تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ سه شنبه ۰۱ تیر

«عباس پوریانی» در گفت‌وگو با خبرنگار گروه حقوقی و قضاییخبرگزاری میزان، در تشریح معایب و مزایای قانون آیین دادرسی کیفری اظهار کرد: در این قانون امکان صدور کیفرخواست شفاهی لحاظ شده است و در تمام مراحل تحقیقات مقدماتی، طبق این قانون وکیل می تواند حضور داشته باشد که در خود یک نوآوری است و در این قانون بسیار به این موضوع تصریح شده است.

وی در ارتباط با تاثیر این قانون در تسهیل امور محاکم قضایی گفت: قانون آئین دادرسی کیفری خوشبختانه در اول تیرماه سال گذشته در تهران و سراسر کشور اجرایی شد و پیش از اینکه این قانون اعمال شود ما جلساتی را برگزار کردیم و به نقاط مثبت و منفی آن با جزئیات پرداخته شد و به دلیل برنامه‌ریزی خوب آن برای مردم هیچ مشکلی پیش نیامد.

پوریانی تصریح کرد: در این قانون دادگاه عمومی تبدیل به دادگاه کیفری شد و دیگر مشکلی برای طرف پرونده ایجاد نمی‎شود چرا که در غیر این صورت مردم سرگردان می‌شدند.

رئیس کل محاکم تهران ادامه داد: طبق قانون آیین دادرسی کیفری پرونده‌هایی که مجازات‌های درجه هفت و هشت دارند مستقیما به محاکم می‌آیند و دیگر به دادسرا نمی‌روند به هر حال این باعث شده است که یک مقداری ورودی ما در دادگاه کیفری بیشتر شود.

وی افزود: بحث مسائل و نقایصی که در قانون دادرسی کیفری وجود دارد بحث اطاله دادرسی است که بعضی وقت‌ها این قانون خودش باعث می‌شود که اطاله دادرسی ایجاد شود. مثلا در قانون آیین دادرسی کیفری رسیدگی به پرونده در دادگاه تجدید نظر مانند دادگاه بدوی است؛ در این قانون جلسه دادگاه تجدیدنظر حتما باید جلسه رسیدگی باشد یعنی یک وقت رسیدگی باید تعیین شود و این خود به خود ناخواسته باعث طولانی شدن وقت رسیدگی می‌شود.

پوریانی گفت: تلاش ما این است که در دادگاه بدوی با اطاله دادرسی مواجه نشویم، البته در این مدت کارهای خیلی خوبی انجام شده و در صددیم موانعی که باعث اطاله دادرسی می‌شود را هم در پرونده حقوقی و هم در پرونده کیفری شناسایی کنیم.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.8 + 5 ؟