تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، روز سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ جلسه­ای با حضور سرپرست و قضات ناحیه ۱۰ دادسرای عمومی و انقلاب تهران، به ریاست دکتر عباس جعفری دولت­آبادی دادستان تهران برگـزار شد.

در این نشست که در راستـای سلسله جلسات دادستـان با قضات نواحی و به­ منظور بررسی مسائل و مشکلات ناحیه ۱۰ برگزار شد، جعفری دولت‌آبادی با اشاره به تدوین دستورالعمل شرح وظایف نواحی دادسرای تهران، هدف از تدوین این دستورالعمل را ساماندهی ارسال پرونده­های مورد اختلاف بین دادسرا اعلام کرد و از اجرایی شدن آن در خردادماه خبر داد.

دادستان عمومی تهران همچنین به تدوین و اعلام برنامه­ کاری دادسرا در سال جدید اشاره کرد.

اتخاذ تدابیر پیشگیرانه و نظارت مستمر

جعفری دولت­ آبادی در توضیح برنامه­ کاری دادسرا، به اهمیت اقدامات پیشگیـرانه به­ویژه در حوزه­ی آسیب­های اجتماعی تأکید کرد و اظهار داشت: در کنار مقابله با جرم، اتخاذ تدابیر پیشگیرانه لازم است و اقدامات معاونان دادستان و قضات دادسرا می­تواند در کاهش جرایم و کاهش آمار پرونده­های ورودی مؤثر باشد.

دادستان عمومی تهران با اشاره به ظرفیت­ها و بستر قانونی برای وظایف پیشگیرانه­ی دادستان، اعمال نظارت­های قضایی از سوی سرپرستان دادسرا را مؤثر در این مقام دانست و در تبیین نقش نظارتی دادستان گفت: نظارت دادستان در کشف جرم، انجام تحقیقات، اجرای احکام کیفری، ضابطان و غیره، در قانون پیش­بینی شده و سرپرستان باید به نحو مستمر وظایف نظارتی خود عمل نمایند.

دادستان تهران مدیرت شجاعانه و خلاقانه در نواحی را ضروری خواند و نتیجه­ی اعمال چنین مدیریتی از سوی سرپرستان نواحی را، تحول در دادستانی و پررنگ شدن نقش نظارتی دادستان و حل مشکلات قضایی مردم اعلام کـرد.

وی تأکید کرد که وضعیت فضای کاری دادسرا و بازپرسی باید به طرف اعمال نظارت از سوی سرپرستان سوق داده شود و در تفکیک «نظارت» از «مداخله» گفت: اگر نظارت سرپرست در محدوده­ی قانون باشد که از آن جمله حق تعلیم به بازپرس  باشد، دخالت محسوب نمی­شود.

نظارت بر زندان‌ها

نکته­ دیگری که دادستان تهران به آن تصریح کرد، نظارت بر زندان­ها بود. وی با خاطرنشان کردن این­که ظرفیت زندان­ها محدود است و امکان ساخت زندان جدید فراهم نیست، از قضات خواست که قرار بازداشت موقت در مورد جرایم مهم صادر گردد زیرا زندان جای سارقان حرفه­ای و مسلح، قاچاقچیان مواد مخدر و امثال آنان است.

جعفری دولت­ آبادی از جمله روش­های کاهش جمعیت کیفری را، نظارت سرپرست دادسرا بر صدور قرارهای بازداشت موقت و زندانیان بلاتکلیف دانست و با اشاره به بخشنامه­ای که در این زمینه از سوی دادستان صادر شده است، گفت: سرپرستان نواحی در اعمال ماده­ی ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری تکلیف دارند بر وضعیت زندانیان به ویژه کسانی که بیش از یک و یا دو سال در زندان هستند، نظارت کرده  و پرونده­ی آنان را پیگیری نمایند.

لزوم جمع­ آوری معتادان متجاهر

در این جلسه، احدی از متهمان ناحیه ۱۰ که به اتهام ارتکاب بیش از پنجاه فقره سرقت دستگیر شده بود، و بیست سال سن داشت حضور یافت و دادستان با طرح پرسش­هایی از وی، به عنوان نتایج پیشگیرانه، اظهار داشت: اعتیاد متهم به هروئین و شیشه و این­که انگیزه ­اش از ارتکاب سرقت از منازل، تأمین هزینه­ی استعمال مواد بوده، نشان می­دهد که جمع­ آوری معتادان متجاهر، در آمار سرقت نقش جدی دارد و طرح جمع­ آوری معتادان متجاهر که طی چند ماه اخیر از سوی دادستانی و با همکاری شهرداری، پلیس تهران و سایر دستگاه‌ها اجرا شده است، نمایانگر تأثیر اقدامات پیشگیرانه­ است؛ و لذا قضات دادسراها و دادگاه­های انقلاب باید در مقابله با این دسته از مجرمان عزم جدی داشته باشند.

در ادامه­، احمدعلی اکبری سرپرست ناحیه ۱۰ دادسرا، گزارش مختصری از وضعیت ناحیه را ارائه داد و با اعلام این­که دادسرای هاشمی دارای ۱۱ شعبه بازپرسی، ۷ شعبه دادیاری تحقیق و ۴ شعبه اجرای احکام است افزود: و به جرایم سه منطقه شهرداری شامل مناطق ۹ و ۱۰ و ۲۱ رسیدگی می­کند، افزود جمعیت این سه منطقه بالغ بر ۷۰۰ هزار نفر است.

وی از جمله پرونده­ های قضایی سنگین در این ناحیه را، جرایم ارتکابی از سوی برخی نمایندگی­ های فروش اتومبیل اعلام کرد و در ذکر مهم­ترین مشکلات این دادسرا، به کمبود نیروی اداری اشاره کرد

در پایان این نشست، از یک قاضی و یک کارمند این دادسرا تقدیر به ­عمل آمد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 2 ؟