۹۵ چهارشنبه ۱۲ خرداد

مشاور رییس‌جمهور و رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی می گوید‌: سیره عملی امام خمینی(ره) راه استقلال را فراروی بشریت و کشورهای جهان گشود و رهبر معظم انقلاب تقویت کننده این راه پرافتخارند.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا ، سید رضا صالحی امیری روز چهارشنبه در همایش بین‌المللی گفتمان سیاسی امام خمینی(ره) و جهان معاصر در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: ابعاد شخصیتی امام خمینی(ره) از چنان ظرفیتی برخوردار است که بازشناسی آن می‌تواند الهام‌بخش ملت‌های آزاده از چنگال ظلم و بی‌عدالتی باشد.
وی افزود: اصول و مبانی اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) منظومه‌ای هدفمند است که سیر تکاملی آن از آغاز مبارزه یعنی خرداد ۴۲ تا بهمن ۵۷ به‌عنوان یک نظام رهایی‌بخش توانست ارزش‌های اسلامی را در جامعه احیا کند.
دبیر علمی همایش گفتمان سیاسی امام خمینی(ره) و جهان معاصر با بیان این که منظومه انقلاب بر مدار نیمه خرداد چرخیده است، اضافه کرد: نام امام خمینی(ره) منتهای عدالت در جامعه ایرانی است و حرکت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در محور توحید استوار بود.
صالحی امیری با اشاره به تاکید اندیشه سیاسی امام(ره) بر عقلانیت، اعتدال و اخلاق گفت: اندیشه سیاسی امام(ره) به گفتمانی در جهان تبدیل شده که همچون الگویی ممتاز در میان آزادی‌خواهان جهان است.
وی افزود: حضرت امام(ره) در اندیشه سیاسی خود بر نقش مردم برای مشروعیت بخشی به نظام تاکیدی فراوان داشتند و برخورداری سیاسی از مقبولیت مردمی را از مهم‌ترین عوامل موفقیت دولت ایران می‌دانستند.
مشاور رییس‌جمهور همچنین گفت: در بینش بالای امام خمینی(ره) خطر تحجر از ویرانگرترین خطرات است و در اندیشه امام(ره) خطر متحجرین و واپسگرایان یک خطر جدی است و بر همین اساس ایشان اسلام ناب محمدی را در مقابل اسلام آمریکایی و متحجرانه بیان کردند.
وی با اشاره به امتیازات گفتمان سیاسی در اندیشه امام خمینی(ره) گفت: برخورداری گفتمان انقلابی، اصلاحی و اخلاقی در اندیشه امام(ره) موج می‌زد و گفتمان انقلابی ما با عقلانیت و اعتدال و تاکید بر کرامت بشر هیچ نسبتی با رادیکالیسم ندارد.
وی با بیان این که کتاب انقلاب اسلامی را باید از خرداد خواند، اضافه کرد: آنچه امروز مایه آرامش ایرانیان و جهان اسلام است، تداوم اندیشه حضرت امام(ره) در میان مسلمانان جهان است. امروز مفتخریم که رهبر معظم انقلاب ما پرچمدار مبارزه با تحجر و ترور هستند.
رییس سازمان اصناف و کتابخانه ملی در ادامه با ارائه گزارشی از عملکرد این همایش گفت: بیش از ۳۸۴ چکیده مقاله به دبیرخانه ارسال شد که ۳۶۵ چکیده به تایید رسید و ۲۰۲ مقاله از سراسر جهان دریافت شد.
وی همچنین گفت: ۳۸ مقاله در قالب کتاب همایش و ۱۱ مقاله به صورت فصلنامه منتشر می‌شود که مقالات ارائه شده که برخی از مقالات به‌عنوان کتاب امام، اخلاق و سیاست در این مراسم به زبان‌های انگلیسی و عربی رونمایی می‌شود.
صالحی امیری در پایان گفت: این همایش با محوریت جهاد دانشگاهی و با همکاری سازمان‌هایی همچون موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره)،‌ دانشگاه آزاد اسلامی، ستاد بزرگداشت حضرت امام خمینی(ره)، دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، سازمان اسناد و کتابخانه ملی و همچنین وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و امور خارجه تشکیل شده است.
در این مراسم پیام آیت‌الله عبدالله جوادی آملی مفسر بزرگ قرآن به صورت ویدیویی پخش شد و در ادامه مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی سخنرانی کرد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران