تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ سه شنبه ۰۱ تیر

سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاداسلامی گفت: توقیف روزنامه قانون به دستور دادستانی به علت شکایت برخی نهادهای امنیتی بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نقشی در آن نداشته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسین نوش آبادی شامگاه دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که هم اکنون در محل بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن کریم در حال برگزاری است ، تاکید کرد: باید رسانه ها به گونه ای عمل کنند که از قانون تخطی نکنند.
وی افزود: روزنامه قانون که امروز بر اساس مستنداتی که خود دادستانی ارائه داده توقیف شده است، با اعلام جرمی که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی داشتند دادگاهی شده و وزارت فرهنگ وارشا داسلامی هیچ نقشی در این موضوع نداشته است.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی یادآور شد: توقیف قانون به استناد بند ۵ اصل ۱۰۵ قانون اساسی رخ داده و قوه قضاییه تصمیم گرفته است.
نوش آبادی در عین حال گفت: باید به سمتی برویم که با یک خطا توسط یک خبرنگار یا تحریریه، کل رسانه تعطیل و دیگران بخاطر این خطا از کار و فعالیت بیکار نشوند.
به گفته نوش آبادی، اگر یک نفر خطا کرده، آن یک نفر مجازات شود لذا این کار به اصلاح قانون فعلی مطبوعات نیاز دارد و که براساس نظام جامع قانون رسانه ها در حال اصلاح فانون هستیم.
نوش‌آبادی گفت: هیات نظارت بر مطبوعات یک هیات فرا دستگاهی بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این هیات تنها یک رای را در برمی گیرد لذا توقیف برخی از سایت ها و روزنامه ها تنها با نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت نگرفته است.

* جهان نیوز
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با توقیف سایت برخط «جهان نیوز» گفت: تصمیم هیئت نظارت بر مطبوعات با رای اعضا صورت گرفته و همه اعضا بر توقیف این وب سایت برخط اتفاق نظر داشتند.
نوش آبادی خاطر نشان کرد: ما باید به سمتی پیش برویم که با یک خطا و اشتباه کل مجموعه یک رسانه را زیر سوال نبرده و تنها فرد خطاکار را توبیخ و تنبیه شود.

* حج تعطیل نشدنی است
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین درباره تعطیلی حج تمتع، تصریح کرد: حج تعطیل نشده و هیچ کس و حتی حکام سعودی اجازه این کار را ندارند که از عزیمت زائران ایرانی به حج تمتع سال های آینده جلوگیری کنند.
نوش آبادی خاطرنشان کرد: سعودی ها تظاهر به همکاری داشتند اما هیچ نشانه ای از همکاری نبود و سعودی ها شرط های نامعقول داشتند که با عزت و غیرت ایرانیان در تناقض بوده است.
به گفته وی، امکانات ما در مکه و مدینه در جای خود باقی است و ان شاء الله سال آینده با برنامه ریزی دقیق باید مسیر حج را هموار کنیم.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی ادامه داد: امسال هم مصمم بودیم اما با کار شکنی سعودی ها اعزام زائران ایرانی محقق نشد.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: حج تنها برای سال جاری متوقف شده و ممکن است در سال های بعد انجام شود لذا اگر کارشکنی های سعودی ها نبود، در حال حاضر نیز این مناسک انجام می شد.
وی افزود: سعودی ها در ظاهر آمادگی های خود را اعلام کردند اما با کارشکنی ها و درخواست های بی جا از ایران مانع تراشی و اختلال ایجاد کردند.

* نمایش ۵۰ کیلو آلبالو
نوش آبادی در ادامه درباره توقف نمایش فیلم سینمایی ۵۰ کیلو آلبالو با دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم اظهار کرد: علی جنتی به عنوان رئیس تمامی شوراهای موجود در سازمان سینمایی از اختیاراتش برای توقف اکران فیلم ۵۰ کیلو آلبالو استفاده کرد.
وی افزود: این نشانه دخل و تصرف در فیلم نیست، شورای نظارت و صدور مجوز از نهادهای زیر دست وزارت ارشاد هستند و وزیر طبق قانون از اختیاراتش برای فیلم ۵۰ کیلو آلبالو استفاده کرد.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: درباره این فیلم حرفهایی برخی رسانه ها زدند که نشان نداشتن اطلاعات لازم از اختیارات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که آنها با این نوع اطلاع رسانی غلط در واقع در حق علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی ظلم کردند.

* فیلم بارکد
نوش آبادی همچنین در رابطه با فیلم «بارکد» گفت: فیلم های تولیدی بعد از مجوز ساخت باید مجوز اکران هم بگیرند و این در مورد همه فیلم ها یکسان است اما فیلم اکران شده «بارکد» تنها بخش موسیقی و خواننده آن که مجوز را دریافت نکرده بود، از روی پرده حذف شد اما خود فیلم دارای اشکالات محتوایی نیست.
وی افزود: خوانند این موسیقی مجاز به فعالیت نبود و در عین حال مجوزی برای موسیقی پخش شده در این فیلم قبل از پخش از دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز دریافت نکرده بود.
به گفته وی، ‌تنها بخش موسیقی پایانی فیلم بارکد دارای اشکال بود که دستور اصلاح داده شد و این فیلم پس از انجام اصلاحات می تواند اکران شود و مشکلی از نظر محتوایی ندارد.
**اصلاح فرهنگ عمومی با تمسک به قرآن
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به برگزاری بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی قرآن هم اظهار کرد: اعتقاد داریم اصلاح فرهنگ عمومی و رشد و اعتلای فرهنگ در سایه تمسک به قرآن کریم به بوجود می آید.
وی افزود: عمل به دستورات کتاب آسمانی که نسخه شفابخش امراض فکری، سیاسی و اقتصادی است و همان‌طور که تربیت باید قرآنی باشد اقتصاد و فرهنگ نیز باید قرآنی باشد. مهجور ماندن از تعلیم انسان‌ساز قرآن باعث ضعف فرهنگ عمومی و بی‌توجهی به فضائل قرآنی باعث تغییر سبک ایرانی و اسلامی خواهد شد.
نوش‌‌آبادی با بیان این که توسعه نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های قرآنی زمینه‌ساز انس مردم و این هدیه آسمانی است، ادامه داد: معجزه جاودان قرآن‌کریم به این دلیل است که عمل به این کتاب سعادت همیشگی را برای پیروان آن به ارمغان می آورد.
معاون حقوقی و پارلمانی و اموراستان های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: قرآن کریم خود بزرگترین رسانه برای روشن‌گری، حق‌طلبی و کمال‌جویی است.
به گفته نوش آبادی ، این که امروز شاهد برگزاری نمایشگاه قرآن هستیم حاصل تلاش معاونت قرآن و عترت است .
سخنگوی وزارت فرهنگ و ‌ارشاد اسلامی ادامه داد: خوشبختانه امسال تعداد زیادی از هنرمندان، خطاطان، طراحان، نگارگران و عکاسان با تولید و خلق آثار قرآنی جلوه خاصی را به بیست و چهارمین نمایشگاه قرآن داده‌اند.
وی خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه ۵۰ تابلوی قرآنی به همایش گذاشته شده که ۳۰ تابلو از آثار خوش‌نویسان ایرانی و همچنین خوش‌نویسان خارجی از کشورهای مانند بحرین، هلند، اسپانیا، فرانسه و … در نمایشگاه وجود دارد.
وی افزود: همچنین ۱۵۵ نقاشی خط و ۱۲۳ اثر نگارگری و ۱۰۶ اثر معرق و منبت در حوزه قرآنی و ۴۰ قطعه عکس با موضوع دفاع مقدس در نمایشگاه قرآن به نمایش درآمده است.

* فعالیت موسسه عفاف و حجاب
وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب اظهار کرد: حضور ۱۱۰ موسسه عفاف و حجاب در این نمایشگاه گویای طراحان این جشنواره است. این نمایشگاه مورد استقبال مردم و به خصوص بانوان محترم قرار گرفته است.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی تاکید کرد: توجه به نیاز نوجوانان و نسل‌‌جدید با ارایه طرح‌ها و رنگ‌های متنوع در نمایشگاه عفاف و حجاب حرکت بسیار خوبی برای ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی است.

* کمبود منابع و اعتبارات
نوش‌آبادی درباره کاهش زمان این دوره نمایشگاه‌قرآن هم توضیح داد و گفت : درباره زمان نمایشگاه با توجه به منابع موجود تصمیم‌گیری می‌شود.
به گفته وی، اعتباری که منظور شده برای نمایشگاه با توجه به محدودیت‌هایی که وجود دارد و بحث‌های اعتباری؛ ترجیح داده شد زمان کمتری به نمایشگاه اختصاص داده شود تا هزینه کمتری متحمل شود و بیشتر به کیفیت نمایشگاه توجه شده است.
نوش آبادی در عین حال گفت: در این بین مشکلات اعتباری و محدودیت‌هایی مطرح است و با ۴ میلیارد هزینه‌ای که برای نمایشگاه در نظر گرفته شده این نمایشگاه فعالیت خود را انجام می‌دهد.

* تعبیر ولنگاری فرهنگی مورد خطاب همه نهادها و دستگاههای فرهنگی
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنان خود با اشاره به این که فرمایشات رهبر معظم انقلاب و هشدار ایشان درباره حفظ و صیانت محصولات فرهنگی و رشد کالاهای فرهنگی و احساس نگرانی ایشان گفت: باید از ایشان تشکر کنیم که با یک نگاه دقیق، کارشناسانه و هوشمندانه مسایل و رخدادهای فرهنگی کشور را رصد می‌کند و همواره بر مسائل فرهنگی تاکید دارند.
نوش آبادی اظهار کرد: هشدار رهبر معظم انقلاب به تمام مدیران حوزه‌های دولتی و غیر دولتی است و همچنین مورد خطاب ایشان تمام کسانی است که در این حوزه فعالیت می‌کنند.
به گفته وی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم به عنوان یک دستگاه فرهنگی که متولی رسمی فرهنگ است از هشدار و تذکر ایشان تشکر می‌کند و تاکید دارد که باید همیشه مراقبت کنیم.

* تمامی کارهای فرهنگی بی عیب و نقص نسیت
نوش آبادی افزود: کسی نمی‌تواند قاطعانه بگویید تمام کارهای فرهنگی که انجام می‌شود بی‌عیب و نقص است؛ ما تلاش خواهیم کرد این دغدغه‌ها به حداقل برسد و خاطر رهبر معظم انقلاب و دغدغه‌های ایشان به کمترین حد ممکن برسد.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در عین حال گفت : مسوولان ذیربط توجه و عنایت کافی دارند بعد از سخنان ایشان شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توجه ویژه‌ای به این مساله داشت و برنامه‌ریزی دقیقی در این حوزه صورت گرفته و روند فعالیت‌های فرهنگی نیز رو به رشد است.
سخنگوی وزارت ارشاد همچنین خاطرنشان کرد:‌ سایر بخش‌های فرهنگی و هنری که از منابع دولتی و عمومی استفاده می‌کنند و بودجه‌های کلانی در اختیار دارند باید خودشان را مورد خطاب سخنان رهبری بدانند و به اندازه‌ای که از اعتبارات کشوری و منابع‌مالی آن استفاده می‌کنند باید پاسخگو باشند.
به گفته نوش آبادی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یک نهاد رسمی برای به وجود آوردن یک فضای رسمی و همچنین برطرف کردن ضعف‌ها و دغدغه‌هایی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند تلاش می‌کند.

** تامین امنیت شغلی و تسهیلات رفاهی هنرمندان از دغدغه های دولت است
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره موضوع بیمه هنرمندان و برخی مشکلات آنها گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان مسئول حوزه فرهنگ و هنر باید به اصحاب فرهنگ و هنر توجه داشته باشد. در این بین بحث امنیت شغلی هنرمندان، تامین اجتماعی و تسهیلات رفاهی همواره از دغدغه‌های دولت بوده و تلاش شده به آنها پرداخت شود.
نوش آباید خاطرنشان کرد: تلاش شده اکثر هنرمندان، روزنامه‌نگاران و نویسندگان و خبرنگاران را تحت پوشش قرار دهیم و فلسفه راه اندازی صندوق اعتباری هنر(صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان، روزنامه نگاران و خبرنگاران) نیز بر این اساس بوده است.
وی افزود: افرادی که امکان بیمه شدن آنها نبوده، براساس سابقه و رتبه‌بندی تحت پوشش قرار گرفته اند.
به گفته نوش آبادی، موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز موسسه‌ای است که هنرمندان بازنشسته را مورد حمایت خود قرار می‌دهد، بنابراین بخشی از بیمه هنرمندان از سوی موسسه هنرمندان پیشکسوت و بخش دیگر از سوی صندوق اعتبار هنر پیگیری می‌شود.
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: البته در این حوزه باید تلاش بیشتری صورت بگیرد.

** اصلاحیه خوردن برخی فیلم ها طبیعی است
نوش آبادی در پاسخ به این سئوال که چرا برخی فیلم های روی پرده اصلاحیه می‌خورند، اظهار داشت: اصلاحیه خوردن برخی فیلم‌ها، طبیعی است، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اختیار را دارد که اگر جایی نیاز به ورود بود عمل کند.
وی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال درباره فیلم «بارکد» باید بگوییم این فیلم از نظر فیلمنامه و ساخت و محتوا دارای مشکل نبود و فقط مشکل آن موسیقی تیتراژ پایانی بود و آن هم به آن دلیل که موسیقی مجوز نداشت و متن آن که باید به نظر دفتر موسیقی می رسید، مجوز نگرفته بود، بنابراین تیتراژ حذف شد و این کاملا طبیعی بود.

** «فروشنده» باید مجوز اکران دریافت کند
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درمورد نقل و قول هایی از وی درباره فیلم «فروشنده» گفت: گلایه‌ای که من از برخی رسانه‌ها دارم این است که سخنان من را را تحریف و گزینشی منعکس می‌کنند.
نوش آبادی افزود: در مصاحبه اخیر گفتم هر فیلمی ساخته می‌شود مراحلی دارد ابتدا باید فیلمنامه به تصویب رسیده و سپس مجوز ساخت دریافت کند و پس از ساخت نیز در شورای صدور نمایش مجوز اکران بگیرد.
وی ادامه داد: همچنین درباره فیلم «۵۰ کیلو آلبالو» باید بگویم این تصمیم را وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برمبنای اختیارات قانونی خود گرفت، وزیر ارشاد فیلم را دید و عقیده داشت، این فیلم نباید نمایش داده شود و این تصمیم منطبق بر قانون است و تصمیم فراقانونی یا فراشورایی نیست و برخی انتقادهایی که از شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح می‌شود، نشانه عدم شناخت از اختیارات او است.

** جهت گیری وزارت ارشاد براساس اسناد بالا دستی
معاون حقوقی و پارلمانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌ جهت گیری و فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس اسناد بالادستی از طریق شورای انقلاب فرهنگی، مجلس شورای اسلامی و دیدگاه های رهبر معظم انقلاب تعیین می شود.
نوش آبادی افزود: هر چه بودجه و اعتبارات ما بیشتر باشد بطور یقین فعالیت ها و برنامه های متنوع فرهنگی و هنری بیشتری را می توانیم طی سال انجام دهیم.
وی افزود: برای چشم انداز افق ۱۴۰۴ در حوزه فرهنگ و هنر بر اساس نقشه راه سند چشم انداز فعالیت های حوزه فرهنگ و هنر را زمان بندی و در این راستا حرکت خواهیم کرد.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: نگاه ما نیز در این وزارتخانه به افق های دورتر بوده و باید بتوانیم از ابزارهای فرهنگی و هنری و امکانات موجود برای ترویج و تبیین فرهنگ ایرانی اسلامی و معرفی این فرهنگ به جهانیان تلاش کنیم.
به گفته نوش آبادی، عزم دولت و مسئولان نیز برای اینکه جوابگوی نیازهای مردم در حوزه فرهنگ و هنر باشد، بیش از گذشته بوده و همواره بر تلاش بیشتر و حمایت از هنرمندان و اهالی فرهنگ و هنر و رسانه و قلم تاکید دارند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 - 8 ؟