تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ سه شنبه ۲۸ اردیبهشت

یک فعال میراث فرهنگی شهرستان انار در استان کرمان از آغاز مراحل ساخت‌وساز یک آپارتمان در ۵۰ متری ضلع شرقی ارگ انار و تعرض به حریم این بنای تاریخی خبر داد.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، هنوز بحث‌ها درباره‌ ساخت مقبره و نصب سازه‌ گنبدی فلزی با ارتفاع غیرمجاز روی مقبره شهید گمنام در حریم ارگ ساسانی انار ادامه دارد، که ساخت‌وساز بنای دیگری در حریم ضلع شرقی ارگ آغاز شده است، و به نظر می‌رسد ارگ تاریخی انار به مرور میان سازه‌های فلزی محاصره شده است.

محمدرضا نسب عبدالهی، فعال میراث فرهنگی شهرستان انار در استان کرمان، در این زمینه به خبرنگار ایسنا توضیح می‌دهد: براساس آن‌چه از ساخت بنای جدید مشخص است، قرار است آپارتمانی چهارطبقه در فاصله حدود ۵۰ متری ضلع شرقی ارگ تاریخی انار احداث شود، که این اقدام منظر ارگ را تحت تاثیر قرار می‌دهد و ارتفاع آن از دیوارهای این بنای تاریخی بالاتر خواهد رفت.

نویسنده کتاب «تاریخ انار» ادامه می‌دهد: متاسفانه شهرستان انار با وجود آثار تاریخی متعدد، فقط یک نیروی یگان حفاظت میراث فرهنگی دارد و اداره میراث فرهنگی در انار وجود ندارد. این یگان نیز آن‌قدر ضعیف عمل می‌کند که بودن یا نبودنش تفاوتی ندارد. از سوی دیگر به نظر می‌رسد میراث فرهنگی کرمان فراموش کرده که شهرستانی به نام «انار» در قلمرو کاری خود دارد که موظف است به بناهای تاریخی‌اش توجه کند. متاسفانه همچنان بسیار ناامیدانه با بناهای تاریخی رفتار می‌شود.

به گزارش ایسنا، قدمت ارگ خشتی «انار» به دوره‌های پیش از اسلام بازمی‌گردد. این ارگ در دوره صفویه بازسازی شده و مورد استفاده مجدد قرار گرفته است. علیرضا جعفری زند، باستان‌شناس و استاد دانشگاه درباره پیشینه ارگ انار گفته است: «این بنا در دوره ساسانی شکل گرفته و در دوره اسلامی تکمیل شده است، یعنی مجموعه‌ای از دوران‌های مختلف را در خودش دارد، دقیقا مانند همان حالتی که ارگ بم داشت. حتی ممکن است در کاوش‌ها و لایه‌نگاری‌ها، لایه‌های اشکانی یا قدیمی‌تر نیز در این ارگ یافت شود.»

این ارگ تاریخی که در دوره‌های گذشته و در زمان ساخت حکومتی، خدماتی، مسکونی و عامه‌نشین بوده است، ۱۷ بهمن ۸۹ به شماره ۳۰۳۴۳ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.10 + 5 ؟