تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۱۸ اردیبهشت

رئیس سازمان و اسناد کتابخانه ملی تأکید کرد:‌ نوع رویکردِ امروز در سازمان اسناد مناسب نیست، بلکه باید کارکردّ آن از کاغذی به دیجیتالی و الکترونیکی تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار میراث فرهنگی ایسنا، «رضا صالحی امیری» صبح امروز (شنبه ۱۸ اردیبهشت) در مراسم روز «اسناد ملی و میراث مکتوب» که در ساختمان مرکز آرشیو ملی ایران برگزار شد، گفت:‌ امروز که با نام روز اسناد ملی است، شرایط در این زمینه مناسب نیست و نوع رویکرد در این سازمان که متأسفانه هنوز کاغذی، فیزیکی و چهره به چهره است، باید به الکترونیکی تبدیل شود تا از همه کشور به راحتی به اسناد دسترسی داشته باشند.

وی مهمترین ویژگی آرشیویست‌ها در جامعه را امانت‌داری آن‌ها دانست و افزود:‌ علاوه بر انتقال امانت‌های مردم به نسل‌های آینده، دلسوزی این افراد، انگیزه و روشنگری آن‌ها در بخش‌های مختلف تاریخ از مهمترین خصوصیات آرشیویست‌هاست که باید به آن‌ها توجه داشت.

او با بیان این‌که ‌ما نمی‌توانیم بدون داشتن چنین ظرفیت‌هایی (آرشیویست‌ها) اسناد و بناهای تاریخی را به نسل‌های بعد منتقل کنیم، اضافه کرد: مجموعه آرشیویست به دنبال معرفت‌خواهی و توسعه فرهنگ در کشور است تا آیندگان از تاریخ درس بگیرند.

مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب

باید یک برنامه آینده‌نگر در حوزه اسناد تدوین شود

صالحی امیری با تأکید بر اینکه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، یک برنامه هشتگانه به عنوان رئوس اصلی کار آغاز کرده است، افزود: قصد داریم سازمان را از نقطه‌ای که در آن قرار دارد به یک نقطه هدف برسانیم. به همین دلیل نیازمند تدوین یک برنامه آینده‌نگر هستیم.

وی همچنین با اشاره به لزوم بازنگری جایگاه سازمان اسناد در سطح ملی با هدف بالاتر رفتن سطح آن، توضیح داد: آنچه که امروز فکر می‌کنیم و می‌بینیم این است که این سازمان در جایگاه خود نیست، هرچند همتایان این سازمان، در کشورهای دیگر، مرکز پرجنب و جوش و حضور فعالان و فرهیختگان است. بنابراین معتقدم نیازمند یک رویکرد دوسویه در کشور هستیم تا بتوانیم سازمان را به جایگاه موثر خود برسانیم.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه سازمان اسناد در تلاش است تا بار دیگر در ذهنیت مسئولان کشوری بازنمایی شود، تأکید کرد: آرشیو ملی باید به عنوان مخازن ارزشمند ملی در یک جایگاه ملی دیده شود. همچنین ما باید آرشیو ملی را با مخاطبانش در وضعیت بهتری نگه داشته و ارتقاء دهیم.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران درباره‌ی لزوم برنامه‌ریزی برای آینده‌ی این سازمان نیز اظهار کرد با برآورد حدود ۱۰۰ میلیارد تومان این سازمان باید در یک برنامه پنج ساله، سطح منابع خود را به ۲۰ درصد برساند، تا پژوهشگران و مخاطبان در داخل و خارج از کشور بتوانند با سهولت تمام به منابع دسترسی داشته باشند.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: بودجه‌ی سال ۹۵ سازمان اسناد توسط سازمان مدیریت تصویب شده و ما قصد داریم براین اساس حرکتی اساسی داشته باشیم، به نحوی که تا پایان امسال دست‌کم ۲۰ درصد از اسناد کاغذی را دیجیتالی کنیم، این درصد نُرم جهانی است که امیدوارم به آن برسیم.

مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب

صالحی امیری همچنین به برنامه‌ریزی کارشناسان این مرکز برای تهیه برنامه پنج ساله ششم کشور در حوزه مرکز اسناد اشاره کرد و گفت:‌ این برنامه در حال نهایی شدن است. شورای معاونان آن را در دستور کار دارند و امیدواریم تصویر دقیق‌تری برای پنج سال آینده در این حوزه به دست آوریم.

طرح‌مان متمرکز عمل کردن است، نه جدایی

مشاور رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبت‌هایش مجموعه دستگاه‌ها را مانند قطاری دانست که به یکدیگر چسبیده‌اند، اما به صورت جداگانه تلاش می‌کنند و اظهار کرد: زمانی حرکت این واگن‌ها مفهوم پیدا می‌کند که منظم باشند، بنابراین ما هیچ‌گاه به دنبال جدائی انداختن بین سازمان اسناد نیستیم، بلکه قصد داریم این سازمان را متمرکز‌تر کنیم تا به صورت واحد در جهت اهدافمان حرکت کنیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه مسئولان سازمان اسناد، مجمع اسناد را برگزار می‌کنند تأکید کرد: ۱۵ نهاد اسنادی در کشور داریم که برای برخورد با آن‌ها یا می‌توانیم مناقصه کنیم یا با آن‌ها همگرایی داشته باشیم که جهت‌گیری به سمت همگرایی با آن‌ها تا امروز پاسخ داده است. ما باید دست کم تا پایان سالِ ۹۵ از همگرایی به تبادل با آن‌ها برسیم و در نهایت وارد مرحله اقدام شویم.

نمی‌دانم چند کتابخانه و کتاب در کشور است!

صالحی امیری در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به ناقص بودن آمار در حوزه کتاب و کتابداری گفت: هیچ‌کس در کشور نمی‌داند چند کتابخانه و چه میزان کتاب داریم. در برخی بخش‌های تخصصی هنوز به نتیجه‌گیری و آمار درباره مجموعه‌های کتابخانه‌ای نرسیده‌ایم. ما مجموعه‌های بزرگ متفاوت زیادی در کشور داریم که مانند نخِ تسبیح به یکدیگر پیوسته نیستند، در نتیجه هر کدام شیوه، نرم‌افزار و روش خاص خود را برای کار دارند.

او با تأکید بر این‌که در حال حاضر دستورالعمل بررسی میدانی برای به دست آوردن آمار تعداد مجموعه‌ی کتابخانه‌ها، میزان کتاب، کتاب‌دار، نرم‌افزار و استاندارد را در دستور کار داریم، افزود: تلاش می‌کنیم با تولید نرم‌افزار واحد و صدور یک کارت ملی برای کتابخانه‌های سراسر کشور کاری انجام دهیم که هر فرد بتواند با یک کارت به مجموعه کتابخانه‌ها وارد و از هر نقطه کشور به کل منابع دسترسی داشته باشد.

معاون رئیس جمهور تأکید کرد: مهم است که یک کشور بداند که در مجموعه جغرافیایی خود چند کتابخانه و چند کتابدار دارد. جای تأسف است که امروز من به عنوان رئیس این سازمان، بگویم از این آمار اطلاعی ندارم، افراد دیگر هم نمی‌دانند. امروز یک واجب قطعی است که این کار انجام شود.

وی در ادامه با تاکید بر این‌که به مرور مراجعه به اسناد کاغذی در حال کاسته شدن است، گفت: ما در ساختار جدید باید کاری جدید انجام دهیم. باید در اداراتی مانند پژوهشکده اسناد، ایران‌شناسی و برخی اداره‌های دیگر، بخش‌های کل را به معاونت مجموعه ارتقاء دهیم، چون در آینده زبان اصلی این مجموعه الکترونیکی است.

مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب

او همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش با تأکید بر اینکه اسناد کاغذی موجود در سازمان اسناد هویت ماست، گفت: آن ها را در مخازن نگه‌داری می‌کنیم اما دسترسی و سرویس‌دهی را الکترونیکی می‌کنیم. ما از نظر ساختاری و بودجه امسال یک بودجه اساسی در مجموعه آی‌تی و فناوری اختصاص داده شد تا این کار با یک استاندارد کامل انجام شود.

ما انباردار نیستیم، این هنر نیست

وی مالک اسناد را مردم می‌داند و می‌گوید: ما فقط امانت‌داریم. یکی از معیارهای ارزیابی باید نحوه خدمات‌دهی باشد، در غیر این صورت ما تبدیل به انبار می‌شویم که این هنر نیست. به جای اینکه اسناد را حبس کنیم، آن‌ها باید آزاد باشند چون هنرِ یک آرشیویست، حبس اسناد نیست.

وی ادامه داد: باید امسال شرایطی ایجاد شود تا این هماهنگی اقدام و عمل باشد. برگزاری جلسات و صحبت در جلسه کافی است. باید امسال سال همکاری مشترک برای خدمات‌دهی به ملت باشد. باید دستگاه به دستگاه اوراق و اسناد اسکن شوند. امیدواریم این پروژه زودتر اجرایی شود

توجه به تاریخ شفاهی ضرورت دارد

صالحی امیری با تأکید بر ضرورت توجه به تاریخ شفاهی کشور گفت: معمولا تاریخ و اطلاعات بیشتر در ذهن می‌مانند. بنابراین باید اطلاعات شفاهی را نخست به متن و سپس به اسناد تبدیل کنیم، وگرنه به مرور این اطلاعات در ذهن افراد دفن می‌شود.

او سپس به این نکته اشاره کرد که در طول سال‌های گذشته از هیچ‌کدام از تجربه‌های مدیران قبلی در حوزه‌های مختلف استفاده نشده است. مشخص نیست چه میزان از تجربه آن مدیران مکتوب شده است.

وی با تاکید بر این‌که ما حتی نتوانستیم تجربه مدیریت حدود چهار دهه مدیران حوزه‌های مختلف را تدوین کنیم، ادامه داد: نقاط قوت و ضعف باید به متن‌هایی برای تدریس تبدیل شوند تا نسل‌های آینده بتوانند از آن استفاده کنند.

تاریخ‌سازی بزرگترین خیانت به کشور است

او همچنین با اشاره به برخی تاریخ‌سازی‌هایی که متأسفانه در این گونه مراکز در دنیا رخ می‌دهد، اشاره کرد و گفت:‌ تاریخ‌سازی بزرگترین خیانت به ملت است. باید تاریخ و تجربیات تاریخی را آن‌طور که هست به آیندگان منتقل کنیم. تاریخ‌سازی امروز بیشتر از گذشته انجام می‌شود. اگر ما تجربیات جنگ و انقلاب را از افرادی مانند سرداران سپاه یا حتی آیت‌الله رفسنجانی یا دیگر سردمداران انقلاب نشنویم و مکتوب نکنیم، در سال‌های آینده باید از سرهنگ‌های پهلوی و سربازان عراقی بشنویم.

معاون رئیس جمهور گفت: اگر امروز نتوانیم از زبان بزرگان جنگ و انقلاب و پدیده‌های پس از انقلاب این داستان‌ها را به نسل‌های بعدی منتقل کنیم، قطعا دیگران برای ما تاریخ می‌نویسند.

مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب

وی در بخش پایانی صحبت‌هایش با اشاره به وجود چهار روایت درباره برجام اظهار کرد:‌ آیندگان کدام روایت را قبول می‌کنند. امروز در قرن ۲۱ که وسایل الکترونیکی و انتقال مفاهیم با پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌ها وجود دارد برای چنین روایتی با این نوع اغتشاشات مواجه هستیم. در چنین شرایطی نمی‌دانیم که چند سال دیگر چطور برجام روایت می‌شود.

به گزارش ایسنا، در پایان نشست مراسم روز اسناد ملی و میراث مکتوب از سه گروه از فعالان در این سازمان،اهداگران برتر، رابطان دستگاه‌های برگزیده و آرشیویست‌های برتر سال ۹۴ تقدیر شد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.10 + 2 ؟