تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت

به گزارش خبرنگارحقوق قضایی ایرنا، باقر الفت عصر چهارشنبه درنشست مشترک با مرتضی طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران و دبیران شورایاری مناطق ۲۲ گانه تهران، افزود: اجرای برنامه های پیشگیری از وقوع جرم و تولید فرهنگ پیشگیری به عنوان اولویت اول معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه است و در طول ۶ سال این امر در این معاونت به خوبی انجام شده است.

** سالانه ده ها هزار سرقت در کشور انجام می شود
وی ادامه داد: درکشورسالانه ده ها هزارسرقت انجام می شود و اگر نتوانیم جلوی همه آنها را بگیریم، حداقل با پیشگیری از وقوع جرم جلوی برخی از آنها را بگیریم و یک پله پایین تر اگر بتوانیم نرخ رشد جرم را هم کاهش دهیم، درکار خود موفق بوده ایم.
الفت با بیان اینکه می خواهیم از ظرفیت شورایاری های شهر تهران برای اجرای برخی از برنامه های پیشگیری از وقوع جرم استفاده کنیم، افزود: در چند سال گذشته تلاش کردیم فرهنگ پیشگیری از وقوع جرم را وارد جامعه کنیم و در ادبیات خود از آن استفاده کنیم.
وی ادامه داد: امروز شاهدیم که مدیران عالی کشور از پیشگیری می گویند و فرهنگ و ادبیات آن در جامعه تولید شده و همه به این نتیجه رسیده اند که زمانی به این امر بی توجهی شده و جرم رشد کرده و اکنون توان مقابله با آن را ندارند.
معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با بیان اینکه مردم باید سرنوشت خود را تعیین کنند، افزود: اگر ما موفق شویم مردم را از حالت بی تفاوتی خارج کنیم و آنها را در تعیین سرنوشت خود دخالت دهیم می توانیم به موفقیت در پیشگیری از وقوع جرم دست پیدا کنیم.
وی افزود: راهبرد تعریف کردن و حکم دادن تا زمانی که وارد جامعه نشود و مردم عامل آن نشوند تاثیری نخواهد داشت و اگر بخواهیم برنامه های فرهنگی را درون جامعه ببریم راهکاری وجود ندارد مگر اینکه این امر توسط شورای شهر و شهرداری انجام شود.
الفت تاکید کرد: انصافا کار دقیق و فنی در شورای اسلامی شهر تهران انجام شده و ظرفیت بزرگی برای ایجاد امنیت و حفظ امنیت بوجود آمده و این مساله بواسطه وجود همین شورایاری های مناطق شهر تهران است.

** شورای شهرتهران مردم را به عرصه مدیریت کشور وارد کرد
معاون قوه قضاییه گفت: کارهوشمندانه در شورای شهر تهران این است که مردم را به عرصه مدیریت کشور وارد کرد و به دلیل این که تهران نماینده ای از کل کشوراست و تاثیر خود را خواهد گذاشت.
وی با اشاره به ظرفیت های ایجاد شده در ۳۵۴ محله شهر تهران توسط شورایاری ها، اظهارکرد: این محلات به عنوان سرپل اتصال حاکمیت به جامعه می باشد و اگر می خواستیم به طریق دیگری مردم تهران را به سرخط اجرای برنامه های پیشگیری از وقوع جرم بیاوریم کاری سخت یا غیرممکن بود.

** اجرای برنامه « کنترل خشم »
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: ما برنامه ای داریم به نام « کنترل خشم» و تلاش ما در این برنامه این است که افرادی که در منازعات شرکت می کنند، درگیری معمولی داشته باشند و به جای استفاده از سلاح سرد یا گرم خشم آنها را کنترل کنیم، چون منازعه را نمی شود جمع آوری کردو باید کاری کنیم که این منازعه با دست و پا و یا لسانی انجام شود.
الفت ادامه داد: برای این کارمتخصص و اساتیدی داریم و شما می توانید با برقرار کردن کلاس های آموزش کنترل خشم و دعوت افراد به این کلاس ها از این اساتید استفاده کنید.
وی با بیان اینکه ظرفیت اجتماعی را موضوع اجرای برنامه های خود قرارداده ایم، افزود: شما دبیران شورایاری ها مناطق ۲۲ گانه تهران با استفاده از ظرفیت مساجد، سرای محله و تکایا در زمینه اجرای کلاسهای آموزشی ما را یاری کنید.
الفت افزود: ما در برنامه های خود فکر کردیم، علل وقوع جرم را مشخص کردیم و لی دسترسی و ارتباط با مردم نداریم و شما زمینه استفاده مردم از این کارشناسان را فراهم کنید.

** نقش بسیج امروز در کشور تعیین کننده است
معاون قوه قضاییه گفت: بسیج به عنوان بازوی اقتدار نظام این توان را دارد تا به عنوان یکی از اعضای کارگروه شورایاریهای محله به عنوان نیرویی برای پیشگیری از وقوع جرم عمل کند و ما می خواهیم از این وضعیت مقتدرانه، آگاهانه و دلسوزانه در راستای اجرای برنامه های خود استفاده کنیم و آسیب های جامعه را کاهش دهیم.

** اجرای طرح امید در محلات
معاون پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: ما می خواهیم نوع نگاه خود را به رفع مشکلات عوض کنیم و در طرحی به نام ‘طرح امید’ افرادی که به زعم ما محله را به هم می ریزند را در یک فضایی جمع کنیم و آدم مجربی را در درون حلقه آنها قراردهیم و از آنها در مورد رفتارشان سئوال کنیم.
وی ادامه داد: آن کارشناس این بحث ها را هدایت می کند و حاضرین با جواب های خود به اشتباهات خود پی می برند و خودشان راه حلی برای نجات از این گرداب می دهند.

** قوه قضاییه بیشتر وظیفه راهبردی دارد
درادامه این جلسه مرتضی طلایی نائب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: در قانون اساسی قوه قضاییه به عنوان اصلی ترین نهاد پیشگیری از وقوع جرم است، اما باید همه دستگاهها و نهادها این قوه را در اجرای این امر مهم یاری کنند و قوه قضاییه بیشتر وظیفه راهبردی داشته باشد.
وی افزود: ازسال گذشته به طور جدی در امر مردمی کردن پیشگیری از وقوع جرم وارد شدیم و با همکاری معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه تفاهم نامه ای امضا شد و تمام ظرفیت خود را برای این کار در اختیار این معاونت قرار دادیم.
طلایی با بیان این که باید برای مسئولیت پذیر کردن مردم قدم برداریم، افزود: بخش مهمی از مشکلات ما در پیشگیری از وقوع جرم آشنا نبودن مردم به وظایف و قوانین و مقررات است.
وی ادامه داد: اگر از طریق آموزش مردم را به وظایف خود آشنا سازیم، بار سنگینی از قوه قضاییه برداشته ایم و به افزایش امنیت اجتماعی و کاهش آسیب های اجتماعی کمک کرده ایم.
عصر روزچهارشنبه نشست معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه با مرتضی طلایی نایب رییس شورای اسلامی شهرتهران و رییس شورایاری های مناطق ۲۲ گانه با حضور شورایاری های محلات شهر تهران و با موضوع نقش شورایاری ها در شناسایی و اصلاح آسیب های اجتماعی محلات در ساختمان معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه برگزارشد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 1 ؟