تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۳۱ خرداد

به گزارش خبرنگار حقوقی گروه اجتماعی ایرنا، غلامحسین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضاییه و رئیس ستاد بزرگداشت هفته قوه قضاییه در نشست خبری امروز یکشنبه، برنامه های هفته قوه قضاییه را اعلام کرد و گفت: این هفته یادآور شهدای قوه قضاییه بویژه شهیدان بهشتی، قدوسی و لاجوردی است.
وی افزود: هفته قوه قضاییه فرصتی برای دستگاه قضایی و مردم است که مروری بر سیاست ها، برنامه ها و عملکرد سال گذشته و نگاهی به سیاست ها و اولویت های سال جاری و سال های پیش رو داشته باشیم.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه امسال هم برنامه های متنوعی در هفته قوه قضاییه تدارک دیده شده است، اظهار داشت: همایشی با حضور سران سه قوه شامل رییس جمهوری، رییس مجلس شورای اسلامی و رییس قوه قضاییه و بسیاری از مقامات لشکری و کشوری، تعدادی از مسئولان دستگاه ها و نهادها، رسانه های عمومی و همه مدیران قوه قضاییه در این هفته برگزار می شود.
محسنی اژه ای تصریح کرد: این همایش دارای اهمیت ویژه ای است چون قوه قضاییه به صورت مستقیم برای همه مردم گزارش تفصیلی توسط وزیر دادگستری ارائه می کند و این یکی از نقاط قوت نظام است چون عملکرد دستگاه قضا در نظر همگان و با حضور رسانه ها در معرض دید قرار می گیرد.
محسنی اژه ای گفت: همچنین در این همایش کم نظیر، سران سه قوه هر سه صحبت خواهند کرد و دیدگاه های خودشان را مطرح می کنند.
معاون اول قوه قضاییه گفت: همچنین همه مدیران و دست اندرکاران قوه قضاییه در این همایش عملکرد خودشان را ارائه می دهند و نقطه نظرات مسئولان عالی نظام را می شنوند.
وی دیدار با رهبر معظم انقلاب را از دیگر برنامه های این هفته عنوان کرد و گفت: هر ساله تعدادی از مدیران و مسئولان قوه قضاییه خدمت رهبر معظم انقلاب می رسند و گزارشی توسط ریاست دستگاه قضا خدمت رهبری ارائه می شود و ما از رهنمودهای ایشان برای آینده قوه قضاییه استفاده خواهیم کرد.
محسنی اژه ای گفت: ما از این ملاقات دو استفاده بزرگ خواهیم کرد که دیدار با ولی امر مسلمین و بهره مندی از منویات این جلسه و ارائه رهنمودهایی از سوی مقام معظم رهبری بعنوان دو موضوع در این ملاقات خواهد بود.
محسنی اژه ای ادامه داد: رهنمودهایی که مقام معظم رهبری در این دیدار ارائه می کند مشی سیاست های کلی را بر اساس قانون اساسی که ما موظف به تعقیب آن هستیم می باشد و ما بر اساس نقطه نظراتی که از ایشان می شنویم آن ها را چراغ راه آینده می کنیم.
سخنگوی دستگاه قضا، حضور در مرقد امام راحل و تجدید میثاق با بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را از دیگر برنامه های هفته قوه قضاییه بیان کرد و گفت: ما معتقدیم که امام زنده است و می رویم با امام و احیاگر اسلام و عزت و شرف اسلامی در این عصر تجدید پیمان کنیم.
معاون اول قوه قضاییه دیدار با خانواده های شهدا و ایثارگران قوه قضاییه را از دیگر برنامه های این هفته عنوان کرد و افزود: ما هر آنچه داریم از برکت شهدا، ایثارگران و خانواده های جانبازان است بهمین منظور برنامه ای با مجموعه ای از این خانواده های شهدا و ایثارگر قوه قضاییه خواهیم داشت.
محسنی اژه ای به وجود بیش از ۲۵۵ شهید در قوه قضاییه اشاره کرد و افزود: مجموعه شهدا، جانبازان و آزادگان دستگاه قضاییه ۱۶ هزار نفر است و ما یک برنامه ای با این افراد خواهیم داشت تا هم یاد شهدا را گرامی بداریم و هم در حد توان جانبازان و ایثارگران را قدر بدانیم.
محسنی اژه ای ادامه داد: حضور بیشتر در مجامع عمومی مانند مسجد و نمازجمعه و در صورت امکان در مجامع فرهنگی و دانشگاهی، حضور در رسانه های ملی و گفت و گو با این رسانه ها از دیگر برنامه های هفته قوه قضاییه خواهد بود.
سخنگوی قوه قضاییه همچنین گفت: یکی از این برنامه ها حضور بیشتر مسوولین در مجموعه های قوه قضاییه است تا از نزدیک سخنان مردم را در دادگاه بشنوند و اشکالات کار را ببینند.

**احقاق حقوق عامه و گسترش آزادی های مشروع اولویت قوه قضاییه است
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه گفت: امسال به مانند سال ۹۴ اولویت قوه قضاییه احقاق حقوق و گسترش آزادی های مشروع براساس بند سوم از اصل ۱۵۶ قانون اساسی است.
محسنی اژه ای افزود: یکی از مسائلی که در سال ۹۴ روی آن متمرکز شدیم و همچنین در اولویت سال ۹۵ است براساس بند سوم از اصل ۱۵۶ قانون اساسی می باشد که طبق آن احقاق حقوق عامه و گسترش اصل و همچنین آزادی های مشروع است.
معاون اول قوه قضاییه همچنین با اشاره به اولویت این قوه نسبت به سلامت جان و روح مردم گفت: امروز آنچه به سلامت جان و روح مردم بستگی دارد از اولویت های این قوه است و قوه قضاییه با استفاده از ظرفیت مدعی العموم جهت احقاق این حقوق برای جامعه اهتمام بیشتری خواهد داشت.

** بررسی آلودگی هوا
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص آلودگی هوا نیز گفت: در سال گذشته به بازرسی کل کشور دستور داده شد نسبت به آلودگی هوا حساس باشد و بنا بر وظیفه قانون اساسی که برعهده این دستگاه گذاشته شده بررسی کند تا دستگاه های دیگر کار خود را به خوبی انجام دهد.
معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: رئیس سازمان بازرسی کل کشور گزارش اجمالی در خصوص آلودگی هوا تهیه کرد و به رییس جمهوری و معاون اول ارسال کرد و کاستی ها و اقداماتی که باید دولت انجام می داد به آنها گوشزد کرد و در سال جاری این کار با شدت بیشتری انجام خواهد شد.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان این که جلوگیری از آلودگی زمین و محیط زیست از اولویت های سال جاری است، گفت: مدعی العموم در این خصوص نباید منتظر شکایت دستگاه رسمی دولت و متولی باشد و با حساسیت بیشتری به این موضوع ورود کند.
محسنی اژه ای همچنین در مورد سلامت غذا و دارو نیز گفت: بسیاری از کسانی که در توزیع مواد غذایی سهل انگاری داشتند توسط دادستانی مورد بازجویی قرار گرفتند و دادستان به ایشان گوشزد کرد که نباید برای منافع شخصی خود سلامت مردم را به خطر بیندازند.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان این که حق حیات و سلامت مهم ترین حقوق شهروندی است، گفت: اخیرا در کرمان مرکزی که در تولید شیر فعالیت می کرد و در کنار آن کارهای دیگری نیز انجام می داد به خاطر این که مواد آن قابل مصرف نبود پلمپ شد و چند نفر از افراد این شرکت مورد تحقیق و بازجویی قرار گرفتند و امروز هم مسوول آن شرکت احضار شد.
محسنی اژه ای همچنین سلامت روحی شهروندان را از دیگر حقوق آنها ذکر کرد و گفت: ما نباید بگذاریم ابتذال در جامعه رواج پیدا کند زیرا معتقد هستیم طبق قانون اساسی آحاد مردم را باید متوجه رشد فضایل اخلاقی نمائیم و از هرگونه فساد جلوگیری کنیم.
وی ادامه داد: ما باید نسبت به آنچه روح انسان ها را خدشه دار می کند حساسیت داشته باشیم و اگر چنانچه سایر دستگاه ها نتوانستند و نخواستند با فساد اخلاقی مبارزه کنند مدعی العموم باید با کسانی که جوان ها را آلوده و اشاعه فحشا می کنند برخورد کرده و از شماتت افراد و دروغگویان مدافع حقوق بشر هراسی نداشته باشد.
سخنگوی قوه قضاییه تشکیل دیوان عدالت اداری را یکی از راه های احقاق حقوق عامه و شهروندی ذکر کرد و گفت: دیوان عدالت اداری برای دفاع از مردم در برابر حکومت تشکیل شده تا کسانی که از مامورین دولتی و آیین نامه های صادره از دولت شکایت داشته باشند به آنها رسیدگی شود.
محسنی اژه ای افزود: ما مصمم هستیم در سال جدید و با وجود فناوری جدید در دیوان عدالت اداری به شکایات مردم با دقت و سرعت بیشتری رسیدگی شود و اجازه ندهیم آیین نامه ها و رفتار ماموران حکومتی به ضرر مردم باشد.
معاون اول قوه قضاییه در خصوص تعهدات شرکت های خودروساز نیز گفت: اگر این شرکت ها به تعهدات خود عمل نکنند به بازرسی کل کشور اجازه ورود داده شده تا حق مردم پایمال نشود.
سخنگوی قوه قضاییه همچنین در مورد وظیفه دستگاه قضایی در مورد حقوق نامتعارف و چند ده میلیونی برخی مدیران دولتی گفت: این مساله خلاف اصل است و کار هر کسی به لحاظ کمی و کیفی ارزشی دارد و نباید اینگونه باشد که ما با استفاده از روزنه های حقوقی این حقوق چند ده میلیونی را به خود اختصاص دهیم.
وی ادامه داد: به سازمان بازرسی کل کشور دستور داده شده که اولا چه کسانی این حقوق ها را دریافت کرده اند و چه مقدار بوده و با چه توجیهی بوده است و گزارشات مقدماتی آماده شده و بررسی هنوز ادامه دارد.
وی افزود: به طور مثال در یکی از صندوق ها و موسسات پولی با استفاده از افراد بازنشسته حقوق های سی میلیون تومانی به آنها اختصاص داده اند و همچنین ۳۰۰ میلیون تومان وام با نرخ چهار درصد به آنها داده اند.
وی ادامه داد: در زمانی بانک ها به شدت اصرار می کنند از پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج معذور هستند ما شاهد این گونه تسهیلات برای افراد خاص هستیم.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: برخی معتقدند باید حقوق زندانی و خانواده زندانی رعایت شود ما هم به این امر معتقد هستیم اما آیا دیگرانی که از ناحیه اقدامات این مجرمان متضرر می شوند نباید حقوقشان رعایت شود؟

** مساله شرکت کمپوز
سخنگوی قوه قضاییه با اشاره به مساله شرکت کمپوز گفت: تعداد شکات این پرونده به ۱۳ هزار نفر رسیده و ما باید متوجه باشیم که این پرونده چه مشکلاتی برای حوزه قضاییه و خانواده های آنها ایجاد کرده است.
معاون اول قوه قضاییه با بیان این که در سال ۹۴ مقدار ۱۲۴ هزار کیلو مواد مخدر کشف شده گفت: از این مقدار بیش از ۵ هزار کیلو هروئین با ۴۰۰ کیلوگرم شیشه بوده است.
محسنی اژه ای ادامه داد: برخی معتقدند که افراد دستگیر شده حق و حقوقی دارند اما اگر این مواد توزیع می شد چه تعداد از خانواده ها دچار مشکل می شدند و باید به این مساله هم توجه داشته باشیم.

**قوه قضاییه در رسیدگی به پرونده ها انگیزه سیاسی ندارد
سخنگوی قوه قضاییه در ادامه با بیان اینکه برخی اعلام می کنند که قوه قضاییه با برخی پرونده ها سیاسی برخورد می کند گفت: دستگاه قضایی به هیچ وجه انگیزه سیاسی در رسیدگی به پرونده هر جناح یا هر کسی را ندارد.
محسنی اژه ای افزود: ما سیاسی نگاه نمی کنیم و برنامه نداریم با هیچ پرونده ای با نگاه سیاسی برخورد کنیم اما ممکن است یک پرونده ای که رسیدگی به آن شروع شود، از آن استفاده سیاسی شود.
وی خاطرنشان کرد: اگر یک فرد از یک جناح سیاسی تحت تعقیب قرار گیرد بلافاصله از جناح مقابل سواستفاده می کندو بزرگنمایی انجام می دهد ولی اگر موضوع مربوط به خودش باشد سعی می کند آن را کوچک کند.
محسنی اژه ای با بیان اینکه ما تاجایی که مقدور باشد در رسیدگی به پرونده ها از هیچ کوششی دریغ نمی کنیم و ادامه داد: ادعا نداریم که همه قوانین در هر پرونده ای اجرا می شود و ممکن است قاضی یا ضابط و یا دادگاه خلاف هایی داشته باشد اما انگیزه سیاسی نداریم.
وی همچنین با بیان اینکه برخی می گویند که بعضی از افراد حریم امن دارند و چرا برخی پرونده های آن ها رسیدگی نمی شود که در این باره می گویم که پرونده ها در شکل رسیدگی مشکلی دارند و ممکن است یک فرد پرونده پیچیده و دیگری پرونده آسانی داشته باشد.
محسنی اژه ای به نمونه ای از این پرونده ها اشاره کرد و گفت: در یک مورد شخصی پیامکی همراه با توهین و افترا برای شخص دیگری ارسال کرده بود که این اتفاق اواخر سال ۹۳ به دادگستری اعلام شده بود که پرونده از طریق یکی از بازپرسان ما مورد بررسی قرار گرفت و هر آنچه که به ذهنش می رسید برای پیدا کردن صاحب پیامک انجام داده بود اما به نتیجه نرسید.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: به یک نحوی با بخشی از سازمان اطلاعات خودمان صحبت کردم که آیا پیامک آمده، شماره اش مشخص است تا بتوانیم موضوع را رسیدگی کنیم و در یک وقت فوق العاده دستور رسیدگی پرونده را صادر کردم و موضوع از این قرار بود که یک فرد با یک شماره اعتباری پیامک به فرد شاکی زده بود، بعد از همان شماره به شماره خودش و یکی از دوستانش همان پیامک با بد و بیراه را ارسال کرده بود و پس از آن این خط را از بین برده بود.
محسنی اژه ای گفت: با کمک سیستم اطلاعاتی و طی چندین جلسه این فرد را پیدا کردیم و اعتراف کرد که کار وی بوده است اما آیا امکان دارد که انسان روی هر پرونده ای این میزان وقت بگذارد.
وی خاطرنشان کرد: در برخی از پرونده ها اگر همه سیستم اطلاعاتی جمع شوند ممکن است به نتیجه برسد اما در هر پرونده ای چنین چیزی ممکن نیست، البته ما دنبال سیاسی کاری در پرونده ای نیستیم اما ممکن است بهره برداری سیاسی شود.
محسنی اژه ای خاطرنشان کرد مردم تقاضا دارند که مسائل را شفاف بگوییم اما قانون به ما اجازه نمی دهد بهمین منظور قانون رسیدگی علنی و اعلام را غیر از آنچه که هست باید اصلاح کرد و تا زمانی که اصلاح نشده ما معذوریم ، البته در قانون جدید آیین دادرسی برخی از این مشکلات وجود ندارد.
سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه برخی ادعا دارند قوه قضاییه آفتابه دزدها را دنبال می کند،گفت: در سال های اخیر ما پرونده هایی داریم که دیگر آفتابه دزد نیست و ثروتمندترین افراد با کسانی که تخلف کرده اند درحال محاکمه داریم و این ها کسانی هستند که در بخش خصوصی و دارای جرم هستند و ثروت آن ها بالای هزار میلیارد تومان است.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: اصل قوه قضاییه برخورد با دانه درشت ها، یقه سفیدها، قاچاقچیان و کسانی که امنیت جامعه را بهم می زنند و ابتذال و فساد را ترویج می کنند، است و این قابل تحمل نیست و بنای ما بر برخورد است.

** دولت و مجلس برای پیشگیری از جرم کمک کنند
معاون اول قوه قضاییه گفت: معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه برنامه های مختلفی در خصوص مفاسد اقتصادی و ناهنجاری های اجتماعی دارد، از بسیج، مردم، دانشگاه ها و دستگاه های اجرایی برای پیشگیری از جرائم استفاده می کند.
وی خاطرنشان کرد: ما ناامنی گفتاری داریم و امروز معاونت پیشگیری قوه قضاییه برای هر کدام از این آسیب ها سیاست و برنامه های راهبردی نوشته است و در جلسه ای که برای اختصاص بودجه به حوزه پیشگیری برگزار شد، معاونت پیشگیری تمام تلاش خود را برای جذب بودجه در این حوزه انجام داد.
محسنی اژه ای با بیان اینکه هزینه هایی که ما در حوزه پیشگیری انجام می دهیم سرمایه گذاری است، گفت: ما تلاش خواهیم کرد مسائل و آموزش های پیشگیری را بیشتر از سال های گذشته کنیم و امیدواریم دولت و مجلس به این موضوع بیشتر به ما کمک کنند.

** دستگیری نازنین زاغری موضوع امنیتی است
محسنی اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگاری که سپاه کرمان نازنین زاغری را دستگیر کرده است ، گفت: مسئله دستگیری وی امنیتی است و چون در کرمان بوده آنجا دستگیر شده و از بیان جزییات آن معذورم.
وی ادامه داد البته پرونده این فرد به تهران آمده و در تهران رسیدگی می شود و در مرحله تحقیقات مقدماتی است.
سخنگوی دستگاه قضا همچنین درباره اجرای برخی کنسرت ها که جنبه ضد امنیتی داشته اما وزیر ارشاد این مسئله را رد کرده است، نیز گفت: ما با اصل کنسرت مخالفتی نداریم اگر قرار بود با کنسرت ها مخالفت شود با ۳۰۰ مورد مخالفت می شد نه ۹ تا.
وی خاطرنشان کرد: در رابطه با حمله به سفارت عربستان برخی از افراد مسئول را تحت تعقیب قرار می دهند و می گویند چرا وقتی گزارش آمد، که ممکن است چنین اتفاقی بیافتد جلوگیری نکردید.
محسنی اژه ای تصریح کرد: اگر ثابت شود از طریق مرجع رسمی گزارشی رسیده و قابل اعتنا بوده و رسیدگی نکرده باشند مسئول هستند و اگر چنانچه کنسرت با رعایت ضوابط قانونی و شرعی مشکلی نداشته باشد مانعی برای اجرای آن نیست ولی اگر تحت عنوان اقدامات خلاف عفت عمومی ، امنیت و نظم عمومی انجام شود و گزارش رسمی در این باره بیاید و از آن ها جلوگیری نشود حتما دادستان بررسی می کند و برخورد خواهد کرد.

** اتهام جهرمی فساد مالی نبود
محسنی اژه ای در ادامه در خصوص پرونده مه آفرید خسروی و افراد مختلفی که مورد محاکمه قرار گرفتند و این که مدیرعامل سابق بانک صادرات هشت میلیون تومان در زمینه این پرونده جریمه شده است، در پاسخ به سوال خبرنگاری گفت: در این پرونده چند نفر متهم بودندو قوه قضاییه کسانی که اتهام متوجه آن ها بود را دنبال کرد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار که برخی جهرمی را گنده کرده اند، ادامه داد: آیا قوه قضاییه این فرد را گنده کرد، البته جهرمی مسئولیت های مختلفی داشت و چون اتهام متوجه اش شد قوه قضاییه به خاطر مسئولیت هایش از اتهاماتش چشم پوشی نکرد.
محسنی اژه ای گفت: برای این پرونده بیش از ۲۵۰ کیفر خواست صادر شد، آیا همه شما این تعداد را اعلام کردید، البته شما از جهرمی بیشتر سوال کردید و چرا از دیگر متهمان این پرونده سوالی نشد.
وی با بیان اینکه اتهام جهرمی فساد مالی نبود و اگر اتهامی داشته به نظر می رسد سهل انگاری در نظارت بوده است، ادامه داد: حکم برای ۴۴ نفر و مبلغی که شما اعلام کردید کمتر و یا بیشتر از وی بوده است و برخی اعتراض برای تجدید نظر داده اند اما جهرمی اعتراض نکرد و حکمش قطعی شد و این نمونه خوبی است چون متوجه اتهام شد.

** مقصرین حادثه انفجار لوله
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوال ایرنا در خصوص تشخیص مقصران حادثه انفجار لوله گاز در شهران نیز افزود: حتما در این مورد پرونده تشکیل می شود ولی در درجه اول باید کارشناسان گزارش دهند که قصور از ناحیه چه کسانی یا چه دستگاههایی بوده است.
وی ادامه داد: اگر در بررسی ها هم تشخیص داد شد که این پرونده مقصری ندارد، حقوق افراد و کسانی که در این حادثه خسارت دیده اند باید بررسی و جبران شود.
محسنی اژه ای رسیدگی به پرونده این حادثه را به جهت ابعاد آن طولانی و پیچیده عنوان کرد و افزود: در این نوع پرونده ها قاضی نمی تواند به تنهایی نظر دهد و باید نظر کارشناسان مختلف را بگیرد.
معاون اول قوه قضائیه در مورد برنامه های دستگاه قضایی در مورد سرمایه گذاری خارجی در کشور گفت‌: به طور کلی جهت سرمایه گذاری و فعالیت سالم اقتصادی از مدت ها قبل شورایی به نام شورای حفظ حقوق بیت المال تشکیل شده که وظیفه آن حمایت از فعالان اقتصادی سالم و همچنین زمینه سازی برای سرمایه گذاری سالم چه در داخل و چه در خارج از کشور است.
وی افزود: به دادستانی ها و دادگستری های استانی برای امنیت سرمایه گذاران داخلی و خارجی تاکید کرده ایم تا در حد مقدور قوه قضاییه امنیت را برای این افراد ایجاد کنند.
محسنی اژه ای با بیان این که طرف دیگر زمینه سازی برای حمایت از سرمایه گذاران اصحاب رسانه است، افزود: متاسفانه برخی از رسانه ها برخورد با متخلفین اقتصادی را به سایرین تعمیم می دهند و به هر حال با توجه با نامگذاری سال جاری بر اساس اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، قوه قضائیه از سرمایه گذاران حمایت می کند.
سخنگوی قوه قضائیه در مورد برخورد زندانبانان که در یکی از روزنامه های کثیر الانتشار به آن اشاره شده، مربوط به ندامتگاه خاصی بوده است، یا خیر؟ گفت: در خصوص برخی مسایلی که سایت ها، روزنامه ها و خبرگزاری ها مطرح می کنند دو مساله وجود دارد یکی این که یک پرونده شاکی خصوصی داشته باشد که ممکن است شخصیت حقیقی و حقوقی باشد و دوم این که مساله عمومی باشد که اینجا مدعی العموم وارد می شود.
وی افزود: مساله دیگر این است کسانی که شکایت می کنند باید اسناد و دلایل خود را ارایه دهند که اگر تشخیص داده شد که بر اساس آن می توان طرف را احضار کرد، این کار صورت گیرد به هر صورت در مورد پرونده مذکور از آخرین نتیجه آن خبری ندارم.
سخنگوی قوه قضاییه در خصوص بسته شدن سایت جهان نیوز نیز گفت: در هیات نظارت بر مطبوعات قوه قضاییه تنها یک نماینده دارد که رای با اکثریت آرا گرفته می شود و این که برچه اساسی این رای صادر شده، اطلاعی ندارم.
وی در خصوص ابلاغ برخی از موارد آیین دادرسی کیفری گفت: از تعداد ۲۰ و چند آیین نامه شاید ۲۰ آیین نامه نوشته شده و برخی از آنها نیز ابلاغ شده است، اما به لحاظ این که بودجه آن تامین نشده قابل اجرا نیست.
محسنی اژه ای به طور مثال مساله گرفتن وکلای تسخیری برای متهمین را مطرح کرد و گفت: برای اجرایی شدن این قانون حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برآورد شده که هنوز تصویب نشده است ولی ما ناچاریم به مقداری که بودجه داریم این کار را انجام دهیم و اگر در میانه راه پول آن پرداخت نشود با عقب افتادن وقت دادگاه ها مواجه خواهیم شد.
وی در ادامه به پرونده حسین موسوی و سیروس ناصری اشاره کرد و گفت: همانطور که در جلسه قبل گفتم این افراد جلب و احضار نشدند و من تاکید می کنم که اگر افراد نیاز به تحقیق داشته باشند احضار می شوند و در مورد این افراد که سئوال شده که گریخته اند، اطلاعی ندارم و این افراد در خارج از کشور هستند و به ایران نیامده اند.
سخنگوی قوه قضائیه در مورد پرونده دیوان عالی آمریکا مبنی بر برداشت ۲ میلیارد دلاری گفت: در موضوع داخلی این پرونده به صورت کلی آمده است کسانی که در جهت حفظ و حراست از منافع ملت کوتاهی کرده اند،‌ بررسی شود و هیچ شخص خاصی را معرفی نکرده اند.
وی افزود:‌اگر چنانچه دولت یا دستگاه نظارتی گزارشی مبنی بر کوتاهی شخصی در این پرونده بدهد، حتما قوه قضائیه وارد می شود.
سخنگوی قوه قضائیه در مورد تابعیت های دوگانه و این که آیا نظارتی وجود دارد که این افراد قبل از عهده داری پست های دولت، تشخیص داده شوند، گفت: یکی از وظایف سازمان بازرسی کل کشور این است که برهر کاری که خلاف قانون انجام می شود،‌ نظارت داشته باشد و بر حسن اجرای قوانین نیز نظارت داشته باشد.
وی در جمع خبرنگاران نیز در مورد پرونده بابک زنجانی گفت: اگر خود او و یا شرکای وی مبلغ وثیقه ای که تعیین شده را پرداخت کنند، زنجانی به قید وثیقه آزاد خواهد شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 1 ؟