تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۵ شنبه ۱۸ اردیبهشت

سومین روز بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حالی دقایقی پیش در شهر آفتاب به پایان رسید که این رویداد یکی از شلوغترین روزهای خود را سپری کرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، هر چند روز گذشته پنجشنبه این رویداد بزرگ فرهنگی با استقبال گسترده بازدیدکنندگان روبرو شده بود اما امروز جمعه بر خیل جمعیت افزوده شد و علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی در شلوغترین روز نمایشگاه به بازدید از غرفه ها پرداختند.
ناشران شاید از خوشحال ترین،‌ قشرهای حاضر در نمایشگاه امروز بودند که توانستند ضمن معرفی جدیدترین آثار خود به بازدیدکنندگان، کتاب هایی نیز بفروشند.
روز گذشته به دلیل استقبال مردم از این رویداد، فعالیت نمایشگاه از ساعت ۲۰ به ۲۱ تمدید شد.
با اینحال هر چند نمایشگاه این دوره خارج از تصور دست اندرکاران با استقبال وسیع در روزهای نخست مواجه شد اما هنوز برخی از مشکلات ازجمله مساله تردد بازدیدکنندگان به شهر آفتاب با مشکلاتی روبرو است.
سیسم حمل و نقل نمایشگاه در روز برگزاری این رویداد نتوانست خدمات مناسبی به بازدیدکنندگان ارایه دهد هر چند از چند ماه قبل اقداماتی در این زمینه انجام شده است.
صف های طویل در مقابل خودروهایی که بازدیدکنندگان را به محل نمایشگاه انتقال می دهند از جمله این مسایل بوده است.
در این حال سیستم حمل و نقل متروی تهران نیز پاسخگوی نیاز های بازدیدکنندگان را نداد و بسیاری از علاقه مندان به کتاب و کتابخوانی زمان های زیادی برای سوارشدن به خطوط مترو صرف کردند.
با اینحال برخی از رانندگان خودروها نیز به دلیل ناآشنا بودن به محل برای دسترسی به نمایشگاه، ممکن است چندین بار در یک مسیر حرکت کنند که این عامل بر ترافیک این منطقه افزوده است.
در این حال وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که امروز جمعه برای بازدید از بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به شهر آفتاب آمده بود در پاسخ به سئوالی مبنی بر مشکلاتی که در نمایشگاه به چشم می خورد، اظهار داشت: مقداری در ورودی ها و خروجی های مترو مشکلاتی وجود داشت؛ آن هم به خاطر این است که عده ای نمی دانند چند ورودی به نمایشگاه تعبیه شده و از طرفی هم برخی راه های رسیدن به غرفه ها را قبل از ورود مطالعه نکرده و لذا در برخی مبادی تراکم جمعیت وجود دارد.
بر اساس گفته علی جنتی، به هر جهت وجود مشکلات کوچک در نمایشگاه امسال که برای نخستین بار آن هم در محلی جدید که تجربه قبلی نداشته برگزار می شود، امری بدیهی است؛ به عنوان مثال اگر شخصی خانه ای جدید بخرد که نوساز باشد تا این خانه به حالت استفاده مفید در آید مشکلات کوچکی در آن دیده می شود؛ لذا در این نمایشگاه نیز تمام امکانات برای برطرف کردن مشکلات احتمالی در نظر گرفته شده است.

** پاتوق اهل قلم
پاتوق اهل قلم در بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران میزبان نویسندگان، شاعران و اندیشمندان است.
شهرام اقبال زاده، مدیر پاتوق اهل قلم در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا برپایی این پاتوق را که امسال و به صورت ابتکاری برای نخستین بار برگزار می شود، به عنوان یکی از کارهای شایسته نام برد که توسط اتحادیه ناشران مدیریت و برنامه ریزی می شود.
وی افزود: در این پاتوق نویسندگان، اندیشمندان و هنرمندان همه حوزه های فکری نظیر نویسندگان کودک و نوجوان، جامعه شناسان و فیلم نامه نویسان پس از گشت و گذار در نمایشگاه حضور یافته و با یکدیگر به گفت و گو و تبادل نظر می پردازند.

** جمع آوری کتاب
عضو شورای نظارت و ارزشیابی و ناظر کمیته ناشران بین الملل از جمع آوری شماری کتاب از این بخش که به لحاظ محتوایی با معیارهای نمایشگاه و جمهوری اسلامی همخوانی نداشت خبر داد.
علی فریدونی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا افزود: این کتاب‌ها در بخش عربی مروج افراطی‌گری و تفرقهٔ قومی و مذهبی و در بخش لاتین دارای تصاویر نامناسب بوده‌اند.

** روز ایتالیا در نمایشگاه
همزمان با سومین روز از نمایشگاه بین المللی کتاب تهران روز ایتالیا در این نمایشگاه برگزار شد.
سیدامیرمسعود شهرام نیا قائم مقام نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سخنانی برگزاری این روز را مناسبتی برای گسترش فعالیت های فرهنگی بین دو کشور عنوان کرد.
وی گفت: ایران و ایتالیا مفاخر و زمینه های فرهنگی بسیاری دارند که می تواند زمینه ساز گسترش فعالیت های فرهنگی و تبادلات فکری و هنری شود.
در ادامه مانورو کن چا توری سفیر ایتالیا در ایران نیز حضور کشورش در نمایشگاه کتاب تهران را از موفقیت آمیزترین فعالیت های فرهنگی کشورش نامید و گفت: ایران و ایتالیا در زمینه های تاریخی و فرهنگی سخن زیادی برای یکدیگر دارند.
وی ادامه داد، ما پیوندهای فرهنگی زیادی داریم از آن جمله می توان به سوابق تاریخی راه ابریشم اشاره کرد که توانسته هموارکننده تعاملات ملل مختلف در این زمینه باشد.
بیست و نهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور ۱۷۰۰ ناشر داخلی و ۱۳۰ ناشر خارجی در ۱۷۰ غرفه برگزار می شود.
این نمایشگاه با شعار «فردا برای خواندن دیر است…» از ساعت ۱۰ تا ۲۰ روزهای ۱۵ تا ۲۵ اردیبهشت در مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب برگزار می شود. مجموعه شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس (عوارضی اتوبان تهران – قم) ، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 6 ؟