تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت

به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان، به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان تهران، نشست شورای مدیران دادگستری استان تهران به ریاست غلامحسین اسماعیلی برگزار شد.

رئیس کل دادگستری استان تهران، با تبریک اعیاد شعبانیه و به ویژه میلاد حضرت ابا عبداله الحسین (ع) و اباالفضل العباس (ع) و پیشاپیش میلاد آخرین منجی عالم بشریت و عدالت گستر هستی، حضرت بقیه اله اعظم اظهار داشت: از زحمات و تلاش های کلیه همکاران قضائی و اداری در سال گذشته قدردانی کرده و آرزوی موفقیت روز افزون برای شما بزرگواران در سال ۱۳۹۵ را دارم.

وی گفت: امیدوارم سال جاری برای مجموعه نظام و بویژه دستگاه قضائی و دادگستری استان تهران سالی با خیر و برکت باشد و ما به برکت سال فاطمی در اولین ماه های امسال ، افتخار میزبانی ریاست محترم قوه قضائیه و معاونین ایشان را خواهیم داشت.

اسماعیلی با قرائت آیاتی از کلام اله مجید و ذکر احادیثی از ائمه اطهار (ع) بیان کرد: خداوند متعال به پیامبرش می‌فرماید: به بندگان من و امت خود، بگو توجه داشته باشید که هر کاری که در خلوت و جلوت انجام می‌دهید، بدانید خدا و رسول او اعمال شما را می‌بیند و رفتار شما مخفی نخواهد ماند، نزد کسی که عالم الغیب است حاضر خواهید شد و در محکمه ای و میزان عدلی حضور پیدا خواهید کرد که در آن میزان عدل قاضی و حاکم علاوه بر آنکه می بینید و آگاه و عالم بر غیب بوده و پنهان و آشکار اعمال و رفتار شما را می دان.

وی تصریح کرد:  لازم است توجه داشته باشیم که اولاً اعمال ما در منظر خدا، پیامبر و اهل بیت است و ثانیاً ما را به میزان عدلی فرا خواهند خواند که آنجا خداوند شاهد است و امر محاکمه را انجام می د هد و در آنجا اعمال ما را به ما ارائه خواهند کرد و به عبارتی اعمال را به رخ افراد می کشند، و مواجه شدن با این صحنه خیلی سخت است.

اسماعیلی تصریح کرد: این مسائل در اعتقادات دینی ما وجود دارد ولی متاسفانه در باور عملی به این امور ضعیف هستیم و اگر باور عملی داشته باشیم که خداوند حاضر و ناظر اعمال ماست برخی امور را انجام نمی دهیم و اگر به این مهم ایمان و باور عمیق قلبی داشته باشیم رستگار خواهیم بود و اگر غفلت کنیم وضع ما نگران کننده خواهد بود  و باید تلاش نمائیم تا از مواعظ این آیات الهی بهره مند شویم تا دچار وسوسه های شیطان و غفلت نشویم و نلغزیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت بحث نظارت و بازرسی مستمر در عین حال افزود: مدیران ارجمند در ابتدا ضمن این که خود ، باید این توصیه ها را عمل نمایند لازم است مدام جلسه گذاشته و به همکاران متذکر شوند همواره خداوند را ناظر اعمال خویش بدانند و از روز جزا و قیامت بترسند.

وی ادامه داد: در نهایت مراقب آبرو و اعتبار خویش باشند تا آنجاکه که هیچ یک از همکاران مرتکب خطا و تخلفی نشود و در نهایت به این نقطه برسیم که خود همکاران با هرگونه تخلف و سوء جریان راساً برخورد نمایند و از این طریق بتوانیم به اوج سلامت دستگاه قضائی در سایه مراقبت ، تلاش و کوشش دست پیدا کنیم.

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان برنامه های سفر استانی ریاست قوه قضائیه به استان تهران اعلام کرد: برای حضور مبارک آیت اله آملی لاریجانی برنامه های متعددی را تنظیم کرده‌ایم و وی و معاونین ارشد قوه قضائیه برنامه بازدید از واحدهای مختلف قضایی و ستادی را در استان تهران خواهند داشت و به دنبال آن نیز دیداری با همکاران محترم قضائی و اداری و متعاقب آن نیز جلسات تخصصی برگزار خواهد شد و واحدهای قضائی مورد بازدید قرار خواهد گرفت.

اسماعیلی گفت: در حال حاضر برنامه اجرایی سال ۱۳۹۵ تدوین شده و انتظار ما بر این است که اهداف کمی و کیفی این برنامه با تلاش و همت شما مدیران عملیاتی و اجرایی شود و بر این باوریم اهداف و برنامه از لحاظ جنبه های کمی و کیفی با وضعیت و توانمندی های موجود و با تلاش همکاران قابل دستیابی است.

وی ادامه داد: در سال جاری اهداف کیفی بیشتری مورد توجه است و صرفاً آمار و ارقام مورد لحاظ نیست و کیفیت نیز در شاخص های قابل ارزیابی تنظیم گردیده و اگر همکاران قضائی بتوانند در هفته فقط یک پرونده را بیشتر از قبل رسیدگی نمایند ، سر جمع آن تا آخر سال می تواند، تمام نواقص و معایب و عقب افتادگی های موجود را جبران و همچنین اطاله دادرسی را تا حدود زیادی مرتفع کنند.

رئیس کل دادگستری استان تهران کاهش جمعیت زندانیان و تعیین تکلیف پرونده‌های زندانی دار را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: رسیدگی به وضع زندانیان و کاهش جمعیت کیفری جزء اهداف کمی ما قرار دارد و مطابق فرمایش مقام معظم رهبری (حفظ ا…) و جلسات اخیر مسئولان قضائی به این موضوع اختصاص یافته و لازم است صدور نظارت بر قرارهای تامین ، تعلیق تخفیف مجازات و همچنین آزادی مشروط توسط همکاران قضایی مورد اجرا قرار گیرد.

وی گفت: موضوع کاهش جمعیت کیفری توسط این قابلیت ها و نوآوری های قانون جدید مجازات اسلامی قابل حل است و باید مورد توجه قرار گیرد.

اسماعیلی در ادامه سخنان خود ارتقاء کیفیت رسیدگی و صدور آراء صادره را از دیگر ویژگی های برنامه اجرای سال ۹۵ دادگستری کل استان تهران برشمرد و تصریح کرد : امسال قرار است به صورت جدی ممیزی ارزیابی علمی از آراء صادره قضات صورت پذیرد و اثر این ارزیابی آراء در سوابق همکاران و حتی پرداخت ها تاثیرگذار خواهد بود.

وی با اشاره به ضرورت دقت نظر در بحث فرآیند طلاق تشریح کرد: در برنامه جاری سرعت و کاهش مدت رسیدگی برای تمام واحدهای قضائی ، امتیاز لحاظ می شود، جزء محاکم خانواده و بنا داریم محاکم خانواده در مدت زمان طبیعی آن به رسیدگی ها ادامه دهند و در کنار آن نیز کاهش تعداد گواهی های عدم امکان سازش در پرونده های طلاق توافقی و طلاق به درخواست زوجه و زوج، یکی از ملاک های امتیازی ما این خواهد بود که کدام شعبه علاوه بر موجودی بالا ، کمترین میزان صدور این گواهی را دارا است و این به معنای آن است که این دادگاه توانسته زوجین را ولو برای مدت کوتاه به ادامه زندگی تشویق کند و این جزء اهداف برنامه ما خواهد بود.

اسماعیلی در خاتمه سخنان خود به اجرای دستورالعمل ها و بخشنامه ها از جمله تجمیع اجرای احکام مدنی و اجرای احکام ناظر به محکوم به دولت اشاره نمود و ضرورت اجرای آن را از سوی مدیران مورد تاکید قرار داد.

سپس در ادامه این نشست مدیر کل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضائیه ضمن تشریح اهداف و وظایف این واحد سازمانی تصریح کرد: کار نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری موضوعی مرتبط با مسائل فرهنگی کشور است و این مساله ارتباط نزدیکی با افزایش سطح اعتماد عمومی و اطمینان به دستگاه قضایی دارد و در این راستا طی یک سلسله مطالعات توسط پژوهشگاه قوه قضائیه تعداد ۳۶۰ مورد از مولفه هایی را شناسایی که در افزایش این اعتماد موثر می باشد و بخشی از آن مرتبط با اخلاق و رفتار همکاران اداری است.

میر حسینی با اشاره به وظایف و ماموریت این اداره کل گفت: چهار وظیفه ارزیابی ، ارزشیابی ، ماموریت بازرسی از عملکرد و رفتار کارکنان اداری و پاسخگوئی به شکایات مردم از کارکنان اداری در سطح کشور به عهده ما قرار دارد و با توجه به این که بحث نظارت و ارزشیابی ها به سمت مدیریت ها هدایت شده ، لازم است این موضوع با جدیت دنبال شود و اگر این همکاری ها ادامه یابد در آینده نزدیک در شرایط بهتری قرار خواهیم گرفت.

در ادامه این جلسه معاون توسعه قضایی و برنامه ریزی دادگستری کل استان تهران، ضمن ارائه گزارشی از عملکرد سال ۹۴ به بیان ویژگی ها و تغییرات و همچنین اهداف جدید برنامه اجرای سال ۹۵ پرداخت و عنوان کرد: در سالجاری موضوع کاهش جمعیت کیفری با استفاده از آیین نامه ها و بخشنامه ها و استفاده از مجازات های جایگزین و تاسیسات جدید حقوقی در قانون مجازات اسلامی و آیین دادرسی کیفری مورد توجه خاصی قرار گرفته تا هدف پایین آوردن آمار زندانیان تحت قرار و بلاتکلیف محقق شود.

حجت الاسلام و المسلمین تمجیدی، تغییرات در دستورالعمل بهره وری را از دیگر ویژگی های برنامه های ۹۵ دانست و متذکر شد : با پیشنهاد این معاونت و موافقت معاونت راهبردی قوه قضائیه، سرانه پرداختی به کارکنان اداری و ستادی نیز پرداخت خواهد شد. وی در خاتمه سخنان خود از کلیه مدیران ارجمند درخواست کرد که رصد برنامه اجرائی را از هم اکنون آغاز کنند تا از این طریق بتوانیم به حداکثر اهداف برنامه اجرایی دست یابیم.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 1 ؟