تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۳ تیر ۹۵ ساعت ۰۷:۲۷
۹۵ شنبه ۱۸ اردیبهشت

هدیه شریفی از پایان نگارش کتابی درباره “محی‌الدین عالم‌پور”، نویسنده و روزنامه‌نگار تاجیک، با عنوان «راه ابریشم» خبر داد.

به گزارش خبرنگار ادبیات و کتاب ایسنا، این نویسنده درباره این اثر خود که در مرحله کسب مجوز نشر به سر می‌برد، گفت: این رمان درباره حواث قبل و بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی است و بخشی از آن به کشتار کا. گ. ب (KGB) مربوط می‌شود.

شریفی پیش‌تر گفته بود: فکر نگارش این رمان را بیش از هر چیزی مدیون علی دهباشی هستم، چون ایشان در دیداری که با او داشتم، با توجه به توانایی‌های من در زبان روسی و اطلاعاتم، مرا نسبت به نگارش این کار تشویق و ترغیب کرد. در واقع وقتی علی دهباشی مقاله من را در “پژوهشنامه ادبیات کودک و نوجوان” با عنوان “قصه، قصه گم شدن در نشانی” (که به نوعی به تأثیر روابط بینافرهنگی در عناصر ادبی، زیبایی‌شناسی و فرم ادبیات کودک و نوجوان ایران و تاجیکستان می‌پرداخت) دید و کار اخیر من را در مورد گُلرُخسار صَفی (از شاعران پارسی‌گوی تاجیکستان که به او لقب مادر ملت تاجیک داده‌اند) با عنوان “سکرات” خواند، گفت، چرا شما رمانی در مورد مسائل شوروی و فروپاشی آن نمی‌نویسید؟

«افسانه‌های ماوراءالنهر» از دیگر کارهایی است که این نویسنده و محقق در دست نگارش دارد. ۸۰ افسانه ماوراءالنهر در سال گذشته به صورت نمایش رادیویی با همت او در «رادیو نمایش» پخش شده‌اند. این مجموعه با عنوان «راه پنبه» در قالب برنامه‌ای نیم‌ساعته از رادیو نمایش پخش می‌شد. مجموعه مذکور با همت گروهی از نویسندگان رادیویی در قالب اثری نمایشی با کارگردانی مینو جبارزاده و تهیه‌کنندگی ژاله محمدعلی از طریق رادیو نمایش پخش می‌شد.

فاز دوم تولید ۸۰ افسانه ماورءالنهر دیگر نیز در دست اقدام است. این مجموعه به افسانه‌های کشورهای واقع‌شده بین کوه‌های بدخشان و دریاچه آرال – ایران باستان و توران کهن می‌پردازد.

هدیه شریفی که از فعالان راه‌اندازی انجمن دوستی ایران و تاجیکستان در فضای مجازی است و با ایجاد گروه فرهنگی با عنوان «ایلتاج فرهنگ» به تبادل فرهنگی افسانه‌های ماوراءالنهر و هر آنچه مربوط به تاجیکستان و افغانستان است می‌پردازد از برگزاری دو نشست تخصصی در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با همت برخی از دست‌اندرکاران این انجمن خبر داد.

«دیپلماسی فرهنگی» و «فولکلورشناسی مشترک بین ایران، افغانستان و روسیه» این دو نشست هستند که بناست در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار شوند.

او پیش‌تر گفته بود: انجمن مذکور بنا دارد در زمینه نویسه‌گردانی یعنی برگرداندن خط فارسی به سیریلیک ویژه معرفی کتاب‌های کودک و نوجوان ایرانی در آن سوی مرزها اقدام کند.

هدیه شریفی هم‌اکنون مشغول نوشتن مجلدهای دیگری از مجموعه ۱۰۰تایی «ایران ما» ویژه انتشارات میراث فرهنگی است. پیش‌تر پنج جلد از این مجموعه به قلم این نویسنده راهی بازار شده است. «دریاچه ارومیه» عنوان آخرین مجلد چاپ‌شده از این مجموعه است.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 1 ؟