تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ دوشنبه ۲۰ اردیبهشت

«از موسیقی تا سکوتِ» استاد حسن کسایی، «جویبار نغمه» ی استاد بنان، «باران عشق» ناصر چشم آذر، «خاطراتی از موسیقی دانان»، ‌»صد و یک پیش درآمد» و «ریچارد کلایدرمن»، شماری از تازه کتاب های موسیقایی عرضه شده در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران است.

به گزارش روز دوشنبهٔ خبرنگار موسیقی ایرنا، چند روزی از آغاز بیست و نهمین نمایشگاه کتاب تهران می گذرد و تا پایان این رویداد فرهنگی،‌ نزدیک به شش روز باقی مانده است؛ و شش روز فرصت خوبی است برای رفتن به شهر آفتاب و لذت بردن از دیدن انبوهی کتاب که به حتم تنها در روزهای نمایشگاه کتاب است که می توان این شمارِ بی شمار از کتاب را یک جا دید، تا اگر دل و جیبمان اجازه داد، از میان آن ها چند تایی را که پسند سلیقه است، خریداری کرد برای افزایش سرانهٔ مطالعهٔ جماعت ایرانی.
در میانِ فراوان کتاب هایی که امسال به نمایشگاه یا به عبارت دقیق تر، «فروشگاه کتاب تهران» آمده، شماری کتاب موسیقایی نیز خود نمایی می کند. کتاب های موسیقاییِ عرضه شده در نمایشگاه/ فروشگاه کتاب تهران، یا محصول ناشرانی است که به طور تخصصی در زمینهٔ موسیقی فعالیت می کنند (مانند نشر «ماهور»)؛ و یا به همت ناشرانی منتشر شده که در موضوع های گوناگون، ‌از جمله موسیقی، کتاب منتشر می کنند (مانند نشر «نی» یا نشر «معین»).
از دید محتوا و موضوع، کتاب های موسیقاییِ موجود در نمایشگاه/ فروشگاه کتاب تهرانِ امسال را می توان در چند دسته جای داد: بخشی از این کتاب ها، کتاب های آموزش موسیقی است؛ بخشی دیگر کتاب های «زندگی نامه یی و خاطره های اهل موسیقی» را در بر می گیرد؛ دستهٔ سوم، کتاب های «پژوهشی در زمینهٔ موسیقی» است؛ و گروه چهارم، کتاب هایی است در بردارندهٔ «آهنگ های منتخب و نُتِ قطعه های موسیقایی».
امروز، در بخش نخست این گزارش، سعی شده که معرفی کوتاه و مختصری از شماری از کتاب های تازه چاپ موسیقایی که در بیست و نهمین نمایشگاه/ فروشگاه کتاب تهران عرضه شده است، به مخاطبان تقدیم شود. در این شناسایی اجمالی، کتاب های تازه چاپِ موسیقی در دو بخش «زندگی نامه ها و خاطره های اهل موسیقی» و «آهنگ های منتخب و نُت نگاری ها» معرفی می شود و در بخش دومِ این گزارش، فردا، تازه های دو بخشِ «کتاب های پژوهشی موسیقی» و «آموزش موسیقی» معرفی خواهد شد.

** زندگی نامه ها و خاطره های اهل موسیقی
در این بخش، چند کتاب چشم نواز در نمایشگاه/ فروشگاه کتاب امسال به چشم می خورد. از میان این کتاب ها، دو کتاب به زندگی و اثرهای دو استاد موسیقی سنتی پرداخته، یک کتاب دربارهٔ یکی از برترین آهنگسازان موسیقی فیلم ایران است؛ کتاب دیگر، خاطره هایی از موسیقی و اهل موسیقی را دستمایهٔ پیدایش خود قرار داده؛ و یک کتاب هم دربردارندهٔ شعرهای کوتاه یک موسیقی دان است.

* «از موسیقی تا سکوتِ» استاد حسن کسایی
کتاب «از موسیقی تا سکوت» با زیرعنوانِ «استاد حسن کسایی و نیم قرن آفرینش هنری»، به کوشش محمدجواد کسایی (پسر ارشد استاد) و به همت نشر «نی» پدید آمده است. این کتاب، اثری است ارزشمند دربارهٔ شخصیت و هنرِ پدر نی نوازی ایران، استاد جنت مکان حسن کسایی.
کتاب «از موسیقی تا سکوت» دارای چند بخش است: چند مقاله از بزرگانی چون استاد روانشاد علی تجویدی و مرحوم استاد ساسان سپنتا دربارهٔ استاد کسایی؛ چند گفتگو با استاد کسایی؛ شعرهایی که بزرگانی چون استادان امیرهوشنگ ابتهاج، مظاهر مصفا و علی موسوی گرمارودی دربارهٔ استاد کسایی سروده اند؛ و چند خاطره از استاد کسایی که به زبان یا قلم استادانی چون فرامرز پایور، پرویز خان یاحقی و اسماعیل نواب صفا روایت شده است.
«از موسیقی تا سکوت» چند بخش دیگر نیز دارد که از این قرار است: «یادداشت های پراکنده به قلم استاد حسن کسایی»؛ «داستان آهنگ گمشده»؛ و «استاد حسن کسایی از دیدگاه فرهیختگان».
از نقطه عطف های مهم این کتاب، مقدمه یی است که شاعر و ترانه سرای بزرگِ هم روزگارمان، استاد روانشاد بیژن ترقی، بر آن نوشته است.

* «جویبار نغمه» ی استاد بنان
کتاب «جویبار نغمه»، مجموعه یی است از زندگی نامه و آثار خوانندهٔ بزرگ موسیقی ایرانی، استاد روانشاد غلامحسین خان بنان. این کتاب را شهرام آقایی پور گردآوری کرده و مؤسسهٔ «ماهور» آن را منتشر کرده است.
کتاب «جویبار نغمه»، مجموعه ی آثار و شرح زندگانی استاد غلامحسین خان بنان است که در چهار بخش مفصل و مشروح تنظیم شده و به گفتهٔ مؤلف، کامل ترین و دقیق ترین اثری است که تاکنون در این زمینه منتشر شده است. محتوای این کتاب در چهار فصل ذیل به نمایش درآمده است:
فصل نخست: زندگی و فعالیت هنری استاد بنان. فصل دوم: آوازهای استاد بنان همراه با شعر آوازها، نام شاعر، نام نوازندگان، دستگاه اجرا شده و محل اجرا. فصل سوم: ترانه های استاد بنان همراه با شعر ترانه ها، نام ترانه سرا و آهنگساز، دستگاه اجرا شده و توضیح های تکمیلی دیگر. فصل چهارم: نُت ترانه ها.

* «باران عشق» و ناصر چشم آذر
کتاب «باران عشق»، که نام خود را از یکی از جاودان ساخته های استاد ناصر چشم آذر وام گرفته، گفتگویی است مفصّل با این آهنگساز نامدار موسیقی ایران. کسی که گفتگوهای کتاب را انجام داده و در اصل کتاب به کوشش او پدید آمده، حسین عصاران است، که در گفتگوی خود با این آهنگساز چیره دستِ موسیقی فیلم، نکته هایی از کودکی،‌ دوران دبیرستان، دوران ممنوعیت از کار، موسیقی های فیلم و بسیاری موضوع های مرتبط با شخصیت و کارنامهٔ هنری ناصر چشم آذر را واکاوی کرده است.
این کتاب،‌ افزون بر گفتگو با ناصر چشم آذر، گفته هایی از تنی چند از سرآمدان موسیقی و هنر را هم در بردارد که هر یک دربارهٔ چشم آذر چند خطی نوشته اند. از جملهٔ این نامداران می توان از داریوش مهرجویی، جهانبخش پازوکی، سیاوش ظهیرالدینی، فرهاد فخرالدینی و احمد پژمان نام برد.
«باران عشق» دارای دو دیباچه است که این دیباچه ها را سیروس الوند و اسفندیار منفردزاده نوشته اند. این کتاب به همت انتشارات «نظام الملک» منتشر شده است.

* «خاطراتی از موسیقی دانان»
اما یکی از کتاب های تازه چاپی که به دلیل دارا بودن نکته هایی کم تر گفته و شنیده شده از موسیقی ایران و اهالی آن، به حتم می تواند جذابیت های فراوانی برای علاقه مندان موسیقی داشته باشد، کتاب «خاطراتی از موسیقی دانان» است. این کتاب به کوشش مهدی نورمحمدی گردآوری شده و انتشارات «علمی» آن را منتشر کرده است.
این کتاب، مجموعهٔ خاطره ها و داستان های اهل موسیقی است که مؤلف آن ها را در هنگام مطالعهٔ کتاب ها و مجله های گوناگون گردآوری کرده است. وی در جمع آوری این خاطره ها و داستان ها، به تمامی متعهد به رعایت اصل امانتداری بوده است. این مجموعه، خوانندگان را با بخشی از تاریخ موسیقی ایران و روحیه و ‌ویژگی های اخلاقی و عقاید موسیقی دانان نامی ایران از دورهٔ قاجار تا روزگار کنونی آشنا می سازد.
از جمله خاطره هایی که در این کتاب شرح داده شده، می توان به این عنوان ها اشاره کرد: «چگونه سه تار ناصرالدین شاه به احمد عبادی رسید؟»، «مناسب خوانیِ ادیب خوانساری و حسن کسایی»،‌ »کنسرت را در هنگام بمباران ترک نکردند»، «برای یک کوک ویلون سه بار کتک خوردم»، «گُل از گُل علیزاده شکفته شد» و‌ »شوخی کسایی با شهناز».

* «نکته ها» از بابک رادمنش
فیروز برنجان، با نام هنری بابک رادمنش، آهنگساز و خوانندهٔ موسیقی پاپ و ایرانی، دومین مجموعهٔ شعر خود را به همت انتشارات «بدرقهٔ جاویدان» در نمایشگاه امسال عرضه کرده است. این مجموعه که با نام «نکته ها» منتشر شده، شعرهای کوتاه این موسیقی دان را در خود جای داده است.

** آهنگ های منتخب و نُت نگاری ها
بخش دیگری از کتاب های تازه چاپی که به بیست و نهمین نماشگاه/ فروشگاه کتاب تهران آمده، کتاب هایی است در بردارندهٔ شماری از قطعه های منتخب برای سازهای گوناگون ایرانی و غربی به همراه نُتِ آن آهنگ ها. این دسته از کتاب ها را بیش تر، ناشران تخصصی موسیقی منتشر کرده اند که در ادامه، به معرفی اجمالی شماری از این اثرها پرداخته خواهد شد.

* موسیقی ایرانی
از جمله تازه های کتاب که منتخبی از قطعه هایی از موسیقی ایرانی را دارا است و در نمایشگاه/ فروشگاه کتاب امسال عرضه شده، می توان به این اثرها اشاره کرد:
– «صد و یک پیش درآمد»: این کتاب را که به همراه سی دی صوتی عرضه شده، مسعود شعاری (نوازندهٔ سرشناس تار)، گردآوری کرده،‌که به همت مؤسسهٔ «ماهور» منتشر شده است.
– «دلنوازان ۴»: این کتاب، دربرداندهٔ مجموعه یی از تصنیف های ماندگار موسیقی ایرانی است که به کوشش مجید واصفی (نوازندهٔ تار و سه تار) منتشر شده است. این اثر پس از کتاب های «دلنوازان۱، ۲ و ۳» به بازار آمده که ناشر همهٔ آن ها، انتشارات «موسیقی عارف» است.
– «خوشه چین»: کتاب «خوشه چین» در بردارندهٔ مجموعه یی از تصنیف های موسیقی ایرانی است که حمیدرضا جوان آن ها را برای اجرا با تار و سه تار گردآوری و تنظیم کرده است. تصنیف هایی که در این کتاب جمع آوری شده، مربوط است به فاصلهٔ زمانی دورهٔ مشروطه تا اواخر دههٔ پنجاه خورشیدی.
این کتاب به کوشش بنیامین فسایی و به همت انتشارات «نارون» منتشر شده است.
– «۱۱ قطعهٔ ایرانی و آذری برای گیتار کلاسیک»: این کتاب را لیلی افشار،‌ نوازندهٔ سرشناس گیتار تنظیم کرده و مؤسسهٔ «ماهور» آن را منتشر کرده است.

* موسیقی غربی
در میان تازه های کتاب های موسیقایی، کتاب هایی نیز به چشم می خورد که دارای منتخبی از قطعه ها برای اجرا با پیانو یا گیتار است. از جملهٔ این کتاب ها که برای نخستین بار در نماشگاه/ فروشگاه کتاب تهران عرضه شده، می توان به این اثرها اشاره کرد:
– «آلبوم رؤیای شاپرک»: این اثر دارای ۹ قطعه برای اجرا با پیانو است، که داوود شریف حسینی آن را گردآورده است. این اثر به همت انتشارات «نارون» منتشر شده است.
– «آلبوم صدای ستاره»: از همین نویسنده و همین انتشارات (داوود شریف حسینی/ انتشارات نارون) اثر «آلبوم صدای ستاره» تازه منتشر شده که دارای ۱۴ آهنگِ آشنا برای نوآموزان و علاقه مندان پیانو است.
– «رگتایم کلاسیک»: «رگتایم»، سبکی از موسیقی آمریکایی در تصنیف موسیقی برای پیانو است. کتاب «رگتایم کلاسیک» دارای ۴۱ رگتایم برگزیده از ۲۰ آهنگساز مشهور دنیا برای تکنوازی پیانو است. این اثر به انتخاب و ویرایش موریس هینسون و به ترجمهٔ مهرداد آشتیانی، به همت انتشارات «هنر و فرهنگ» منتشر شده است.
– «یوهان اشتراوس»: این مجموعه نیز دارای هشت قطعهٔ آسان از یوهان اشتراوس (موسیقی دان اتریشی) است برای ویلون کلاسیک. این مجموعه برای نوازندگان سطح مبتدی ویلون در نظر گرفته است. این کتاب را نیز مهرداد آشتیانی ترجمه کرده و انتشارات «هنر و فرهنگ» منتشر کرده است.
– «ریچارد کلایدرمن»: این کتاب که آن را نیز انتشارات «هنر و فرهنگ» منتشر کرده، دارای چهل و چهار قطعه از کلایدرمن (نوازندهٔ فرانسوی پیانو) است برای نوازندگان سطح متوسط پیانو. این مجموعه نیز با برگردان مهرداد آشتیانی عرضه شده است.
این بود قسمت نخست معرفی شماری از تازه های کتاب های موسیقایی که در بیست و نهمین نمایشگاه/ فروشگاه کتاب تهران عرضه شده است. در بخش دوم این گزارش، کتاب های پژوهشی و آموزشی تازه منتشر شده در زمینهٔ موسیقی معرفی می شود انشاء الله.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 4 ؟