تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۲۳ خرداد

شاید هنوز این درخواست دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی طی دو ماه اخیر برای اهمیت دادن به موضوع وحدت اهل سنت و شیعه به گوش نهادها و دستگاه های فرهنگی نرسیده باشد.

 وحدت شیعه و سنی که از آن به تقریب مذاهب یاد می کنیم، به اندازه ای در کشور ما از اهمیت برخوردار است که ۲۵ سال پیش به دستور رهبر معظم انقلاب برای آن یک سازمان فرهنگی به نام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تاسیس شد. البته حضرت امام خمینی(ره) از همان ابتدای پیروزی انقلاب اهمیت این موضوع را برای مردم و مسئولان گوشزد می کردند.
آیت الله محسن اراکی که سکاندار این نهاد فرهنگی است و فعالیت های صورت گرفته در طول این سال های پر فراز و نشیب را در راستای تقریب میان مذاهب اسلامی به ویژه اهل سنت و شیعه بسیار تاثیرگذار و مهم می داند، از ابتدای امسال درخواست کرد تا سازمان ها و نهادهای داخلی کشور به این مجمع کمک کنند.
اراکی یک بار در دیدار نوروزی با کارکنان مجمع تقریب مذاهب گفت: از نهادها و مسئولان کشور تقاضا داریم مجمع جهانی تقریب را در این ماموریت خطیر یاری و به مساله تقریب ورود کنند زیرا تقریب موضوعی نیست که یک نهاد بتواند آن را به تنهایی انجام دهد.
البته وی از حمایت برخی نهادها مانند دفتر مقام معظم رهبری تشکر کرد اما دل خوشی از سایر سازمان ها نداشت و از جمله به موضوع بودجه اشاره کرد.
اراکی با انتقاد از بودجه اندک مجمع جهانی تقریب گفت: با توجه به حجم گسترده فعالیت های مجمع جهانی تقریب و همچنین تلاش گسترده دشمنان برای ایجاد تفرقه در جهان اسلام، اختصاص بودجه ۲۴۰ میلیارد ریالی برای مجمع جهانی تقریب بسیار ناچیز است.
دلمشغولی های اراکی برای داشتن تقریب را از آن جهت می توان به جا و مهم دانست که شرایط کنونی جهان اسلام و منطقه بگونه ای است که نیازی به توضیح ندارد و ایجاد وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان جهان اسلام برای مقابله با توطئه های جهان غرب و آمریکا، مساله ای بدیهی و ضروری است.
هرچند آیت الله اراکی در اولین صحبت های خود برای بیان دغدغه اش نامی از سازمان یا نهاد خاصی نبرد اما شاید دیدار او با علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نهم در اواخر اردیبهشت باعث شد تا پای مجلس شورای اسلامی را به میان بکشد.
در آن دیدار اراکی استفاده از ظرفیت های مجلس را برای گسترش تقریب یک فرصت دانست و گفت:‌ امروز دشمنان اسلام تلاش بسیار گسترده ای برای تخریب وحدت و تقریب جهان اسلام انجام می دهند که این نکته، ضرورت توجه به وحدت و تقریب را دو چندان می کند.
وی در همان جلسه پیشنهاد کرد تا سند راهبرد مجمع جهانی تقریب به عنوان یک طرح در مجلس شورای اسلامی مطرح شود و بصورت یک قانون در کشور در آید و بروجردی هم از آمادگی مجلس برای بهره برداری از تمام ظرفیت های تقریب گرا خبر داد.
البته حجت الاسلام سیدموسی موسوی قائم مقام مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی معتقد است که اهتمام و توجه مسئولان به موضوع وحدت باعث شده تا این موضوع از غربت خارج شود اما او نیز تاکید دارد که در مرحله عمل نیازمند عزم مسئولان هستیم.
موسوی به خبرنگار معارف ایرنا گفت: خوشبختانه در موضوع وحدت به عنوان یکی از بحث های فرهنگی در سال های اخیر در دنیای اسلام به اندازه ای پیش رفته ایم که فرهنگ وحدت از حالت غربت به درآمده و همه به این نتیجه رسیده اند که امروز ارتباط میان مسلمانان و وحدت میان شیعیان و اهل سنت در داخل و خارج از مرزهای کشور یک ضرورت است.
وی اضافه کرد: همه مسئولان دولتی نیز به موضوع وحدت اعتقاد دارند و به آن اهمیت می دهند اما در میدان عمل جدی نیستند که به عنوان نمونه می توان به میزان بودجه مجمع تقریب مذاهب اسلامی اشاره کرد.
اشاره موسوی به میزان بودجه این نهاد را باید متوجه دولت و در مرحله بعد مجلس دانست که حساسیت بیشتری را در این زمینه داشته باشند.
قائم مقام دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی با اشاره به بحران های ایجاد شده در کشورهای منطقه از سوی دشمنان اسلام گفت: با بحرانی که آفریده شده، احساس می شود بودجه های محدود جوابگوی چنین کاری نیست و به ویژه با توجه به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب که وحدت را در راس همه کارها قرار داده اند، باید بپذیریم که در نظام اسلامی دستگاهی دیگر که این هدف را به طور خاص دنبال کند، وجود ندارد و سازمان های تبلیغاتی در کنار کارهای مختلف، موضوع های وحدت بخش را دنبال می کنند.
با توجه به دغدغه های دبیرکل مجمع تقریب مذاهب می توان از بودجه به عنوان مهمترین مساله برای ایجاد زیرساخت های وحدت گرایی نام برد که به گفته قائم مقام مجمع تقریب بودجه ۲۰۰ میلیارد ریالی برای فعالیت های یک ساله پاسخگوی فعالیت های موردنظر نیست.
گرچه همه دستگاه ها و سازمان های فرهنگی مخاطب انتقادهای دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در زمینه وحدت و تقریب هستند اما تا زمانی که وظیفه هر دستگاه در این زمینه و سهم ادای تکلیف برای تحقق و تحکیم وحدت مشخص نشود، نمی توان هیچ نهاد یا سازمانی را بازخواست کرد.
با این حال قائم مقام مجمع تقریب مذاهب اسلامی انگشت بر روی برخی نهادها می گذارد و از آنان می خواهد تا یاریگر مجمع باشند.
موسوی گفت: دستگاه های فرهنگی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند کمک های جدی در این زمینه داشته باشد، گرچه ارتباط هایی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی داریم اما انتظار داریم که این سازمان در زمینه وحدت مسلمانان در کشورهای مختلف فضاآفرینی کند و بسیاری از مسئولان می توانند بیش از میزان کنونی به مجمع تقریب مذاهب کمک کنند.
به نظر می رسد اظهارات کلی برای تحکیم وحدت میان اهل سنت و شیعه هرچند حکایت از دلسوزی و دغدغه دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی دارد اما تا زمانی که مخاطبان مورد نظر به شمارش نیایند و درخواست های مورد نظر به تصریح مشخص نشود، نمی توان این دغدغه را به سایر نهادها و سازمان ها به خوبی منتقل کرد.
به عنوان نمونه وزارت امور خارجه در این زمینه چه وظایفی دارد؟ رسانه ها، صدا وسیما، سازمان اوقاف و امور خیریه، شهرداری تهران، سازمان های مردم نهاد، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، سازمان تبلیغات اسلامی، خانه مداحان و سایر نهادهای فرهنگی چه کارهایی باید برای تقویت تقریب انجام دهند.
البته بعضی از این وظایف طبق قانون بر مسئولان سازمان ها و نهادها عیان است اما نظرات کارشناسی مسئولان مجمع تقریب درباره مهمترین وظایف سازمان ها و نهادهای فرهنگی، راهگشا خواهد بود.
از طرف دیگر اعلام آمادگی سازمان های فرهنگی برای لبیک گفتن به درخواست دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب می تواند مسیر رسیدن به وحدت را کوتاه تر کند.


به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 - 6 ؟