تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ پنج شنبه ۱۳ خرداد

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، حجت‌الاسلام عبداللهی رئیس کل دادگستری استان مرکزی در نشست رابطین فرهنگی حوزه های قضایی استان مرکزی گفت: قوه قضائیه معتقد است از طریق ارتقای معنویت خواهیم توانست از بروز و ظهور آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی جلوگیری کنیم.

وی  اظهار داشت: بی شک اگر معنویت در دامن نیروی انسانی گسترش پیدا کند رویکردهای آنان در این حوزه رو به اجرای طرح‌های کاربردی تر و اثرگذارتر خواهد رفت.

وی گفت: مباحث فرهنگی – قرآنی یکی از مهمترین رسالت‌هایی است که همه وظیفه داریم آن را به نحو احسن اجرایی کنیم، تمامی دست‌اندکاران مجموعه دادگستری استان توجه به مباحث فرهنگی را یکی از دغدغه‌های خود می‌دانند.

رئیس کل دادگستری استان بابیان این مطلب که پرسنل دادگستری همواره در معرض آسیب هستند و ما برای مقابله با آن باید برنامه مدون داشته باشیم، اظهار کرد: برخی از دستگاه‌ها تنها به آبروی مردم و برخی دیگربا سرمایه آنان سر و کار دارند، اما دادگستری یکی از حوزه‌هایی است که در تمامی ابعاد از جمله مالی، جانی و آبرویی اقشار مختلف مردم سرکار دارد؛ بنابراین افرادی که در این حوزه فعالیت دارند اجری مضاعف دریافت می‌کنند و نیازمند حمایت فرهنگی بیشتر هستند.

حجت‌الاسلام عبداللهی حفاظت از جان مردم را یکی از وظایف دادگستری دانست و اضافه کرد: با توجه به هجمه دشمن اختلافات خانوادگی افزایش یافته، مجموعه دادگستری با استفاده از پتانسیل خود سعی در رفع مشکلات دارد و با بهره گیری از روش‌های مختلف مباحث اختلافی را حل و فصل می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با ابراز خرسندی از اینکه معاونت فرهنگی از نیروی انسانی حاذق و متعهد برخوردارست، اضافه کرد: داشتن نیروی متعهد و متخصص از بروز فساد در مجموعه خواهد کاست، ما با استفاده از ظرفیت‌های موجود باید سعی کنیم تا نیروی انسانی زبده استخدام کرده و در حفظ آنان بکوشیم؛ چراکه افراد دانا و با برنامه می‌توانند برنامه‌های فرهنگی و قرآنی را هدایت کنند.

حجت‌الاسلام عبداللهی برلزوم تقویت زیرساخت‌های قضایی و فرهنگی در مجموعه دادگستری تأکید کرد و گفت: خیلی از کشورها دنبال این هستند تا مبانی قضایی را به درستی در کشورشان عملیاتی کنند؛ اما ایران اسلامی با توجه به اینکه از احکام دینی و قرآنی برخوردارست توانسته این امر مهم را به درستی اعمال کند.

به‌گفته وی ایمان و امکانات دو بال قوی در اجرای برنامه‌های فرهنگی هستند، اگر دستگاهی از امکانات وافر برخوردار باشد اما نیروی با ایمان و معتقد نداشته باشد قطعاً راه به جایی نخواهند برد، لیکن گاهی انسان‌های با ایمان و متقی با امکانات محدود کاری می کنند کارستان، در اجرای برنامه‌ها ذوق و اعمال سلیقه بسیار مهم است، حال اگر این دو عنصر مهم در کنار یکدیگر باشند کارهایی را می‌توان انجام داد که اثرش برای سالیان سال باقی بماند.

حجت‌الاسلام عبداللهی در بخشی دیگر از سخنانش لزوم رفع مشکلات را تقویت ایمان در نیروی انسانی برشمرد و خاطرنشان کرد: بدون تردید اگر اعتلای باورهای دینی بین اقشار مرفه و بی‌بضاعت تقویت شود هیچ‌گاه افراد متمول و فقیر با قرار گرفتن در موقعیت ثروت و فقر دچار تغییر نگرش نخواهند شد و همواره برای رضای خدا عمل می‌کنند.

وی اضافه کرد: در راستای تقویت احکام اعتقادی و اعتلای معنویت بین نیروی انسانی باید مجموعه‌ای تشکیل دهیم که کارخانه انسان سازی باشد، انسان‌های وارسته و خردمند را تربیت کرده و در جهت حفظ آنان کوشا باشد.

حجت‌الاسلام عبداللهی در ادامه سخنان خود به حرکت در مسیر قرآن و اهل‌بیت(ع) تأکید کرد و گفت: حرکت در این دو مسیر در واقع حرکت در یک راه است، اما امروزه بشر در عصر تکنولوژی باید از امکانات استفاده کند، مجموعه دادگستری در تمامی بخش‌ها و حوزه‌ها باید با این فرایند آشنایی کامل داشته باشند، با بهره‌گیری از این فرصت می‌توانیم علوم اسلامی روز را دریافت کرده و به دیگران نیز منتقل کنیم.

وی ادامه داد: استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی باید از دست عده‌ای افراد فاسد که گروه‌ها و کانال‌های فساد را مدیریت می‌کند خارج شود، این فضا بهترین فضایی است که اگر برنامه‌ریزی دقیق و مدون صورت گیرد می‌توانیم ارتقای علوم اسلامی و فرهنگی را در سطح جامعه شاهد باشیم.

حجت‌الاسلام عبداللهی ارتقای علوم اسلامی و فرهنگی را مرتبط با تحکیم بنیان خانواده و استحکام پایه‌های اعتقادی آنان دانست و بیان کرد: اگر از این فضای مجازی بهترین استفاده را ببریم شاهد اعتلای معنویت در خانواده و پس از آن در جامعه خواهیم بود.

وی از قرار گرفتن نوجوانان و جوانان در گروههای غیر اخلاقی و غیر دینی ابراز نگرانی کرد و افزود: گاهی افراد با دین و اعتقاد کامل از روی کنجکاوی وارد گروهی می‌شوند و کم بودن اطلاعات و آگاهی ها  باعث قرآن سوزی و اهانت به ائمه اطهار(ع) می‌شود، کارشناسان باید در نظر داشته باشند نسبت به این امر مهم توجه لازم را داشته باشند.

حجت‌الاسلام عبداللهی فراگیری رشته‌های قرآنی اعم از روخوانی، روان‌خوانی، تجوید، حفظ و .. را لازم و مقدمه‌ای برای فهم آیات نورانی قرآن خواند و تصریح کرد: هدف از فهم قرآن کسب معرفت است، ضروری است تا با ترویج این رشته‌ها به افق دید که همان کسب درجه معرفت‌اللهی است فکر کنیم.

وی با اشاره به اینکه مبحث معرفت شناسی باید تأثیرگذار بر مردم باشد، افزود: فعالیت در عرصه‌های مختلف باید آثارش برای مردم هویدا باشد، برخورد فردی، رفتار، کردار و گفتار افراد با معرفت باید خدایی باشد، درست است که انسان باید عابد درگاه الهی باشد، اما باید بتواند از تعبد خود اثری بر مردم داشته باشد، اگر این اثرگذاری را نداشته باشد معرفتش تنها نفعش شخصی است و سودی برای مردم ندارد در صورتیکه گاهی یک فرد شاید عابد مطلق هم نباشد و تنها به فرائض واجب اکتفا کند اما از اثرگذاری دینی بسیار قوی‌تری بر اقشار مختلف مردم برخوردارست، چنین فردی نفعش هم شخصی و هم جمعی و اجتماعی است.

حجت‌الاسلام عبداللهی تربیت عالمان با معرفت را یکی از مباحث مهم در زدودن چهره آسیب از جامعه دانست و با بیان اینکه تربیت دینی و درست از دغدغه خانواده‌ها و مسئولان نظام نیز خواهد کاست.

وی برلزوم فعالیت در حوزه قرآن تأکید کرد و افزود: درست است که اجرای طرح ها در این حوزه بسیار حائز اهمیت است اما از تقویت توان فکری، و مدیریتی و اخلاق فردی نباید غافل شد، باید در زمینه اخلاق خانواده و حفظ کرامات انسانی نیز فعالیت های خوبی صورت پذیرد تا شاهد رشد و شکوفایی در جامعه باشیم.

این مقام مسئول بااشاره به اینکه کارکنان مجموعه دادگستری نباید تنها مهربانی در منازل را پیشه خود قرار دهند، علاوه بر انجام این عمل باید مدیریت درست نیز داشته باشند، تا دچار آسیب نشوند.

مهدی آقاباقری معاون فرهنگی اداره کل دادگستری استان مرکزی نیز گفت: برنامه‌های سال ۹۵ در سه حوزه نماز، اخلاق اسلامی و قرآن مورد اهمیت واقع شده است.

وی تصریح کرد: دادگستری استان مرکزی شهرستان‌ها را به گروه الف، ب و ج تقسیم‌بندی کرده است و برنامه های ۲۹ گانه را متناسب با ظرفیت این حوزه ها اجرایی خواهد کرد.

وی اجرای برنامه‌های قرآنی و فرهنگی را از اهم برنامه‌های معاونت فرهنگی دادگستری کل استان خواند و گفت: برگزاری مسابقات قرآن ویژه همکاران، فرزندان و همسران آنان در چهار مرحله شهرستانی، استانی، منطقه‌ای و کشوری از جمله دستورکار امسال است.

وی به تشریح ویژه برنامه‌های ماه مبارک رمضان نیز پرداخت و افزود: برگزاری دوره آموزشی روخوانی و روان‌خوانی، تجوید و تفسیر توسط اساتید به نام استانی از جمله برنامه‌هاست.

آقاباقری هدف از برگزاری برنامه‌های فرهنگی و قرآنی به صورت گسترده را لبیک به ندای رهبری دانست و با اشاره به اینکه معظم له با تعابیر تکان‌دهنده تهاجم فرهنگی، شبیخون و هجمه فرهنگی نسبت به مسموم شدن فضای فرهنگی ایران اسلامی هشدار دادند، گفت: دشمن از تمامی ظرفیت و سرمایه خود استفاده می‌کند تا طرح‌های ضد دینی خود را در جوامع اسلامی به ویژه ایران اعمال کند، ما در مقابل این هجمه وظیفه سنگینی داریم که باید به نحو احسن اجرایی کنیم.

وی از فعالیت هسته جهادی و فرهنگی نیز خبر داد و گفت: با توجه به اینکه فعالیت در عرصه فرهنگی خدمتی بزرگ تلقی شده و نیازمند نیروی انسانی خلاق می‌باشد، لذا از افراد صاحب ذوق و سلیقه با طرح‌های جذاب با شناسایی رابطین و اعتماد بر عملکرد آنان استفاده می‌شود.

محسن خطیب‌آرا معاون مالی و پشتیبانی دادگستری کل استان نیز در این جلسه گفت: همگی ما سربازان فرهنگی نظام هستیم و هرجا که لازم باشد با تمام قوا در رکاب رهبری و مسئولان خواهیم بود.

وی بااشاره به اینکه معنویت جوهره اصلی ماست، افزود: ما هدفی جز تبلیغ موازین قرآنی، نهج‌البلاغه شریف، صحیفه سجادیه و ادعیه ها نداریم، ازاین رو فعالیت در این حوزه و خدمت رسانی امری مقدس تلقی می‌شود.

این مقام مسئول در پایان گفت: ما سعی داریم با استفاده از تمامی ظرفیت های موجود فعالیت های قرآنی و فرهنگی را در استان به حد مطلوب رسانده و زمینه رشد معنویت بین جوانان را فراهم آوریم.

گفتنی است ؛ در نشست رابطین فرهنگی هر یک از رابطین فرهنگی شهرستان‌ها به ایراد نقطه نظرات و طرح پیشنهادات و انتقادات خود پرداختند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 - 8 ؟