تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۴ مرداد ۹۵ ساعت ۰۹:۱۵
۹۵ دوشنبه ۱۷ خرداد

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون های حقوقی ۹۵

نوبت(۱۴) : مدیریت و برنامه ریزی مطالعاتی ویژه ماه مبارک رمضان

pdf

طبق تقویم رسمی کشور ، سه شنبه ۱۸/۰۴/۹۵ مصادف با اول رمضان ۱۴۳۷ می باشد . رمضان ماه مهمانی خدا و فرصتی برای تمرین و تزکیه روح و نفس است . ماه رمضان فرصت مجددی است برای پیمانی دوباره با خدای مهربان .

دراین یادداشت تلاش می کنیم ارتباط و پیوند مناسبی میان آزمون وکالت و ماه رمضان ، برقرار کنیم تا داوطلبان بتوانند همزمان هم در مسیر موفقیت خود گام بردارند و هم از برکات ماه خدا ، برخوردار گردند و همین امر توشه ی ارزشمندی باشد برای پیروزی و رستگاری  آنها .

۱- منابع مطالعاتی

در ماه رمضان ، منابع مطالعاتی تغییری نخواهد کرد . بنابراین داوطلبان گرامی باید طبق روال گذشته از منابع مورد نظر خود استفاده نمایند لیکن باید تغییر مختصری در زمان مطالعه ی منایع خود اختصاص دهند . به عبارت  دیگر در ساعاتی که داوطلب از لحاظ جسمانی در وضعیت بهتری قرار دارد ، مثل زمان بعد از سحری یا افطاری منابع سخت تر و در ساعاتی که داوطلب از لحاظ جسمانی در وضعیت ضعیف تری قرار دارد مثل ساعات ( ۲۰ – ۱۶ )، مطالعه ی منابع ساده تر (تست خوانی یا قانون خوانی) را در دستور کار خود قرار دهد .

۲- ساعات مطالعاتی

در ماه رمضان با توجه به شرایط خاص و متفاوت آن ، ساعات مطالعاتی نیز لازم است تغییر کند . بهترین ساعات مطالعه برای روزه داران گرامی عبارتست از :

الف . بعد از سحری حداقل ۳ ساعت ( ۷ – ۴ صبح ) .

ب . بعد از افطاری حداقل ۳ ساعت ( ۱۲ – ۹ شب ) .

بنابراین ، هر داوطلب روزه دار می تواند روزانه حداقل ۶ ساعت مطالعه ی مفید و سودمند داشته باشد . ضمناً در طول روز و در بین ساعات فعالیت خود نیز می تواند حداقل ۳ – ۱ ساعت مطالعه ی منابع آسان تر را داشته باشد .

توجه مهم : داوطلبان روزه داری که شاغل نیستند می توانند بعد از سحر حداقل تا ساعت ۱۰ صبح مطالعه نمایند و پس از آن بخوابند ( حداقل ۶ ساعت ) و مابقی ساعات را تا زمان افطار ، یعنی از ساعت ۱۶ به بعد ، به مطالعه یا فعالیت های روزانه ی خود اختصاص بدهند .

۳- تعامل مطالعه با روزه داری

برخی از داوطلبان با توجه به اهمیت آزمون وکالت و طولانی بودن روزهای ماه رمضان در سال ۹۵ ( حدود ۱۷ ساعت ) جمع میان این دو را محال می دانند و احتمالاً میان مطالعه و روزه داری به زعم خود یکی را انتخاب می نمایند . باید به این عزیزان یادآوری نمود که با مدیریت صحیح می توان به هر دو وظیفه عمل نمود و حذف هر یک از آنها به صلاح نمی باشد و چه بسا داوطلب آزمون وکالت با حذف روزه داری امتیازات ارزشمند ماه پر برکت را از دست بدهد :

الف . ماه رمضان آثار و برکات معنوی فراوانی دارد که هر روزه داری به عنوان مهمان ویژه خداوند از آن برخوردار خواهد شد .

ب . در ماه رمضان بسیاری از فعالیت های معمولی و متداول روزه داران متوقف خواهد شد مثل تفریح کردن ، مهمانی رفتن ، سرگرم شدن به کارهای روزمره ، فعالیت های غیر ضروری و … . جمع همین چند نمونه ، روزانه حداقل ۵ – ۴ ساعت هر فرد را در بر می گیرد که داوطلب روزه دار می تواند در این ساعات یا استراحت کند یا فرصتی برای مطالعه ی بیشتر خود فراهم آورد .

ج . با توجه به شرایط معنوی خاصی که در این ماه وجود دارد ، غالباً تمرکز فکری داوطلبان روزه دار بیشتر خواهد شد .

د . داوطلب روزه دار ، مهمان خاص و ویژه ی خداوند است . خداوند مهربان نیز صدای او را بهتر و بیشتر از گذشته می شنود و عنایت و لطف بیشتری نسبت به او خواهد داشت . خداوند ، در ماه رمضان شأن و کرامت بنده ی روزه دار خود را بیشتر می داند . بنده ای که حرمت خدا و ماه پربرکت او را دارد ، حتماً از رحمت و پاداش او نیز بی نصیب نخواهد ماند .

ه . امید به لطف و عنایت ویژه ی پروردگار و نزدیکی به او در ماه رمضان بیشتر می شود و همین امر ، انگیزه و روحیه ی قوی تری را به داوطلب روزه دار اعطاء می کند .

و . حضور ذهن و توان یادگیری در ماه رمضان به نحو چشمگیری افزایش می یابد . مطمئناً داوطلب روزه دار می تواند کیفیت علمی خود را به نحو مطلوبی برساند .

ز . برکات و نعمات مادی و معنوی دیگری که در این ماه نهفته است و ذکر آنها در این یادداشت نمی گنجد ، همگی از امتیازات منحصر به فرد ماه مبارک رمضان است . بی دلیل نیست که رمضان را ماه مهمانی خدا می دانند .

البته در کنار مزایا و محسنات بی شماری که در این ماه وجود دارد ممکن است برخی موارد برای داوطلب کنکور مهم و مؤثر باشد که باید به نحو ویژه ای مدیریت شود :

الف . تغذیه داوطلب

در ماه رمضان ، داوطلب باید تغذیه ی مناسبی داشته باشد . مصرف مواد مناسب غذایی که فشار خون ، قند و … داوطلب را میزان نگه دارد ، بسیار حائز اهمیت است . پیشنهاد می گردد سحری مناسبی صرف شود تا داوطلب توان حدود ۱۷ ساعت روزه داری و مطالعه ی همزمان را داشته باشد . ضمناً مصرف آب زیاد و میوه ها و سبزیجات تازه ، نقش بسیار مؤثری در حفظ آمادگی جسمانی و بدنی داوطلب خواهد داشت .

ب . استراحت داوطلب

حداقل ساعات مطالعه در این ماه باید ۶ ساعت باشد . ساعت ۱۲ شب تا نیم ساعت قبل از اذان صبح ، زمان مناسبی برای خواب شبانه و حدود ۵/۲ ساعت نیز خواب نیمروز مخصوصاً ساعت ۳۰/۱۷ – ۱۵ می تواند ، خستگی و فشار ناشی از کار روزانه ، مطالعه و روزه داری را کاهش دهد .

ج . مدیریت زمان

داوطلب آزمون وکالت باید به گونه ای زمان خود را برنامه ریزی کند که علاوه بر مطالعه ی کافی ( حداقل ۷ ساعت در روز ) ، استراحت مناسب نیز داشته باشد ( حداقل ۷ – ۵ ساعت ) و فعالیت های روزمره خود را طبق روال گذشته ( اشتغال ، کلاس و … ) با قدرت به انجام برساند . رمز موفقیت در اجرای برنامه های داوطلب ، رعایت زمان بندی های پیش بینی شده قبلی و تعهد به اجرای دقیق و کامل آنهاست . البته اختصاص روزانه حداقل یک تا دو ساعت به مراسم و آداب ویژه ی ماه مبارک رمضان از جمله نماز ، قرائت قرآن ، دعا و نیایش و … می تواند از لحاظ معنوی قدرت و انرژی ویژه ای را به داوطلب روزه دار ، اعطاء نماید .

خاتمه : در این یادداشت تلاش کردیم به داوطلبان روزه دار ، مدیریت و برنامه ریزی ویژه ی ماه مبارک رمضان را به روش بسیار ساده معرفی نماییم . البته جایگاه ، شأن و مقام ، این ماه هرگز در این یادداشت و در توان علمی نگارنده نمی گنجد و هدف از بیان مطالب ، همراهی و راهنمایی مختصر به داوطلبان گرامی است . پیشاپیش فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به عموم مسلمانان جهان خصوصاً شما داوطلبان آزمون وکالت تبریک عرض نموده و از خداوند متعال قبولی طاعات و عبادات شما را در ماه رحمت و برکت مسألت می نماییم .

 

محمد فرجی                            

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه       

۱۷ /۰۳ /۹۵                              

 

 

 

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 + 2 ؟

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۳/۲۳

  با سلام
  ممنون از شما.

 • علی پور درتاریخ ۱۳۹۵/۰۳/۲۲

  عرض ادب خدمت استاد بزرگوارم
  خواستم ازتون بابت یادداشتهای موفقیت تشکر کنم.ممنون که برامون وقت میذارید.راهنماییهاتون ارزنده و مفیدند.

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۳/۱۸

  با سلام
  بعید است ولی به هر حال باید منتظر تصمیم گیری قطعی اسکودا باشیم.

 • مهدی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۳/۱۷

  باسلام وعرض ادب واحترام محضر استاد گرامی جناب آقای فرجی
  بنده از دانشجویان موسسه می باشم.باتوجه به تشکیل جلسه شورای اجرایی اسکودا در روز دوشنبه وطرح مسئله ی مدرک مورد قبول در آزمون وکالت ۹۵ که بیان شده است:« در خصوص مدرک مورد قبول برای ثبت نام در آزمون ورودی سال ۹۵ مقرر شد هیات نظارت در این خصوص بررسی و کار کارشناسی انجام دهد و نتیجه را در جلسه ای که به منظور تدوین آگهی آزمون برگزار خواهد شد مطرح کند. چنانچه کانون های محترم در این مورد ملاحظات و پیشنهادهایی داشته باشند ظرف بیست روز به اسکودا اعلام نمایند .»
  آیا امکان دارد کسانی که دارای مدرک فقه وحقوق ویا فقه ومبانی حقوق هستند بنا به تشخیص اسکودا نتوانند در آزمون وکالت شرکت نمایند؟
  بزرگواری می فرمایید اگر حقیر را از نگرانی دربیاورید.
  باتشکر