تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۰۲ تیر

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه نباید مردم را که به نظام وفادار هستند، در پیچ و خم مسائل اداری به زحمت بیندازیم، از برنامه های این وزارتخانه برای تسهیل امور مجوزها، پیگیری امور اداری به صورت الکترونیکی و نیز، واگذاری بخشی از کارها به بخش خصوصی خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی جنتی در آیین تقدیر از نهادها و موسسات همکار در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در مجموعه تاریخی و فرهنگی سعدآباد تهران، کاهش مصادیق نیازمند صدور مجوز در این وزارتخانه را از اقدامات مهم آن برشمرد و ادامه داد: در دولت تدبیر و امید در وزارت ارشاد سعی کردیم مجوزهایی را که صادر می شود، کاهش دهیم و مصداق آن حذف ۴٠ مجوز در این وزارتخانه است.
وی افزود: بسیاری از فرایندها نیز در این وزارتخانه کاهش یافته و برای صدور مجوزهای مختلف از جمله نشریات، موسسات فرهنگی وهنری و غیره نیازی به مراجعه حضوری نیست و
افراد می توانند از منزل، محل کار خود و … درخواست خود و پیگیری های لازم را داشته باشند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما باید با قوت در این مسیر پیش برویم و نباید مردم را که نسبت به نظام وفادار هستند، در گیر و دار پیگیری امور در ادارات و دستگاه های دولتی گرفتار کنیم.
جنتی ادامه داد: تحقق دولت الکترونیک که جزو شعارهای دولت تدبیر و امید هم هست شرایطی را فراهم می آورد که هم بسیاری از رفت و آمدهای شهری و ترافیک کاهش یابد و هم با کاهش مراجعات حضوری به شفاف سازی کمک کند و بسیاری از فسادهای اداری نیز کاهش یابد.
وی همچنین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران را بزرگترین رویداد فرهنگی کشور توصیف کرد که امسال بیست و نهمین دوره آن را در شهر آفتاب برگزار کردیم.
جنتی گفت: برگزاری این نمایشگاه در شهر آفتاب یکی از اقدامات بسیار ارزنده ای بود که پایه گذاری شده و در سال های آینده به صورت پربارتر ادامه خواهد داشت.
وی اضافه کرد: تعداد کشورهایی که نمایشگاه بین المللی کتاب برگزار می کنند بسیار اندک است که از آن جمله می توان به نمایشگاه های بین المللی بولونیا، فرانکفورت و تهران اشاره کرد که به مساله کتاب و کتابخوانی توجه ویژه ای دارند.
جنتی ادامه داد: اگر همه بپذیریم که کتاب در توسعه فرهنگی کشور تاثیر شایان توجهی دارد، برگزاری نمایشگاه کتاب و حوادث و اتفاقات در حاشیه آن از جمله تالارهای گفت و گو، بحث و تبادل نظر و … به طور قطع می تواند در توسعه فرهنگی کشور موثر باشد که تاکنون نیز چنین بوده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت تدبیر و امید تاکید کرد: امسال بعد از سالیان طولانی از خانه به دوشی، نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به جایگاه دائمی خود انتقال یافت.
وی تصریح کرد: انتقال نمایشگاه کتاب به محل نمایشگاه شهر آفتاب ثمره دو نکته بود که شامل عزم و اراده و همت عالی و هماهنگی، انسجام، همدلی و همفکری دست اندرکاران آن است.
جنتی گفت: در انتقال نمایشگاه دغدغه های بسیاری وجود داشت که نیاز به تصمیم گیری و جسارت داشت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از جمع بندی های خود به این نتیجه رسید که این انتقال به شهر آفتاب صورت گیرد و در کنار آن شهرداری تهران هم با جسارت تمام پذیرفت که این کار نیمه تمام را تکمیل کند.
وی افزود: همه ما شاهد بودیم که در مدت کمتر از ۴ ماه کاری که شاید در طول بیش از یک سال به طول می انجامید، با همت و تلاش شهرداری و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد و موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران این انتقال به شهر آفتاب به سرانجام رسید.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این اقدام نمونه ای از تمرین کار جمعی بود و آنچه قطعا در سال اول برگزاری نمایشگاه در مکان جدید اتفاق می افتد دارای نقایصی است و باید به تدریج این نقایص مرتفع شود و دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه به جمع بندی یکسانی برای نقاط قوت و ضعف آن برسند زیرا این جمع بندی به رفع اشکالات و ضعف ها برای برگزاری در سال های آینده کمک می کند.
وی با اشاره به مشکل تهویه سالن کودک و نوجوان در این دوره از نمایشگاه کتاب تهران افزود: در این سالن هواسازها به خوبی فضا را خنک نمی کرد که لازم است با همکاری شهرداری و دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه کتاب این مشکل در سال آینده مرتفع شود و ما یک جایگاه آبرومندی برای همه نمایشگاه های بین المللی داشته باشیم.
جنتی گفت: در تهران کارها و اقدامات عمرانی اساسی بسیاری داشته ایم که می توان به تونل توحید، نیایش و … اشاره کرد ولی نمایشگاه شهر آفتاب جزو کارهای بسیار بزرگ و ارزشمندی است که برای حضور شخصیت های خارجی و حتی از لحاظ نزدیکی به فرودگاه امام خمینی (ره) بسیار محل مناسبی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه تاکید کرد: امسال در بیست و نهمین دوره از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، بخش قابل توجهی از فعالیت ها به تشکل های نشر واگذار شد و امیدوارم در دو سال آینده مجموعه کارهای نمایشگاه به صنف مربوطه واگذار شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حد سیاستگذاری فعالیت داشته باشد.
وی تصریح کرد: دولت های قبل شعار واگذاری امور به اصناف را می دادند ولی عملا اتفاقی در این مورد نمی افتاد، زیرا مقاومت در برابر تغییر همیشه وجود داشته است و امیدوارم این مقاومت را کم کنیم و طلیعه آن هم واگذاری نمایشگاه کتاب به تشکل های مربوطه است.

** نمایشگاه بیست و نهم کتاب نقطه عطف بود
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران نیز، این دوره را نقطه عطفی در تاریخ برگزاری نمایشگاه کتاب عنوان کرد.
سید عباس صالحی گفت: وقتی بحث جابجایی نمایشگاه به شهر آفتاب مطرح بود، دغدغه‌ هایی هم به وجود آمد که باید برطرف می‌شد.
به گفته وی، نگرانی از کاهش جمعیت بازدید کننده از نمایشگاه، افت فروش کتاب در این دوره، کاهش مشارکت خانواده‌ها و حضور آنها با کودکان در نمایشگاه از جمله این دغدغه‌ها بود که به گفته او این نگرانی‌ها رفع شد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آمارهایی که از نظرسنجی‌ها در نمایشگاه امسال استخراج شده است، گفت: حدود ۷۵ درصد از پاسخ گویان شهر آفتاب را برای برگزاری نمایشگاه کتاب، «بهتر» (۴۹٫۲ درصد) و یا «بسیار بهتر» (۲۶٫۶ درصد) ارزیابی کردند. همچنین ۶۵٫۷ درصد محیط آرایی نمایشگاه کتاب را بهتر از دوره قبل ارزیابی کردند.
وی اضافه کرد: مطابق این آمار ۷۰ درصد ناشران و غرفه داران نیز از میزان جمعیت بازدیدکننده از نمایشگاه کتاب ابراز رضایت کرده اند و ۶۴٫۱ درصد آنها نیز از میزان فروش شان از نمایشگاه راضی بودند. ۲۹٫۶ درصد بازدیدکنندگان به همراه خانواده‌هایشان در نمایشگاه حضور پیدا کردند که این نشان از آن دارد که همچنان خانواده‌ها با نمایشگاه کتاب انس و الفت خود را حفظ کرده اند.
صالحی ادامه داد: ۴۵٫۲ درصد جمعیت بازدیدکننده از نمایشگاه کتاب، از بخش کودک و نوجوان بازدید کردند. بیش از ۵۵ درصد جمیت بازدیدکننده از نمایشگاه دارای مدرک کارشناسی و بالاتر از آن بوده اند که از این تعداد ۴۰ درصد در مقطع کارشناسی، ۱۵٫۸ درصد کارشناسی ارشد و ۳٫۸ درصد در مقطع دکتری مشغول به تحصیل بوده اند.
به گفته رئیس بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران،۴۳٫۱ درصد جمعیت بازدیدکننده از این نمایشگاه زن بوده اند، همچنین کمتر از ۶۰ درصد جمعیت بازدیدکننده از نمایشگاه تهرانی و کمی بیش از ۴۰ درصد از شهرستان‌ها بوده اند.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به تلاش مجدانه مجموعه شهرداری تهران برای کاستن از دغدغه‌های بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران همکاری این مجموعه را با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بسیار خوب و نمونه ای از تعامل خوبی عنوان کرد که می‌تواند اتفاقات خوبی را رقم زند.
صالحی همچنین همکاری تشکل‌های نشر را در برپایی دوره اخیر نمایشگاه کتاب تهران بسیار خوب توصیف کرد و در ادامه با اشاره به تلاش رسانه‌ها در انعکاس رویداد نمایشگاه و کشاندن مردم به شهر آفتاب، تاکید کرد: تجربه امسال نشان داد اگر رسانه‌ها با ما همکاری نکنند این سرمایه اجتماعی از بین می‌رود.
در این مراسم امیرمسعود شهرام نیا، قائم مقام و معاون اجرایی بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران نیز با اشاره به تلاش‌هایی که برای آماده سازی مکان جدید برگزاری این نمایشگاه در شهر آفتاب از همکاری مجموعه شهرداری تهران و حدود ۷۰ دستگاه، نهاد و موسسه در برپایی این دوره از نمایشگاه کتاب تهران تقدیر کرد.
وی گفت: خوشحالم که نه تنها نگرانی‌ها از برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب برطرف شد بلکه استقبال چشمگیر مردم، خستگی را از تن همه ما به در کرد.
شهرام نیا ادامه داد: سه نظرسنجی یکی از بازدیدکنندگان، یکی از ناشران و یکی از مدیران و متولیان نمایشگاه انجام دادیم که مجموعه این نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که رضایت مندی در اغلب حوزه‌ها بالاست و همچنین تصمیم به جابجایی مکان نمایشگاه تصمیم درستی بوده است.
در پایان این مراسم از نمایندگان سازمان ها و نهادهای همکار در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.1 - 4 ؟