یی پرسوز در سومین جشنواره آینه‌دار می‌نوازند.
طی چند روز گذشته اندوه و دردی بر جامعه فرهنگی و هنری ایران چیره شده است که شاید بتوان گفت مانند آن در هیچ دوره‌یی تجربه نشده است. جشنواره آینه‌دار که با هدف توجه به ریشه‌های موسیقی طراحی شده و فعالیت دارد، چند روز مانده به آغاز سومین دوره‌ خود، در فقدان فیلمساز بزرگ تاریخ سینمای جهان، امروز همراه و همنوا با ملت ایران، داغدار از دست رفتنِ آینه‌دار بزرگِ سینمای جهان است.
تردید نیست از دست رفتن عباس کیارستمی برای اکثریت مردم ایران و شاید بسیاری از مردمان جهان دریغ و حیرتی در پی داشته است که گاه تاب انجام و ادامه برنامه‌های از پیش طراحی شده را نیز از آنان باز می‌ستاند.
دبیرخانه دائمی جشنواره ی آینه‌دار با وجود ماه‌ها برنامه‌ریزی و هماهنگی برای اجرای شایسته سومین دور جشنواره و برخلاف هماهنگی‌های قبلی برای برگزاری نشست رسانه‌یی، ضمن احترام و همدردی با سینمای ایران و جهان در فراقِ خالق اندیشه و سینمای «زندگی و دیگر هیچ»؛ و با پوزش از اصحاب رسانه و علاقه‌مندان موسیقی اقوام ایران، به‌ویژه موسیقیِ ایلات و عشایر مناطق زاگرس میانی، نشست خبری از پیش اعلام شده‌ این دوره را برگزار نمی‌کند.
از همین رو جدول زمان‌بندی برنامه‌های سومین جشنواره آینه‌دار را به اطلاع جامعه موسیقی و دانشگاهی و شیفتگان موسیقی‌های قومی ایرانی می‌رساند و امیدوار است در آینده و پس از برگزاری جشنواره که از تاریخ ۲۴ تا ۲۷ تیرماه در تالار رودکی و وحدت به اجرا در خواهد آمد ، طی نشست خبری متفاوتی ، به تشریح چند و چون برنامه‌های گذشته و آتی خود بپردازد».
برنامه زمان‌بندی اجراها و نشست‌های تخصصی سومین جشنواره ی موسیقی «آینه دار» که در تالار رودکی تهران برگزار می شود، بدین شرح است:

** پنجشنبه ۲۴ تیر ماه:
– مراسم افتتاحیه و رونمایی از کتاب سال آینه دار (ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰)
– اجرای موسیقی بویر احمد، کهگیلویه و ممسنی (ساعت ۲۱ تا ۲۳)

** جمعه ۲۵ تیر ماه:
– نشست تخصصی «بررسی کارگاه های موسیقی قشقایی»؛ با حضور دامون شش بلوکی/ نشست تخصصی «بررسی ساز و سورنای (سرنا) و خاستگاه آن»؛ با حضور صادق چراغی (ساعت ۱۳ تا ۱۵)
– نشست تخصصی «بررسی مکتب های کمانچه نوازی لرستان»؛ با حضور استاد علی اکبر شکارچی (ساعت ۱۵ تا ۱۷)
– اجرای موسیقی بختیاری و چهارمحالی (ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰)
– اجرای موسیقی قشقایی (ساعت ۲۱ تا ۲۳)

** شنبه ۲۶ تیر ماه:
– نشست تخصصی «آواها و نغمه های گمشده در دامنه های زاگرس»؛ با حضور استاد ایرج رحمانپور (ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۳)
– نشست تخصصی «موسیقی در فرهنگ شفاهی اقوام لُر و لک»؛ با حضور علیمردان خان عسکری عالم (ساعت ۱۳ تا ۱۵)
– اجرای موسیقی لرستان (ساعت ۱۹ تا ۲۰:۳۰)
– اجرای موسیقی ایلام (ساعت ۲۱ تا ۲۳)

** یکشنبه ۲۷ تیر ماه:
– مراسم اختتامیه ی سومین جشنواره موسیقی نواحی آینه دار، تالار وحدت (ساعت ۲۱ تا ۲۳)به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 + 1 ؟