تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ یکشنبه ۰۹ خرداد

در چند وقت اخیر شاهد بودیم که خوشبختانه روزنامه‌ها برخلاف سابق از بازتاب اخباری که در ساعات پایانی شب رخ می‌دهد، جا نمی‌مانند.

این اتفاق به نوعی می‌تواند حاکی از به‌روزرسانی رویکردها در رسانه‌های مکتوب با هدف تلاش برای ماندن در کورس رقابت با رسانه‌های دیجیتال باشد؛ موفقیت فیلم «فروشنده» در جشنواره کن و فرجام برجام که هر دو در ساعات پایانی شب رخ دادند و در روزنامه‌های صبح فردا بازتاب داشتند، نمونه‌های بارز این اتفاق هستند.

حسین عبداللهی – مدیر مسوول روزنامه «آرمان» – در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا درباره مطلب بالا معتقد است که وقتی یک رویداد مهم قرار است اتفاق بیافتد و تا دیر وقت هم ادامه دارد، همانند اتفاقی که برای برداشتن تحریم‌ها افتاد، مطبوعات باید تا جایی که می‌توانند روزنامه را نگه دارند تا آن موضوع به سرانجام برسد یا آن اتفاق را در چاپ دوم روزنامه منعکس کنند.

او برای مثال به اخبار مربوط به آمدن آقای فرهادی و گروهش به ایران که در همه جا منتشر می‌شود، اشاره کرد و گفت: آنچه که برای روزنامه در این شرایط بیشتر حائز اهمیت است، پرداختن به حواشی خبر و گرفتن مطالب جدید از آنها و یا نوشتن گزارشی درباره ابعاد گوناگون این پیروزی؛ البته باید به این موضوع هم توجه کرد که انتشار یک روزنامه سلسله مراحلی دارد که باید حتماً انجام شود و به همین سادگی نیست؛ مطبوعاتی که به قول ما پدر و مادر دار و دارای مخاطب ویژه هستند این کار را انجام می‌دهند.

مدیر مسوول روزنامه «آرمان» انتشار اخبار در فضای مجازی و واقعی را بسیار متفاوت برشمرد و با طرح این پرسش که چقدر می‌توان به اخباری که در فضای مجازی منتشر می‌شود، اعتماد کرد، گفت: رسانه‌هایی که به صورت جدی و رسمی و در چهارچوب قوانین مطبوعات و خبرگزاری‌ها فعالیت دارند، اخبارشان را طبق اصولی منتشر می‌کنند. در بحث سرعت انتشار، شبکه‌های مجازی سرعت بالاتری دارند، اما در بحث اعتماد به خبر، به نظرم اعتماد مخاطب به خبر در فضای مجازی چندان وجود ندارد.

عبداللهی در پاسخ به این پرسش که آیا شبکه‌های اجتماعی رقیب مطبوعات محسوب می‌شوند، اظهار کرد: به طور کلی کارکرد و ویژگی‌های این دو با هم متفاوت است؛ زمانی مطبوعات از طریق شبکه‌های اجتماعی در تنگنا قرا می‌گیرند که بخواهند فقط کار این شبکه‌ها را انجام دهند، یعنی فقط خبرمحور باشند و اخباری را منتشر کنند که گاهی حتی شبه‌خبر هستند. تاثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی بر مطبوعات بستگی به روش، منش و اصول حرفه‌ای یک روزنامه دارد که در انتشار اخبار خودش چه روشی را اتخاذ کرده است؛ اگر همان روش‌های سنتی را ادامه بدهند و فقط در زمینه انتشار خبر فعالیت کنند، تحت تاثیر شبکه‌های اجتماعی قرار خواهند گرفت.

مدیر مسوول روزنامه «آرمان» با بیان اینکه فضای شبکه‌های مجازی در انتشار اخبار نسبت به رسانه‌های رسمی آزادتر است، یادآور شد: رسانه‌ای که چهارچاب دارد در انتشار اخبار باید ملاحظاتی را رعایت کند و نمی‌تواند هر خبری را انتشار دهد یا هر اسمی را بیاورد و هر عکسی را منتشر کند؛ بنابراین رسانه‌های رسمی از اینجا لطمه می‌خورند که شبکه‌های اجتماعی راحت‌تر می‌توانند به ریز اخبار بپردازند، ولی در رسانه‌های دارای چهارچوب، باید ملاحظات اخلاقی، حرفه‌ای و قانونی رعایت شود. به نظرم تنها کاری که یک روزنامه می‌تواند در این شرایط انجام دهد، ارائه تحلیل‌های درست، گزارش‌های خوب خبری، تحلیلی و توصیفی، ارائه مقالات عمقی و یادداشت‌های تاثیرگذار و نیز مصاحبه‌های همراه با اصول گفت‌وگو است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 2 ؟