تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۲۷ اردیبهشت

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به رویکرد دولت در ارتباط با رسانه های داخلی و خارجی، گفت: تمرکز دولت ایران بر تقویت دیپلماسی رسانه ای است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، حسین انتظامی عصر یکشنبه در دیدار با هیئت رسانه ای کشور آلمان که در محل معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال برگزاری است، ابراز امیدواری کرد اینگونه رفت و آمدها به تعاملات و تبادل تجربیات بین رسانه های دو کشور منجر و موجب تقویت دیپلماسی رسانه ای شود.
عضو شورای نظارت بر مطبوعات ادامه داد: دولت ایران همواره بر ارتباط بین رسانه های کشور با دیگر رسانه های دنیا تأکید دارد.
انتظامی گفت: اگر ارتباط رسانه ای رخ دهد، به دنبال آن دیپلماسی رسانه ای شکل گرفته و همه چالش ها از بین خواهد رفت.
به گفته معاون وزیر ارشاد، چالش ها از جایی آغاز می شود که طرفین از یکدیگر اطلاعاتی ندارند؛ از این رو هرچه تلاش کنیم این ارتباطات برقرار شود به دنبال آن سوءتفاهم ها رفع و مبنای دیپلماسی رسانه ای شکل خواهد گرفت؛ لذا بیشتر باید به ملت ها تکیه کنیم.
نماینده نشریات و رسانه ها در هیئت نظارت بر مطبوعات افزود: تلاش ما این است که رفت و آمدهای رسانه ای افزایش یافته و ترجیح ما این است که ارتباط رسانه ها در غیاب دولت ها انجام شود؛ تا آنچه هست بهتر منعکس شود.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه ضمن معرفی خود به عنوان یک فعال رسانه ای با ۲۵ سال سابقه در انواع رسانه های مجازی و مکتوب گفت: هم اکنون نیز به عنوان نماینده مطبوعات در دولت و هیات نظارت هستم، دولت ما ترجیح می دهد به جای یک مقام دولتی، یک مسئول رسانه ای در این هیات حضور یابد به همین جهت اصرار داریم هر چقدر برآیندهای دولتی در مطبوعات کاهش یابد به نفع صنوف باید عقب نشینی کنیم.

** استقبال از میزبانی رسانه ها
انتظامی در ادامه به تبادل، تعامل و انتقال تجربیات بین رسانه ها اشاره کرد و گفت: از اینکه رسانه ها میزبان یکدیگر بوده و خودشان با هم تعامل داشته باشند و نقش دولت کاتالیزور باشد استقبال می کنیم.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به برخی از سئوالات هیات رسانه ای پاسخ گفت.
وی در پاسخ به یکی از اعضای این هیات در رابطه با ارتباط روزنامه نگاران با یکدیگر گفت: در کشور ما ارتباط تنگاتنگی بین اصحاب رسانه وجود دارد و کارها از طریق صنوف انجام می شود.
البته پیشرفته ترین مدل ارتباطی با روزنامه نگاران در آلمان وجود دارد و آن به صورت نظارت بر شورایی است، که چنین مدلی در ایران وجود ندارد.
انتظامی گفت: با توجه به اهتمام این دولت به رسانه ها، این مهم در حال شکل گیری است.
نماینده رسانه ها و نشریات در هیات نظارت بر مطبوعات خاطرنشان کرد: رسیدگی به مسائل رسانه ها و مطبوعات از طریق هیات نظارت بر مطبوعات با هفت عضو انجام می شود.

** رسانه های ایران بر اساس قانون مطبوعات عمل می کنند
معاون وزیر ارشاد در ادامه این دیدار در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران آلمانی که آیا الگویی در سیاست رسانه ای ایران وجود دارد گفت: آنچه در قانون مطبوعات گفته شده توسط رسانه های ما رعایت و همه بر اجرای اصول آن پایبند هستند.
وی افزود: در این رابطه رسانه های ما مصوبات شورای امنیت ملی را نیز رعایت و مد نظر دارند.
انتظامی افزود: البته در ایران مطبوعات قبل از انتشار دیده نمی شوند، اما مطابق قاعده مرسوم دنیا آنچه برای امنیت ملی مشکل آفرینی کند در رسانه های ما قابل انتشار نیست.
وی افزود: در کشور ما به حقوق شهروندی احترام خاص و ویژه ای قائل می شوند و چنانچه نشریه یا رسانه ای خبری را منتشر کند که معترض داشته باشد آن نشریه باید جوابیه را که شخص معترض دارد در پاسخ به حقوق شهروندی تا دو برابر در رسانه خود چاپ و منتشر کند.
انتظامی اضافه کرد: حتی شهروندان می توانند شکایت خود را به هیات نظارت بر مطبوعات نیز برای رسیدگی ارسال کنند.
وی یادآور شد: در ایران تنها دادگاهی که با حضور هیات منصفه برگزار می شود دادگاه مطبوعات است.

** میدان دادن به صنوف و بخش خصوصی
انتظامی به سیاست دیگر دولت درخصوص میدان دادن به صنوف و بخش خصوصی اشاره کرد و افزود: ترجیح ما این است که ارتباط رسانه ها با یکدیگر در غیاب دولت انجام شود تا انتشار اطلاعات و انعکاس واقعیت ها نیز بهتر صورت پذیرد.
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال یکی از اعضای تیم رسانه ای کشور آلمان، ضمن توضیح قانون مطبوعات در کشور و فرایند رسیدگی به تخلفات احتمالی گفت: در قانون، ١٢ مورد به عنوان مواردی که جزء محدودیت های مطبوعات است، وجود دارد و هیاتی متشکل از نمایندگان قوای سه گانه و نهادهای فرادستگاهی مسئول نظارت بر اجرای این قانون و رعایت این موارد هستند.

** در ایران آزادی بیان وجود دارد
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: در کشور ما آزادی بیان وجود دارد و رسانه ها به راحتی حتی دولت را نقد می کنند، اما همانطور که پیش تر اعلام شد مطابق قاعده مرسوم دنیا آنچه به امنیت ملی خدشه وارد کند و مشکل ساز باشد، در رسانه ها قابل انتشار نخواهد بود.

* سیاست دولت اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات
انتظامی افزود:‌ یکی از انتقادهای همکاران دولتی ما این است که تعداد نشریات دولتی باید کاهش یابد و نشریات بخش خصوصی بیشتر فعالیت کنند تا از این طریق رانت اطلاعاتی به وجود نیاید.
دبیر کمیسیون قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات خاطرنشان کرد که سیاست دولت فعلی اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات است.
انتظامی اضافه کرد: هم اکنون این قانون در ۶۰ کشور جهان در حال اجراست لذا ما هم تلاش داریم هرچه زودتر اجرای این قانون را در کشورمان عملیاتی کنیم.

* اجرایی شدن قانون دسترسی آزاد به اطلاعات زمان بر است
وی در عین حال اظهار داشت: البته فراگیر شدن و اجرایی شدن این قانون زمان بر است بطوری که در برخی کشورها از جمله انگلیس ۷ سال طول کشید تا این قانون اجرایی شود.
به گفته معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اجرای این قانون ابزار خوبی برای رسانه هاست تا با اطلاعات جامع و کامل بدست آورده شده به اهداف خود برسند.

* برخی رسانه های دولتی درحال کوچک سازی و واگذاری به بخش خصوصی
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دیگری درباره فعالیت صنوف در ایران و نقش دولت در امور رسانه ها نیز گفت: با توجه به نگاه دولت درخصوص واگذاری امور مختلف به صنوف، در حال حاضر بسیاری از فعالیت های مطبوعاتی با مشورت و کمک صنوف انجام می شود.
وی افزود: تشکل های مطبوعاتی متعددی در ایران وجود دارد که با یکدیگر و در قالب یک کنفدراسیون، بسیاری از امور مربوط به مطبوعات را انجام می دهند و یا در امور مختلف، کارها با اطلاع و مشورت ایشان انجام می شود.
انتظامی خاطرنشان کرد: در این دولت به هیچ روزنامه و یا رسانه دولتی مجوز فعالیت داده نشده و برخی رسانه های دولتی نیز در حال کوچک سازی و یا واگذاری به بخش خصوصی است.

* محدودیتی برای فعالیت زنان در رسانه ها نیست
نماینده مدیران مسئول در هیات نظارت بر مطبوعات، در پاسخ به سوالی درباره فعالیت زنان روزنامه نگار در ایران نیز گفت: حضور شما در ایران کمک می کند که از نزدیک فعالیت و حضور زنان در عرصه های مختلف را مشاهده کنید تا ببینید محدودیت هایی که در برخی کشورها وجود دارد، در ایران نیست و بخش قابل توجهی از تحریریه روزنامه ها و رسانه های ایران را خانم ها تشکیل می دهند.

* خواهر خواندگی میان رسانه ها
انتظامی، «تقویت مبانی آموزشی، خواهرخواندگی میان رسانه ها، تولیدات مشترک، انتقال تجریبات موفق و دیدارهای کاربردی» را از جمله موضوعاتی خواند که انتظامی درخصوص اهداف رفت و آمدهای رسانه‌ای از آنها یاد کرد و گفت: نتیجه این دیدارهای صنفی، زمینه ساز توسعه است.
وی افزود:‌ رسانه ها با انجام تبادل و تعامل میان خود، خواهر خوانده شده و زمینه ساز توسعه کشورها و ملتها شوند.

** آمادگی دعوت رسانه های ایران برای سفر به آلمان
در این دیدار که با حضور مدیر کل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، اعضای هیات رسانه ای کشور آلمان نیز، ضمن طرح سوالات و بیان دیدگاه‌هایشان، آمادگی خود را برای دعوت از رسانه های ایران برای حضور و افزایش سطح همکاری ها و ارتباطات دو جانبه اعلام کردند.

** اعضای هیات آلمانی
حق قدوس الشمس، رییس بخش بین الملل انجمن روزنامه نگاران آلمان DPV و خبرنگار سونتاگس زایتونگ، «کریستوف هاین»، خبرنگار بخش آسیا و اقیانوسیه روزنامه فرانکفورتر الگماینه سایتونگ، «یورگ لاو»، رئیس تحریریه بخش خارجی روزنامه دی سایت، «دانیل اشتاینفورت»، سردبیر ارشد روزنامه نوی زوریشر زایتونگ NZZ، «آرنولف اشتوفل» عکاس و فیلمبردار انجمن روزنامه نگاران آلمان DPV، «اینگو هیسوند»، سردبیر ارشد سیاست بین الملل روزنامه کلاین سایتونگ و «کریستین شالداخ» کارشناس وزارت آموزش و تحقیقات فدرال آلمان، تیم رسانه ای کشور آلمان را تشکیل می دادند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 - 6 ؟